Skocz do zawartości

Garnek do gotowania brzeczki


Switala18

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich

Zastanawiam się nad zakupem garnka elektrycznego do gotowania brzeczki czy chmielenia. 

Nie chodzi o oszczędność bo wiadomo że na gazie jest taniej ale chodzi o łatwością podgrzewania brzeczki czy kontroli temperatury.

czy jest to w istocie łatwiejsze utrzymanie temperatury i precyzyjniejsze jej ustawienie czy w ogóle nie zawracać sobie tym głowy i gotować normalnie na gazie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak: do zacierania używam elektrycznego, bo szybciej podgrzewa i w przypadku kilku przerw jest to zbawienne, natomiast do gotowania używam już garnka z nierdzewki na kuchni gazowej bo raz, że jest większy (do zacierania mam 22l, a do gotowania 36l), a dwa to wygodniej mi jest filtrować do drugiego garnka, stawiac na gaz i w tym czasie juz zaczynać sprzątanie. Jeśli planujesz kupić elektryczny tylko do gotowania to ja bym odpuścił.

 

A w czym zacierasz teraz? Odpisz czym dysponujesz to może coś doradzimy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w tej chwili posiadam 14 litrowy garnek aluminiowy/stalowy. Warki jakie mogę wykonać to max 10 litrów. 

Podczas zacierania muszę pilnować temperatury podgrzewać mierzyć itd.

Przy garnku elektrycznym po ustawieniu temp garnek sam utrzyma temperaturę  ja będę pilnował tylko czasu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 litrowy garnek nie jest ograniczeniem, sam tak zaczynałem Zacieranie na lenia, garnek 14l warka na ~20l

 dodam, że na lenia ani razu nie zacierałem :roll: Teraz mam gar 36 l a w 14 l gotuje wodę do wysładzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Switala18 napisał:

ja w tej chwili posiadam 14 litrowy garnek aluminiowy/stalowy. Warki jakie mogę wykonać to max 10 litrów. 

Podczas zacierania muszę pilnować temperatury podgrzewać mierzyć itd.

Przy garnku elektrycznym po ustawieniu temp garnek sam utrzyma temperaturę  ja będę pilnował tylko czasu. 

Jeśli chodzi Ci o garnek elektryczny typu kociołek do pasteryzacji to utrzymywanie temperatury nie jest takie kolorowe. Ja mam kociołek Hyundai i ustawienia pokrętła a faktyczna temperatura to dwie różne rzeczy. Z tym utrzymywaniem temperatury to też raczej na oko, czasami spadnie o 5-8 stopni zanim grzałka się włączy. Bez dodatkowego termometru i ręcznego włączania nie da się tego używać.

Edytowane przez grzans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałem że to bardziej kolorowo wygląda a też myślałem o hyundaiu ,profi cook , concept. Może wypowie się ktoś jeszcze jak to działa czy jest wygodne przy zacieraniu.

Dodatkowo podpytam na czym polega to zacieranie na leniwo.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Switala18 napisał:

myślałem że to bardziej kolorowo wygląda a też myślałem o hyundaiu ,profi cook , concept. Może wypowie się ktoś jeszcze jak to działa czy jest wygodne przy zacieraniu.

Dodatkowo podpytam na czym polega to zacieranie na leniwo.?

No niestety bez przeróbek raczej nie osiągniesz swojego zamierzonego efektu. Przy zacieraniu "na lenia" dogrzewałem może 2-3 razy żeby przez 1,15 godz. utrzymać stałą temperaturę. Obecnie kociołek służy do podgrzewania wody do wysładzania a zacieram i warzę w garnku stalowym na taborecie gazowym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam warnika 40l, 3kW i bardzo sobie chwalę. Oczywiście termostat nie służy do dokładnej regulacji temperatury. Temperaturę kontroluję termometrem, a termostatem po prostu włączam i wyłączam grzałki (skala jest orientacyjna).

Zazwyczaj zacieram w niedużym garnku 17l na kuchni indukcyjnej, termometrem sprawdzam temperaturę zacieru, gdy jest odpowiednia dla danej przerwy, owijam garnek workiem po słodzie i zastawiam. W warniku wtedy tylko warzę, za to mogę zacząć grzać jak leci brzeczka z filtratora.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, luki161 napisał:

Zrob wieksze blg, uwzglednij wieksze nachmielenie, dodaj wody po gotowaniu do 20l.

Czyli normalnie robić warkę na 20 l - wsypać słody zrbić wysładzanie dla 10-14 litrów i w fermentorze uzupełnić do 20l. lub danego blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale musisz uwzglednic, ze przy chmieleniu w brzeczce o blg np 15 czy 16 izomeryzacja alfakwasow bedzie slabsza niz np w 12 blg (chmielu trzeba sypnad odpowiednio wiecej). Oraz ze wydajnosc moze byc slabsza.

Edytowane przez luki161
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, grzans napisał:

Jeśli chodzi Ci o garnek elektryczny typu kociołek do pasteryzacji to utrzymywanie temperatury nie jest takie kolorowe. Ja mam kociołek Hyundai i ustawienia pokrętła a faktyczna temperatura to dwie różne rzeczy. Z tym utrzymywaniem temperatury to też raczej na oko, czasami spadnie o 5-8 stopni zanim grzałka się włączy. Bez dodatkowego termometru i ręcznego włączania nie da się tego używać.

Powiedz mi czy duże są różnice temperatur w takim garnku elektrycznym.? 

Pytam bo mam okazję kupić w dobrej cenie a wydaje mi się że będzie mi łatwiej warzyć.

