Jump to content
Grodzimił

Porter Bałtycki 22Blg - trudności z fermentacją

Recommended Posts

Witam forumowiczów!

 

Mam drobny problem natury technicznej i zastanawiam się, co z tym fantem zrobić.

 

Dokładnie miesiąc temu popełniłem Porter Bałtycki 22Blg - około 80% słodów podstawowych i 20% dodatków (słody ciemne, karmelowe, biscuit, płatki owsiane), zacieranie  50min w 63°C, 20min w 72°C, wygrzew 5min. Gęstwa po lekkim piwie na W34-70, tygodniowa. Pierwszym błędem, który popełniłem a którego nie przewidziałem, to była temperatura na zewnątrz - piwko fermentuje sobie w garażu w lodówce ze styropianu, podłączyłem ogrzewanie i ustawiłem termometry na poziom 10°C (temperatura mierzona sondą wewnątrz fermentora). Temperatura zadania drożdży za wysoka zdecydowanie, bo przez brak czasu musiałem zadać w 15°C i chciałem pozwolić mu się schłodzić na zewnątrz. Przy temperaturze na zewnątrz rzędu 8-10°C niestety gęstwa wystartowała znacznie szybciej, niż się spodziewałem i następnego dnia rano miałem 16°C. To pierwszy błąd. Obniżyłem tego samego dnia temperaturę fermentacji do 10°C, piwo sobie fermentowało i po 2 tygodniach osiągnęło 13Blg. Jako, że zwykła dwunastka fermentowała mi ponad miesiąc w tych temperaturach, to nie martwiłem się zanadto.

 

I tu zaczyna się problem. Zmierzone dziś Blg pokazuje mi 12 Blg. Tydzień temu podniosłem temperaturę fermentacji do 11°C. Na wierzchu utrzymuje się piana drożdżowa i piwo cały czas sobie bulka, leniwie, ale wydaje się, że robi.

 

Opcje widzę następujące:

1. Podnieść temperaturę o stopień, zostawić na kolejny tydzień i zmierzyć Blg. Jeżeli będzie dalej schodziło - a niech leży i dwa miesiące.

2. Spróbować podnieść gęstwę przez zamieszanie w fermentorze, podnieść temperaturę.

3. Dodać świeżo namnożoną gęstwę W34-70 z innego piwa w ilości ok. 100ml.

4. Pieprzyć to, dodać gęstwę US-05 i podnieść temperaturę do 16°C.

 

Co byście doradzili? Bo ja tu widzę, że niestety drożdże powiedziały "STOP" zaraz po ochłodzeniu ich i zwyczajnie usnęły po przerobieniu kilku Blg, przez co fermentacja zachodzi bardzo powoli i skłaniam się ku opcji nr. 1 najbardziej.

 

Edit. chyba zrobię jeszcze FFT na drożdżach piekarniczych.

 

Edited by Grodzimił

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zrobiłeś podstawowym błąd jakim jest zadanie drożdży w zbyt wysokiej temp. Drożdże ruszyły i uśpiłeś je obniżając temperaturę. Ja na Twoim miejscu wybrał bym opcję nr 1, a po tygodniu opcję nr 2 i podniósł temperaturę nawet do tych 12 stopni, będzie troszkę estrowo, ale trudno, wolałbym takie piwo niż niedofermentowane z potencjalnymi granatami.

Na przyszłość bez pośpiechu, jeśli czasu brakuje, zamknij fermentor i zadaj drożdże później.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.