Skocz do zawartości

Czy jest możliwa fermentacja drożdżami US-05 w 12 st.C?


Kamilos55

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
chciałem coś uwarzyć ale okazało się, że mam w piwnicy zimniej niż myślałem - 12st.C. Czy fermentacja brzeczki 11-12Blg drożdżami US-05 jest możliwa i czy ma sens. W domu natomiast mam 20/21st.C w najzimniejszym pomieszczeniu ale to z kolei trochę za dużo :( Nie chciałbym czekać do wiosny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 12°C bardzo ładnie pracowały mi Danstar Nottingamy, ale według opinii z czatu/ wątku o tych drożdżach, US-05 także dadzą radę.

edit: bo jeśli dolna granica podana przez producenta to 15°C, 12°C otoczenia plus T podniesiona przez fermentację o kilka stopni C daje idealny początek.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Kamilos55 napisał:

Witam,
chciałem coś uwarzyć ale okazało się, że mam w piwnicy zimniej niż myślałem - 12st.C. Czy fermentacja brzeczki 11-12Blg drożdżami US-05 jest możliwa i czy ma sens. W domu natomiast mam 20/21st.C w najzimniejszym pomieszczeniu ale to z kolei trochę za dużo :( Nie chciałbym czekać do wiosny...

No jak minus 12 to nie. Zamarzną:naughty:.  Możesz wstawić do 12 bez problemu. Opatul kocem, a drożdże sobie same podniosą temperaturę. Obserwuj ich pracę i jak minie główna faza fermentacji to przenieś do ciepłego. Dobrze gdybyś do fermentora przykleił sonde termometru i obserwował temperaturę. Jak zacznie spadać to przenieś do tych 20\21. Ustawienie fermentora na podłodze, najlepiej na kafelkach pomoże w utrzymaniu niskiej temperatury. No chyba, że masz ogrzewanie podłogowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gawron napisał:

No jak minus 12 to nie. Zamarzną:naughty:.

To jest myślnik :) chodzi o 12 na plusie oczywiście.

Ja się obawiam czy mi drożdże ruszą. Ale jakbym zadał w temp. 15-18 to może zdążą ruszyć zanim brzeczka się ochłodzi?
Dzięki za radę. W takim razie trzeba chyba brać się za warzenie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kamilos55 napisał:

Witam,
chciałem coś uwarzyć ale okazało się, że mam w piwnicy zimniej niż myślałem - 12st.C. Czy fermentacja brzeczki 11-12Blg drożdżami US-05 jest możliwa i czy ma sens. W domu natomiast mam 20/21st.C w najzimniejszym pomieszczeniu ale to z kolei trochę za dużo :( Nie chciałbym czekać do wiosny...

Od siebie jeszcze dodam, że możesz fermentor dać trochę wyżej. Zawsze to pół stopnia, stopień wyżej jak przy samej podłodze.

 

29 minut temu, Kamilos55 napisał:

Ale jakbym zadał w temp. 15-18 to może zdążą ruszyć zanim brzeczka się ochłodzi?

Jak ruszą, a potem temperatura spadnie to możesz je uśpić. Według mnie lepiej zadać bliżej temperatury w jakiej będziesz trzymał fermentor. Powiedzmy 13-15 °C.

Edytowane przez Gaspode
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piwnicy mam 13-14 i fermentowalem 05 bez problemu np. AIPA 16blg tyle,że albo robiłem starter (tak, z sucharow) albo używałem gęstwy. O ile pamiętam to summer ale 11blg robilem z uwodnionych suchych i też ruszyło. Zadbaj tylko o dobry start. Ew. to co mówią koledzy: kocyk i podniesienie ciut wyżej. Górniaki w zimnie dają naprawde czyste piwka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że zrobiłem źle, ale wczoraj o 18 zadałem drożdże (uwodnione suchary) w domu w temp. 22st.C i wyniosłem do piwnicy. Owinąłem w koc, od dołu karton, mając nadzieję, że zanim temp brzeczki spadnie będą mogły się namnożyć w lepszych warunkach (może błędne myślenie). Dziś o 9:00 temp. brzeczki 16 st.C ale burzliwej nie widać. Mam nadzieję, że drożdże nie poszły spać. Po nawodnieniu wyglądały średnio, większość opadło na dno, więc pomyślałem, że w cieplejszej brzecce będą miały łatwiej się namnożyć. To było pół paczki drożdży (na 11,5l 12Blg) przechowywanych w lodówce, do poprzedniej warki użyłem pół, które ruszyły po około dobie w 18 st.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Kamilos55 napisał:

oki, mam nadzieję, że jakoś sobie poradzą

Poradzić to sobie poradzą natomiast lepszy efekt uzyskałbyś zadając je w 12C i później ewentualnie w miarę podnosząc temperaturę. US-05 są na szczęście w miarę tolerancyjne więc może nie będzie tak źle. 

Edytowane przez Jancewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że ciut mało. Dałem bo tyle miałem i chciałem zużyć otwarta paczkę (wiem że zażydziłem). Trochę mnie zaskoczyła wydajność słodu karmelowego wyszło mi więcej brzeczki niż planowałem.

Po dobie od zadania (niedziele 18:00) fermentacja ruszyła :) Temp fermentora 14,5 a temp powietrza 13. Dziś rano temp. fermentora 14 i burzliwa trwa. I jeśli nic się drastycznie nie zmieni to chyba tak zostawię na burzliwej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kamilos55 napisał:

I jeśli nic się drastycznie nie zmieni to chyba tak zostawię na burzliwej.

Pod koniec burzliwej przenieś w cieplejsze miejsce. W niskiej temperaturze, chociaż nie mają takich skłonności mogą naprodukować diacetylu, a podwyższenie temperatury pomoże im go zredukować. Czytałem gdzieś też o możliwym zwiększeniu poziomu związków siarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.01.2018 o 01:11, PawelW napisał:

Górniaki w zimnie dają naprawde czyste piwka. 

Do granicy oczywiście, bo z mojego doświadczenia, fermentowanie drożdżami poniżej zalecanej temperatury, raczej podnosi estry (np S-04 w 11°C dały mi dość mocne estry).

Ja też mam często w okresach przejściowych dylemat jak autor tematu, bo mam np. do wyboru albo 11-12°C w piwnicy albo 19-20+°C w części mieszkalnej.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.01.2018 o 09:11, Kamilos55 napisał:

Wiem, że ciut mało. Dałem bo tyle miałem i chciałem zużyć otwarta paczkę (wiem że zaCEBULACZYŁEM). Trochę mnie zaskoczyła wydajność słodu karmelowego wyszło mi więcej brzeczki niż planowałem.

Oj widać, że stary wapniak z ciebie :) Nie ukryjesz swojego wieku, dziś się już nie pisze tok jak ty to poczyniłeś, poprawność polityczna i strasznie pase :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.