Skocz do zawartości

Przejście z brew kitów na zacieranie


filipja

Rekomendowane odpowiedzi

59 minut temu, c64club napisał:

Gawronie, tego lodu to nie aż tyle żeby całą balię wypełnić. Tak jak w patencie z wrzucaniem zamrożonych flaszek do brzeczki, chodzi tylko o tempo pierwszej fazy schładzania. Z resztą ta chłodnica samochodowa może wystarczyć. Poza zimą mam nagromadzone spore ilości deszczówki i to w taki sposób, że mogę ją wykorzystać do chłodzenia, a przy dużej ilości nie nagrzeję jej znacząco 20-litrową warką, więc i zdolność odbierania ciepła przez nią będzie spora. Zimą zaś w budynku mogę choćby wiadro śniegu do balii wpakować (jak będzie śnieg) albo balię wystawić do wychłodzenia przed planowanym warzeniem.

 

Do mycia zaś wcale nie schodzą takie ilości wody, jak się używa jej tylko tyle ile trzeba i nie pozostawia ani na chwilę lecącego swobodnie strumienia. Taką szkołę daje mieszkanie bez bieżącej wody, w sumie z pięć lat tak przemieszkałem i to zostaje we łbie. Także wody wodociągowej, wykorzystanej do chłodzenia, raczej w całości nie zużyłbym na mycie.

 

Żadne eko. Po prostu zwykłe "nie marnuj".

Chłodnica przeciwbieżna Myślę, że to byłoby dobre rozwiązanie dla Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem opcje:

http://www.severin.com/pl/kuchnia/pomocnicy-w-kuchni/gary-automatyczne/gar-automatyczny-ea-3653

za 150 zł nowy, więc wydaje mi się że nie przepłaciłem. 

Teraz zastanawiam się czy spróbować zamontować filtrator z oplotu w tym garze czy przelewać do plastikowego fermentora, który będzie służył za kadź filtracyjną? 

Jeżeli lepszym wyborem będzie przelewanie do fermentatora to ruszać ten plastikowy kurek i zakładać coś lepszego czy zostawić i nie używać?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, filipja napisał:

Wybrałem opcje:

http://www.severin.com/pl/kuchnia/pomocnicy-w-kuchni/gary-automatyczne/gar-automatyczny-ea-3653

za 150 zł nowy, więc wydaje mi się że nie przepłaciłem. 

Teraz zastanawiam się czy spróbować zamontować filtrator z oplotu w tym garze czy przelewać do plastikowego fermentora, który będzie służył za kadź filtracyjną? 

Jeżeli lepszym wyborem będzie przelewanie do fermentatora to ruszać ten plastikowy kurek i zakładać coś lepszego czy zostawić i nie używać?

 

Sprawdź, czy jesteś w stanie zagotować wodę w pełnej objętości. Jak nie to czeka cię modyfikacja garnka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, advisorylyrics napisał:

A ktoś próbował chłodzić w styroboksie gdzie by się udało obniżyć temperaturę do około 5c ?

nie wyobrazam sobie tego, to juz wanna z zimna woda bedzie 10-krotnie skuteczniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uszczelniasz to sitko w jakiś sposób?
Wciskam w fermentor z kranikiem. Wiaderka wbrew pozorom się lekko schodzą ku dołowi, więc ładnie "siada" w środki i się klinuje. Dobrze jest nagiac w taką "łódkę". Ale ładnie siedzi, krawędź sitka przylega ściśle do ścian fermentora, elegancja. Znaczy, mowa o takim sitku co się na patelnię kładzie żeby nie pryskalo, nie o durszlaku żadnym :D

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, 

od 2 godziny próbuje w severinie zagrzać testowo 23L wody i idzie to marnie.

Jutro będę go izolował ale nie wiem czy to coś pomoże bo po 2h grzania doszedłem do 78C.

