Skocz do zawartości

Garnek do gotowania brzeczki


Switala18

Rekomendowane odpowiedzi




Jeszcze tekst o zarabianiu na piciu piwa...
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


Tekst o zarabianiu na piciu piwa jest jak najbardziej na miejscu. Sam mam kanał na YT i za 1000 wyświetleń przypada kolo 1$ przynajmniej w mojej branży bo YT różnie to ocenia. Ale na pewno Kopyr zarabia na piciu piwa. Czy jak to ktoś nazwie degustacjach. Ale o ile degustacje jakiś dobrych piw są na miejscu to testy biedronkowych są celowo pod wyświetlenia i zarobek.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, blade1231 napisał:

Powiem tak z 14 na 7 to mi się nie zdążyło jeszcze 50% odfermentowania i 4% alkoholu. Nie wierzę że zacierając na słodko wyszło 50% cukrów nie fermentowalnych

 

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Ja wyczuwam różnicę nawet wtedy gdy wydłużę  przerwę w 62stopniach o 10 minut (z 30 do 40 min), ale jeśli Pan nie czuje różnicy to po co przepłacać ? ;) taki żart. Wszystko zależy od słodu. No i oczywiście drożdży jakich użyjesz przy fermentacji. Przy zacieraniu bez przerwy maltazowej piwo jest wibitnie słodowe. Fermentowałem w 22 stopniach C na drożdżach Kveik z FM.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź jeszcze pod uwagę, że oprócz tego, że termostat jest niedokładny w takich garnkach, to zapomnij również o tym, że jak Ci temperatura spadnie i termostat uruchomi grzałkę to "samo się zrobi". Jedyne co się samo zrobi to przypali zacier, bo bez mieszania opadnie wszystko na dno i będziesz miał czarne dno.

 

Osobiście używam elektrycznego warnika do zacierania i sobie chwalę. Tu opisałem jak go przygotowałem do pierwszej warki: KLIK

I od tamtej pory nic nie zmieniałem (poza tym, że gotuje już na gazie w nierdzewce).

 

W skrócie: Jak chcesz elektryczny typu warnik (jak ja mam) - dobre rozwiązanie ale na bieżąco trzeba wtykać termometr i mieszać przy podgrzewaniu, a pokrętło od termostatu robi tylko za włącznik/wyłącznik.

 

Jak chcesz bezinwazyjnie (włączyć, zapomnieć i przyjść na filtrację) to musisz kupić automatyczny kocioł zacierny z pompką za 1700zł+.

 

 

Edytowane przez PawelW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, PawelW napisał:

Weź jeszcze pod uwagę, że oprócz tego, że termostat jest niedokładny w takich garnkach, to zapomnij również o tym, że jak Ci temperatura spadnie i termostat uruchomi grzałkę to "samo się zrobi". Jedyne co się samo zrobi to przypali zacier, bo bez mieszania opadnie wszystko na dno i będziesz miał czarne dno.

 

Osobiście używam elektrycznego warnika do zacierania i sobie chwalę. Tu opisałem jak go przygotowałem do pierwszej warki: KLIK

I od tamtej pory nic nie zmieniałem (poza tym, że gotuje już na gazie w nierdzewce).

 

W skrócie: Jak chcesz elektryczny typu warnik (jak ja mam) - dobre rozwiązanie ale na bieżąco trzeba wtykać termometr i mieszać przy podgrzewaniu, a pokrętło od termostatu robi tylko za włącznik/wyłącznik.

 

Jak chcesz bezinwazyjnie (włączyć, zapomnieć i przyjść na filtrację) to musisz kupić automatyczny kocioł zacierny z pompką za 1700zł+.

 

 

o to chodziło wybije sobie ten garnek z głowy lepiej kupić duży normalny gar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Żeby nie zaśmiecać forum nowymi wątkami to odkpuję temat garnka do gotowania.

 

Otóż staję obecnie przed decyzją jaki garnek kupić z przeznaczeniem tylko i wyłącznie do gotowania brzeczki.

 

Generalnie skłaniam się ku opcji garnka/warnika elektrycznego, bo ze względów bezpieczeństwa, w moim domu nie mogę używać dużych butli z gazem propan-butan, a gaz ziemny jest tylko i wyłącznie w instalacji grzewczej. Teraz, jak robię piwo, to używam garnka tradycyjnego ze stali nierdzewnej (~25L) i takiej małej butli turystycznej 2kg, co nie jest niestety idealnym rozwiązaniem, gdyż już 2-krotnie miałem problem z kończącym się gazem w trakcie gotowania. Poza tym wymiana na pełną jest dość droga i oszczędność względem kosztów zużytej energii żadna.

 

Czy ktoś z forumowiczów używa np. czegoś w tym stylu?

https://allegro.pl/oferta/vidaxl-podgrzewacz-do-wina-stal-nierdzewna-40-l-9469903825

lub:

https://allegro.pl/oferta/warnik-podgrzewacz-inox-35l-do-wina-piwa-termostat-7026225590

 

Najbardziej mi zależy na pojemności min. 30-35L, tak aby móc uzyskać finalnie ok. 25L piwa.

Ktoś podzieli się swoim doświadczeniem czy dobrze się w czymś takim gotuje/chmieli ?

 

Edytowane przez Mars_2000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten jest chyba ciekawszy: https://allegro.pl/oferta/warnik-do-wody-30-l-forgast-fg05230-8857354792

Moc 3kW i jest szerszy - będzie intensywniejsze parowanie (gdy trzeba), łatwiejsze mycie...

 

Zwróć uwagę, żeby miał  skalę temperatury do 110stC ;) czyli mógł gotować wodę.

 

To nic innego jak gar z zbudowana płytką / grzałką.

 

J.

Edytowane przez Rolnik Sam w Dolinie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

Ten jest chyba ciekawszy: https://allegro.pl/oferta/warnik-do-wody-30-l-forgast-fg05230-8857354792

Moc 3kW i jest szerszy - będzie intensywniejsze parowanie (gdy trzeba), łatwiejsze mycie...

 

Zwróć uwagę, żeby miał  skalę temperatury do 110stC ;) czyli mógł gotować wodę.

 

To nic innego jak gar z zbudowana płytką / grzałką.

 

J.

 

Tak...patrzyłem na niego także. Nie jestem tylko pewien, czy te 30L to pojemność użytkowa czy całkowita.

W przypadku tej drugiej, wiadomo, do dyspozycji będę miał mniej, a to może być niewystarczająco do zagotowania takiej ilości brzeczki, aby finalnie otrzymać te ok. 25L po odparowaniu i zlaniu do fermentatora.

 

Niemniej jednak dzięki za odp.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.