Skocz do zawartości

Spadek wydajności


Pafio

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...

Ponownie okopuję, tym razem przy piwach z udziałem słodów pszenicznych wydajność spada o około 15 -20 %. I druga sprawa, czy słód pszeniczny absorbuje więcej wody jak jęczmienny? Zawsze po użyciu pszenicznych słodów mam mniej brzeczki, niż to wychodzi z wyliczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15-20% to sporo. Mi też przy pszenicy spada wydajność ale kilka procent. Zawsze robie przerwę 45-48°C, sypię garść łuski ryżowej na 20 l.Może trafiłeś na źle zesłodowany worek? Co do chłonności to rzeczywiście wychodzi mniej niż zakładam.Zazwyczaj muszę zrobić korektę i dolać wody. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, smola napisał(a):

Tak mi poleciało ostatnio na vikingu, tylko że worek mam już około roku. Za kilka dni będę warzył na bestmalzu i porównam wydajności.

Viking malt niestety nie jest dobry. Te podstawowe to jeszcze są ok ale specjalne to już niestety lipa. Nie zdziwię się jak na bestmalz wydajność zbiegnie się z oczekiwaną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zasypu 10,5 kg (9 kg pilzneński, po 0,75 kg monachijski jasny oraz carabody) uzyskuję 56 litrów brzeczki 12,6 BLG do fermentacji + około 4,5 litra zostaje w kadzi warzelnej z chmielinami i białkami . Wydajność zacierania wg Brewness:

zacieranie.JPG.d5bf7376664c166d764aeddfc7866d18.JPG

Edytowane przez smola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, smola napisał(a):

Napisz proszę na ile mm ustawiasz szczelinę. Mam ustawioną na 0,9 mm i na jęczmiennym mam wydajność 90%.

Ja śrutuję jęczmień trochę grubiej: 1,1 mm, więc dla pszenicy pewnie mam ustawione na ok. 0,9 mm. Jak nie masz kłopotów z filtracja przy 0,9 to  spokojnie możesz trochę drobniej śrutować pszenicę i sypnąć trochę łuski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie nie mam problemów z filtracją przez FD, łuskę też sypię. Miałem jak mieszadło stykało się z FD i wciskało łuskę w szczeliny oraz stosunek wody do słodu był 2,5l na 1 kg, odkąd łopatki podniosłem, filtruje się jak na pilzneńskim. Spróbuję z pszenicznym  na 0,7mm.

Edytowane przez smola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 10/22/2023 at 7:58 PM, smola said:

Ponownie okopuję, tym razem przy piwach z udziałem słodów pszenicznych wydajność spada o około 15 -20 %. I druga sprawa, czy słód pszeniczny absorbuje więcej wody jak jęczmienny?

Niedawno robiłem witbiera z 50% płatków pszenicznych. Wydajność miałem o jakieś 5…10 punktów procentowych mniejszą niż zazwyczaj, ale jak dodaję słód pszeniczny, to raczej nie ma jakiejś szczególnej różnicy. Słód pszeniczny i jęczmieny mają podobną ekstraktywność, czas scukrzania i siłę diastatyczną.

 

Jeżeli chodzi o chłonność, to przy jęczmieniu liczę 0,8l wody na kilogram słodu, a przy 50% płatków pszenicznych wyszło około 1l/kg. Zacieram w worku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.