Jakie trzeba wprowadzić zmiany w takim urządzeniu aby było dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnię to powoli i dokładnie jak tylko potrafię ;) . Termostat działa na takiej zasadzie, że włącza lub wyłącza grzałki (z pełną mocą) i działa z pewnym opóźnieniem zazwyczaj jest to kilka stopni C. Do zagrzania wody na weki to wystarczy, ale przy zacieraniu słodu te kilka stopni stanowi ogromną różnicę i się nie sprawdzi, zapomnij o tym.

Możesz podłączyć regulator mocy i temperatury, który dokładnie będzie regulował mocą grzałek i temperaturą zacieru np taki http://www.pamel.pl/sklep/prestashop/pl/jednofazowe/24-regulator-mocy-i-temperatury-prm-maks-2-sondy-opcja-zaworu.html ,

albo zrobić w ten sposób:

Podgrzewasz wodę w garze do temperatury o kilka stopni większej niż temperatura pierwszej przerwy (są do tego kalkulatory, albo z własnego doświadczenia) i wyłączasz grzałki, wsypujesz słody, mieszasz i ewentualnie korygujesz temperaturę (lepiej jest teraz przekręcić termostat na minimum, żeby przypadkiem się nie włączył bo przypali nam zacier). Robisz przerwę i sprawdzasz co 15- 30 minut temperaturę. Potem termostat przekręcasz, żeby załączył grzałki i cały czas sprawdzając temperaturę mieszasz zacier dochodząc do kolejnej przerwy i tak dalej

Inna sprawa, że w tych garach termostat jest tylko do 100 C i czasami podczas gotowania wyłącza się. można to przerobić odczepiając czujnik temperatury od dna gara.

W moim garze termostat jest do 110 stopni C (wpisz na aledrogo warnik 40l i wyjdzie Ci dużo takich garów są też mniejsze).

Jeśli masz okazję kupić tanio to bierz, zawsze się przyda choćby do podgrzania wody na wysładzanie. Wygoda jest większa z prądem niż z gazem.

Jeśli chcesz wygody przy regulacji temperatury dokup do niego regulator mocy i temperatury, albo od razu jakiś automatyczny kocioł warzelno-zacierny ;) .

Edytowane przez Piotr503
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, blade1231 napisał:


 

 


Nie przesadzajmy że przy zacieraniu kilka stopni robi różnicę.


Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
 

Nie jestem aptekarzem i fanem elektronicznego sterowania wszystkim, ale jeśli zamiast przerwy 65 zrobisz 70 możesz być pewnym, że piwo będzie inne a to przecież tylko 5 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widziałem te warniki wyglądną tak jak garnki elektryczne. 

kupując takie urządzenie mam zamiar w nim warzyć a nie gotować wodę

z drugiej strony jak ustawie temp 65 stopni to chciał bym taką tem uzyskać i utrzymać. Jeżeli temperatura spadnie do 60st. i grzałka dogrzeje z powrotem do 65st w ciągu 5 min to mi pasuje. 

przy gotowaniu w garze jednak cały czas pilnujesz temperatury.

no chyba że jestem w błędzie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem aptekarzem i fanem elektronicznego sterowania wszystkim, ale jeśli zamiast przerwy 65 zrobisz 70 możesz być pewnym, że piwo będzie inne a to przecież tylko 5 stopni
No właśnie nie. Zacierałem na wytrawnie i na słodko i praktycznie żadnej różnicy nie czułem. Dlatego teraz zacieram w 67 stopniach. No i każda warka jest inna w naszych warunkach. Nie wierzę że jak warzysz piwo to celowo zacierasz w jakiejś temperaturze bo oczekujesz konkretnych smaków.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukałem jeszcze po necie info i znalazłem
kopyr  przedstawia na youtubie temat jasno i klarownie
co gaz to gaz
Kopyr tak naprawdę ma słabe pojęcie o warzeniu piwa. On tego po prostu nie robi. Zarabia na piciu piwa. Nawet dla wyświetleń na YT lubi obalić piwo z biedronki pod śmietnikiem:-)

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, blade1231 napisał:

No właśnie nie. Zacierałem na wytrawnie i na słodko i praktycznie żadnej różnicy nie czułem. Dlatego teraz zacieram w 67 stopniach. No i każda warka jest inna w naszych warunkach. Nie wierzę że jak warzysz piwo to celowo zacierasz w jakiejś temperaturze bo oczekujesz konkretnych smaków.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
 

Powiem tak ostatnio zrobiłem 2 piwa zatarte w temperaturze 69C przez 90minut na słodzie pilzneńskim 4,8 kg i z początkowego 14 brix po fermentacji piwo zeszło do 7 brix. Piwo wyszło mocno słodowe. Wcześniej zacierałem w temp 62C 30min i 72 30 min i piwo było wytrawne a po fermentacji wychodzi mi zazwyczaj 2 do 4 brix. Wydłużając pierwszą przerwę do 40min w 62 stopniach C piwo jest zupełnie wytrawne. W smaku jest ogromna różnica i nie tylko ja to stwierdziłem ale moi znajomi, których częstowałem też.

Najciekawsze jest to, że na jednym słodzie możesz mieć zupełnie inne piwa. Bardzo ważna jest temperatura fermentacji dostosowana do rodzaju drożdży jakich używasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopyr tak naprawdę ma słabe pojęcie o warzeniu piwa. On tego po prostu nie robi. Zarabia na piciu piwa. Nawet dla wyświetleń na YT lubi obalić piwo z biedronki pod śmietnikiem:-)

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


Trochę mijasz się z prawdą. Swoje Kopyr przy garze odstał zanim zajął się aktualną działalnością. Jeszcze tekst o zarabianiu na piciu piwa... Różnie można oceniać jego działalność vlogerska, sam Fanem Tomasza nie jestem, ale trochę szacunku nie zaszkodzi.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.