Skocz do zawartości

czy warto napowietrzać brzeczkę w przypadku robienia startera ?


Belzebub

Rekomendowane odpowiedzi

proces glikolizy, czyli rozkładu cukrów nie jest wcale taki skomplikowany, jest jednym z lepiej poznanych i opisanych i występuje w większości organizmów żywych.

Przybliżony obraz co się dzieje w organizmach żywych ukazuje diagram:

metabolism.jpg

Zabawa gdzie jest Wally: znaleźć Glucose i drogę do ethanol :)

 

Każde przejście jest katalizowane przez enzym, który zawsze potrzebuje kofaktorów, albo jonów metali, albo związków przenoszących energię, t.j. ATP albo NADH.

Myślę że przy refermentacji powstają dodatkowe substancje smakowe bo inaczej piwo nie stawało by się lepsze wraz z dojrzewaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłumacząc o co mi chodzi... po prostu nie bardzo rozumiem jak akurat ten związek będący niezbędnym podczas metabolizmu ( o ile pamiętam było coś z przemianą sachcarydów) może negatywnie wpływać na piwo.

Też tak myślę. Acetylo-Co jest niezbędny do wytwarzania CO2, które powstaje w cyklu Krebsa co jak się prześledzi diagram, to można zobaczyć wydzielające się CO2. Dlatego jest on produktem przejściowym, który jest cały czas obecny zarówno w czasie namnażania jak i w czasie fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebnie zagłębiałem się w szczegóły, chciałem tylko postawić hipotezę, że w czacie podziałów powstają jakieś prekursory, związki, które potem katalizują powstawanie estrów.

 

Ale jak już zabrnąłem z chemię, to z tym CoA oczywiście trochę pomieszałem, dokładnie jest napisane tak:

 

"...yeast growth tends to encourage acivities at the acetyl-CoA branch and hence to encourage ester formation"

 

czyli chodzi nie o sam związek, tylko o gałąź reakcji: kwas pirogronowy (półprodukt powstający z glukozy) może zmienić się w aldehyd (i dalej alkohol) albo właśnie w acetyl-CoA (i dalej w dziwne związki, np. estry). Trochę źle zrozumiałem kontekst - podziały drożdży powodują aktywność chemiczną w kierunku acetyl-CoA, ale jak - nie jest napisane.

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wisi w kilku miejscach na uczelni, ten znalazłem w googlach w grafice.

http://www.genome.jp/kegg/pathway/map/map01100.html to jest naprawdę fajna stronka z szlakami metabolicznymi, nawet poszczególnych organizmów w tym drożdży Saccharomyces cerevisiae

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są organizmy które potrafią przerabiać odpady z rafinerii - benzyny smary itd. rzeczy które zazwyczaj zabijają wszelkie życie. No ewolucja potrafi pokazać pazur i stworzyć żyjątka potrafiące dokonywać "cudów". Ale piwo ze smalcu chyba nie ma szans na akceptację społeczną...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proces glikolizy, czyli rozkładu cukrów nie jest wcale taki skomplikowany, jest jednym z lepiej poznanych i opisanych i występuje w większości organizmów żywych.

Przybliżony obraz co się dzieje w organizmach żywych ukazuje diagram:

http://i308.wikispaces.com/file/view/metabolism.jpg/58772752/metabolism.jpg

Zabawa gdzie jest Wally: znaleźć Glucose i drogę do ethanol :)

 

Każde przejście jest katalizowane przez enzym, który zawsze potrzebuje kofaktorów, albo jonów metali, albo związków przenoszących energię, t.j. ATP albo NADH.

Myślę że przy refermentacji powstają dodatkowe substancje smakowe bo inaczej piwo nie stawało by się lepsze wraz z dojrzewaniem.

Panie Waszczuk masz + za bardzo prosty schemat :) :) :) Już wszystko wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo ze smalcu, mniam. Wymiękam. Coraz bardziej podobają mi się Twoje pomysły. A ten diagram.... Szaleństwo. I pomysleć tylko że miałem problem z zapamiętaniem układu żelazo-węgiel. Cóż taki układ znaczy przy Twoim diagramie wszak!

 

Masz u mnie plus...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż miło powspominać, szkoda, że tak niewiele mi w głowie zostało :)

 

Teoretycznie można by wyprodukować wódkę z krzesła, mam oczywiście na myśli celulozę... :)

Jedno z zadań (tych mądrzejszych :) ) przy zaliczeniu "Fermentów" - ile z tego biurka można wyprodukować alkoholu etylowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Niepotrzebnie zagłębiałem się w szczegóły, chciałem tylko postawić hipotezę, że w czacie podziałów powstają jakieś prekursory, związki, które potem katalizują powstawanie estrów.

I ta hipoteza chyba jest słuszna - ostatnio usłyszałem takie zdanie w autycji Brew Strong:

 

w czasie rozmnażania drożdże produkują dużo fuzli, a fuzle są potem używane do tworzenia estrów.

 

To ma sens - estry z definicji są to związki alkoholu i kwasu organicznego.

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.