Skocz do zawartości

Kolońskie - czy ruszy


Pafio

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj uważyłem coś a'la Kolsch ale na US-05 (myślałem że mam S-33 ale rzeczywistość zweryfikowała). Suchary dodane w temp 19 stopni.Jak zawsze po pół paczki drożdży do każdego z 2 fermentatorów. Przeniesione do piwnicy do 16 stopni. W tej chwili w obu temperatura po 17-17,5 stopni i nie ruszyły, jest piana ale biała, raczej nie wygląda jakby coś się miało zacząć. Zastanawiam się czy:

1. napowietrzyc w piwicy

2. przenieść do kuchni 22 stopnie i tam napowietrzyć i poczekać czy ruszą i przenieść znowu

Jak pisałem wcześniej zawsze daje po pół paczki na fermentator i zawsze ruszają, co 3 raz mają opóźnienie więc napowietrzam. Ale do tej pory zawsze drożdżaki były dodawane w wyższej temperaturze. Zastanawiam sie jaki mają start USy w tak niskiej temperaturze?

I jeszcze pytanko jakie zmiany spowodują te US zamiast S33? Czy to ma szanse nazywać się jeszcze Kolońskim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Pafio napisał:

jest piana ale biała

Jest piana więc fermentują; a jakiego koloru oczekujesz na początku fermentacji? I nie za mało tych drożdży dajesz? Jakie blg i jak duża warka?

A temperaturę masz dobrą więc nie ruszaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz zawsze po 24 h piana miała już ciemniejszy kolorek dlatego zapytałem. A czy za mało to tak jak pisze metodą eksperymentalną zawsze się sprawdziło. Z ponad 30 warek 2 wylałem ze względu na zakażenie. Nigdy nie musiałem dosypywać drożdży. 

Blg 10 w obu fermentatorach , każdy po 27l.

Byłem w piwni, napowietrzyłem, w międzyczasie trochę poczytałem i jak widzę posty takie jak Problematyczne US-05 sprzed paru dni gdzie @MistrzSuspensu pisze:
"Drożdże wystartowały dwie czy trzy doby po zadaniu" to już się raczej nie przejmuje.

Dzięki @Jancewicz już nie ruszam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś rano oba fermentory ruszyły z kopyta.

Ale tak sie zacząłem zastanawiać po waszych odpowiedziach, czy jedna paczka na 55-60 litrów to mało czy nie?

Od początku wrzucałem jedna paczkę, ale drugą miałem zazwyczaj w zapasie w razie czego. Ten system zawsze sie sprawdził o tyle że z napowietrzaniem lub bez fermentacja zawsze ruszyła.

Czy widzicie jakieś inne zagrożenia zwiazane z małą ilością sucharów na starcie, oprócz tego że fermentacja może nie ruszyć? Większa szansa że namnożą się dzikusy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pafio napisał:

Ale tak sie zacząłem zastanawiać po waszych odpowiedziach, czy jedna paczka na 55-60 litrów to mało czy nie?

Zdecydowanie za mało. Poczytaj o uderpitchingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na HomeBrewTalk znalazłem takie następstwa uderpitchingu:

 

"The following can occur as a result of underpitching-

1- The yeast can become stressed and produce off flavours and aromas

2- There may be a large lag time which increases the chances of an infection."

 

Punkt drugi nie podlega dyskusji. Ale co do pierwszego to z czego to wynika? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.02.2018 o 19:56, Pafio napisał:

I jeszcze pytanko jakie zmiany spowodują te US zamiast S33? Czy to ma szanse nazywać się jeszcze Kolońskim?

Na S-33 też nie miało szans nazywać się Kolońskim.

Edytowane przez krzysiek9999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Pafio napisał:

Na HomeBrewTalk znalazłem takie następstwa uderpitchingu:

 

"The following can occur as a result of underpitching-

1- The yeast can become stressed and produce off flavours and aromas

2- There may be a large lag time which increases the chances of an infection."

 

Punkt drugi nie podlega dyskusji. Ale co do pierwszego to z czego to wynika? 

Punkt pierwszy wynika z trudnych warunków pracy drożdży. Jest ich mało, muszą się podzielić wielokrotnie, mogą zmutować itp. Obrazowo mówiąc jak zjesz schabowego, to będzie fajnie, ale jak dostaniesz do zjedzenia 20 schabowych, to też będziesz potem produkował "niewłaściwe aromaty"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, krzysiek9999 napisał:

Na S-33 też nie miało szans nazywać się Kolońskim.

Czyli to co dodają/proponują w zestawach surowców sklepy piwowarskie to propaganda?

Co byś w takim razie polecił z sucharów do tego stylu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, krzysiek9999 napisał:

Punkt pierwszy wynika z trudnych warunków pracy drożdży. Jest ich mało, muszą się podzielić wielokrotnie, mogą zmutować itp. Obrazowo mówiąc jak zjesz schabowego, to będzie fajnie, ale jak dostaniesz do zjedzenia 20 schabowych, to też będziesz potem produkował "niewłaściwe aromaty"

Teraz rozumiem, uwodnienie i ewentualne namnożenie mają sens czy raczej odżałować i te pare zeta wliczyć w koszty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Pafio napisał:

Teraz rozumiem, uwodnienie i ewentualne namnożenie mają sens czy raczej odżałować i te pare zeta wliczyć w koszty?

Rób cienkie piwka na rozruch i zbieraj gęstwę... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.