Skocz do zawartości

neipa metnosc brzeczki


deep floyd

Rekomendowane odpowiedzi

witam, dzisiaj uwarzyłem moja pierwsza neipa, wszystko poszło w miarę sprawnie choć filtracja trochę się przeciągnęła i martwi mnie jedna rzecz a mianowicie mętność. tak wygląda fermentor po 2godz zadania drożdży. czy  aż tak duży  osad to norma w neipa ? rozumiem ze ma być mętna ale strasznie tego dużo. czy zle może filtrowałem? 

zasyp

3kg pale ale

0,8 pszeniczny jasny

0,5 płatki owsiane

0,5 płatki pszeniczne

 

 

20180130_182555_LI.jpg

Edytowane przez deep floyd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, deep floyd napisał:

witam, dzisiaj uwarzyłem moja pierwsza neipa, wszystko poszło w miarę sprawnie choć filtracja trochę się przeciągnęła i martwi mnie jedna rzecz a mianowicie mętność. tak wygląda fermentor po 2godz zadania drożdży. czy  aż tak duży  osad to norma w neipa ? rozumiem ze ma być mętna ale strasznie tego dużo. czy zle może filtrowałem? 

zasyp

3kg pale ale

0,8 pszeniczny jasny

0,5 płatki owsiane

0,5 płatki pszeniczne

 

 

20180130_182555_LI.jpg

Też tyle mniej więcej miałem. Ostatecznie piwo wyszło jednak, wbrew oczekiwaniom,  klarowne... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłeś whirpool i odczekales jakieś 20 minut? Kiedyś nie wiedziałem że tak trzeba i też miałem sporo osadu w fermentorze. I miałem zawsze dużo "gęstwy". Polecam whirpool.

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.01.2018 o 21:19, Henx napisał:

Coś chyba źle filtrowałeś, znaczy się od groma syfu i osadów pozaciągałeś. Raczej na zmętnienie lub klarowność gotowego piea nie ma to wpływu. 

„LT” to skrót od „litr” ?

tak LT to litr, filtrowałem bardzo długo i myślę ze dokładnie, choć wężyk z oplotu nie do końca jest nowy, ale czy po 10 warkach mógł się jakoś zepsuć?

Dnia 1.02.2018 o 08:38, BelgLover napisał:

Zrobiłeś whirpool i odczekales jakieś 20 minut? Kiedyś nie wiedziałem że tak trzeba i też miałem sporo osadu w fermentorze. I miałem zawsze dużo "gęstwy". Polecam whirpool.

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka
 

tak whirpoolowałem i to konkretnie.....

czyi styl neipa nie ma z tym nic wspólnego?

zadnie inna brzeczka tak nie wyglądała..

Edytowane przez deep floyd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

białka... pewnie i chmiele... nieodfiltrowane... z czasem opada niżej... tzn lekko się zbija... W trakcie warzenia warto założyć pewne straty, przy gotowaniu czy potem zlewaniu na cichą czy po chmieleniu na zimno. Niestety taki urok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Lichtus napisał:

białka... pewnie i chmiele... nieodfiltrowane... z czasem opada niżej... tzn lekko się zbija... W trakcie warzenia warto założyć pewne straty, przy gotowaniu czy potem zlewaniu na cichą czy po chmieleniu na zimno. Niestety taki urok :)

witam, ale czy to normalne we wszystkich piwach czy tylko w neipie? bo mi tylko w neipie się tak udało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, deep floyd napisał:

witam, ale czy to normalne we wszystkich piwach czy tylko w neipie? bo mi tylko w neipie się tak udało

Taki osad białkowy (po tzw. przełomie - w trakcie gotowania pojawiaja się takie kłaczki - jak kluski lane. W piwach pszenicznych lub z dodatkiem pszenicy jest to bardziej widoczne) to normalka. Dlatego robi się whirlpoola i najlepiej dodatkowo odczekać tak z 20 minut aby wszystko opadło. Ja jak zlewam brzeczkę do fermentora to wężyk trzymam tuż pod "lustrem" brzeczki a nie na dnie.  niestety w garze na dnie potem zostaje 2-3 litry brzeczki z osadem... to są straty. Oczywiście  można to filtrować przy pomocy np Hop Stopera, pończochy itd. To już zależy od fantazji piwowara :) Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.