Skocz do zawartości

kwas izowalerianowy - wykrywanie przed warzeniem


masterkik

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

od jakiegoś czasu w każdym moim piwie pojawia się kwas izowalerianowy.

Wiem że główną przyczyną jego pojawienia może być stary chmiel i stąd moje pytanie:

 

W jaki sposób sprawdzić chmiel przed jego użyciem?

Jak wąchałem granulat to nie czułem tego zapachu, również przy dodawaniu do brzeczki nic takiego się nie pojawiło.

 

Innymi przyczynami może być:

- starzenie się piwa: wykluczam bo wada pojawia się już w młodych piwach

- infekcja: nic innego na nią nie wskazuje i dlatego chciałbym najpierw sprawdzić wpływ chmiel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.
Jeżeli pojawia się w każdym piwie to większe prawdopodobieństwo jest, że każde jest zainfekowane (może coś zalęgło się wiadrze czy wężyku) niż, ze każdy chmiel był nieświeży.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile  masz  warek na tych gratach jak długo ich używasz i jak je myjesz ?,

 Jest taka możliwość, że jak trochę na tym działasz osadził się syf z chmielu i to to tak śmierdzi i przechodzi do piwa, miałem coś w ten deseń i pomógł kwas fosforowy bo to łączy się z kamieniem piwnym i ciężko to wyszorować normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi głownie o chłodnice i gar do gotowania, w tym najwięcej gromadzi się smrodu ,to ile warek to chyba mniej ważne, bardziej ile czasu tego używasz ,czym dłużej tym gorzej to śmierdzi, te żywice czy jakies inne osady chmielowe się rozkładają, przetrzyj sobie intensywnie chłodnicę czy garnek  gąbką czy szmatką (może być z płynem do naczyń) jakaś  i powąchaj, jak nie wali to pewnie nie to,ale warto to umyć dokładnie,czyli pozbyć się osadu,to niestety kwas trzeba,od biedy pewnie stężony kwas cytrynowy powinien dać rade,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz  jaki chmiele i z jakiego sklepu bo to cenne info dla innych,

ja mam np .system, ze w nowym sezonie nie kupuję starego chmielu który będzie obrabiany na ciepło, na zimno giry nie wyłażą zazwyczaj w starym chmielu, przynajmniej ja się z tym nie spotkałem.

 

Jeszcze jedna sprawa; takie girowate zapaszki niekoniecznie muszą być od chmielu, pare razy miałem to w kwasach kompletnie nie chmielonych, jak jest tego przyczyna, nie mam pojęcia niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmiel "na zimno" jak najbardziej bardzo często pachnie skarpetami. Ale jak dopiero zaczyna śmierdzieć i poziom jest niski to można tego nie wychwycić, a w piwie wyjdzie.

 

Jak nie chmiel to infekcja. Kwas izowalerianowy produkuje dużo organizmów: dzikie drożdże, wiele rodzajów bakterii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.