Na sobotę planuję: English Brown Ale 12°BLG

 

Słód Pale Ale Maris Otter 3,4kg
Słód Brown  0,2kg                       
Słód Crystal 0,3kg
Słód Chocolate 0,15kg

Chmiel Progress 30g
Chmiel Goldings 15g

 Zacieranie, filtracja i wysładzanie przy zaizolowanym garnku powinienem być w stanie przeprowadzić ale brzeczka może mi się nie zagrzać do chmielenia.

Posiadam garnek 12L i pytanie czy mogę chmielić w tym garnku  a konkretnie jak? Podzielić wszystkie chmiele na 2 podejścia czy dodać wszystko na 10L i potem tylko podgrzać resztę wysłodzonej brzeczki z mieszać to w fermentorze? Czy po wlaniu garnka do fermentora mogę już schładzać i dolać kolejny gar gorącej do tej już 'letniej'?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, filipja napisał:

Panowie, 

od 2 godziny próbuje w severinie zagrzać testowo 23L wody i idzie to marnie.

Jutro będę go izolował ale nie wiem czy to coś pomoże bo po 2h grzania doszedłem do 78C.

Na sobotę planuję: English Brown Ale 12°BLG

 

Słód Pale Ale Maris Otter 3,4kg
Słód Brown  0,2kg                       
Słód Crystal 0,3kg
Słód Chocolate 0,15kg

Chmiel Progress 30g
Chmiel Goldings 15g

 Zacieranie, filtracja i wysładzanie przy zaizolowanym garnku powinienem być w stanie przeprowadzić ale brzeczka może mi się nie zagrzać do chmielenia.

Posiadam garnek 12L i pytanie czy mogę chmielić w tym garnku  a konkretnie jak? Podzielić wszystkie chmiele na 2 podejścia czy dodać wszystko na 10L i potem tylko podgrzać resztę wysłodzonej brzeczki z mieszać to w fermentorze? Czy po wlaniu garnka do fermentora mogę już schładzać i dolać kolejny gar gorącej do tej już 'letniej'?

 

 

Po tym jak napisałeś, że kupiłeś ten garnek to już stwierdziłem, że nie będę się wypowiadał, bo nie przepadam za mówieniem "a nie mówiłem?". Warnik który Ci proponowałem ma 3kw, zaraz po kupieniu sprawdzałem go i zagotował mi 20l wody w 20min. Gdybyś wtedy napisał, że się nad nim zastanawiasz to próbowałbym Ci wybić z głowy ten pomysł.

 

O ile wodę można zacząć grzać i robić coś innego (czas tak bardzo nie przeszkadza), to podnoszenie temperatury zacieru to istna mordęga przy tak słabym grzaniu, zwłaszcza że powinieneś w tym czasie mieszać zacier żeby się nie przypalał (co za tym idzie - mieć otwartą pokrywę).

 

Zarówno do zacierania jak i potem do chmielenia mimo wszystko polecałbym Ci zaopatrzyć się (do soboty zdążysz zakupić) w grzałke zanurzeniową. Gotowanie, chmielenie i chłodzenie (!) podzielonej warki na pół będzie dość upierdliwe. Z tego co widzę za 50-60zł można kupić 2kW grzałkę zanurzeniową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem grzałkę 2kW zanurzeniową i jak na to wszystko popatrzyłem to stwierdziłem, że nie czekam do soboty.  

 

Po wysładzaniu na raty, przed gotowaniem miałem 20L BLG 10.

Po gotowaniu i chmieleniu pozostało mi 13L BLG 12

 

Na przyszłość gdzie popełniłem błąd?

 

Za mocno gotowałem brzeczkę i za dużo odparowało? Moje pierwsze wysładzanie miało bardzo niską efektywność?

 

Woreczki do gotowania chmielu to jakaś porażka, po ostudzeniu klasycznie pończochą filtrować czy przepuścić jeszcze raz przez filtrator z oplotu?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja przesiadłem się na Coobrę. Po kilku warkach i poznaniu sprzętu warzenie nie przysparza problemów. W małym mieszkaniu -rewelacja. Minusem jest ograniczenie BLG i  ilości piwa. Ogólnie polecam !

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.