Skocz do zawartości

Trudny początek piwowara


sbladek

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 5.02.2018 o 07:28, ebol77 napisał:

Co do butelek to polecam oxi + myjkę + ociekacz. Zero infekcji, zero problemów a wysterylizowanie 80 butelek trwa mniej więcej 30 min2e83c1dd73e4a08f366c1f29eddee718.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Ale masz fajną "dziuplę" :D Ja cały pokój zagraciłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 66
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Godzinę temu, Gawron napisał:

Wysładzaj jednocześnie podgrzewając brzeczkę. 

Masz na myśli żeby wysładzac bezpośrednio do kotła warzelnego? Wtedy traci się kontrole nad objętością .Czy wysladzasz do kadzi i ja sukcesywnie przelewasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sbladek napisał:

Masz na myśli żeby wysładzac bezpośrednio do kotła warzelnego? Wtedy traci się kontrole nad objętością .Czy wysladzasz do kadzi i ja sukcesywnie przelewasz?

Wysładzam do kotła, ale mam go wyskalowanego, więc wiem ile wlewam. Skalę możesz zrobić sobie np. na mieszadle którym mieszasz zacier. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Gawron napisał:

Wysładzam do kotła, ale mam go wyskalowanego, więc wiem ile wlewam. Skalę możesz zrobić sobie np. na mieszadle którym mieszasz zacier. 

 

Mądrego to przyjemnie poczytać ? Dzięki za poradę techniczna 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przemyśleniu tematu zacierania mam jeszcze jedna wątpliwość/pytanie. Otóż zdecydowałem się na zacieranie sterowane temperaturowo. Jak się ma ten sposób zacierania do szybkości podgrzewania słodu? Po przerwie białkowej podgrzewaliśmy do 68 st, mijając po drodze magiczne 62 st które da piwo bardziej alkoholowe. Zanim doszedłem do 68 st  co było moim celem w kolejnej przerwie, to cześć słodu,o ile nie większość była już zatarta. Jak doszedłem do 72 to próba jodowa była już negatywna a i tu miałem planowany postój.  Czy ma to wpływ na zacier?  Jakie wasze opinie na temat zacierania? Jakie preferujecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom najczęściej preferuje zacieranie najprostsze. ;] A wiadomo, enzymy nie działają binarnie, tylko w zakresach. Więc ma to wpływ na końcowy efekt. A na przyszłość - odpuść przerwę białkową, skup się na scukrzajacej i dekstrynujacej, zakładając że nie robisz weizenow, czy roggenow. Większość styli idzie z powodzeniem zatrzeć jednotemperaturowo +wygrzew (Chociaż nie ukrywam, tez lubie się pobawić i trochę potrzymać w niższej, trochę w wyższej, ale to raczej kwestia swojego widzimisię a nie konieczności).

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zacierania na słodko lub na wytrawnie - wszystko zależy od stylu. Belgi powinny być ultra wytrawne, pilsy i portery bałtyckie także raczej wytrawne, modne ostatnio milkshake IPA słodkie, podobnie jak i milk stouty. I tak można by analizować w nieskończoność. Ja np. preferuję piwa z pogranicza słodkości i wytrawności i tę zasadę stosuję do bezstylowców i do IPA/APA, których najwięcej uwarzyłem. Przerwę maltozową robię wtedy w okolicach 65°C. Jeśli masz problem z szybkim podgrzaniem zacieru, to jeśli przechodzisz z przerwy białkowej, to przy zbliżaniu się do 62°C możesz ostrożnie dolać do zacieru kilka litrów wrzątku. Swoją drogą przerwa białkowa przy obecnych słodach i ich parametrach jest w znacznej większości przypadków zbędna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis 9 dzień fermentacji burzliwej. W rurce nadal bulka, choć leniwie. Zapach piękny. Na powierzchni piękny kożuch drożdżowy. Drożdże safale s-05, temperatura fermentacji 17st. Przelewać na cicha? Zostawić? Co z chmieleniem? Blg około 6. Około bo przez ten kożuch ciężko zmierzyć (wkładałem sterylny aerometr do kadzi).  Pierwszy raz mierzyłem, w ogóle pierwszy raz otwierałem fermentor.

Edytowane przez sbladek
Uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na cicha moim zdaniem nie warto przelewać, dodatkowa robota, większa szansa na zakażenie, a wlasciwie niewiele zmienia jesli w ogole cos daje. Ja bym zostawił jak jest i po prostu sprawdził blg za np tydzień. Jesli chcesz chmielic na zimno to po sypnij chmiel luźno i nie martw się, opadnie na dno pózniej i nie bedzie problemu z dekantacja. W razie potrzeby możesz zrobić cold crusha i wystawić na mróz na Dzien (ale zabiezpiecz przed słońcem) to wtedy ładnie ci się wszystko powinno zbić na dole.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zakładając ze  będę lał na cicha to czekać aż ta czapa opadnie? Czy to ze ona jest świadczy o tym ze drożdże wciąż pracują? Czy to normalne?

Edytowane przez sbladek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytalem o drozdzach s-05, juz wiem ze lubia robic czape. Jesli pojutrze blg bedzie takie jak dzis,zleje na cicha. Zrobilem drugi pomiar blg, tym razem wiarygodny i jest 5. Zwazywszy ze zacieralem blizej gornej granicy to pewnie nizej nie zejdzie. Ewentualnych przeciwnikow zlewania na cicha prosze o powstrzymanie sie od krytyki. Czytalem za i przeciw. Postanowilem pierwsza warke zrobic wg instrukcji aby potem miec punkt odniesienia.

PS- nie moglem powstrzymac sie od sprobowania- smakuje oblednie :-}

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytalem o drozdzach s-05, juz wiem ze lubia robic czape. Jesli pojutrze blg bedzie takie jak dzis,zleje na cicha. Zrobilem drugi pomiar blg, tym razem wiarygodny i jest 5. Zwazywszy ze zacieralem blizej gornej granicy to pewnie nizej nie zejdzie. Ewentualnych przeciwnikow zlewania na cicha prosze o powstrzymanie sie od krytyki. Czytalem za i przeciw. Postanowilem pierwsza warke zrobic wg instrukcji aby potem miec punkt odniesienia.
PS- nie moglem powstrzymac sie od sprobowania- smakuje oblednie :-}

Pamiętaj ze po przelaniu na cicha drożdże mogą znowu się obudzić i troche przyspieszyć prace na nowo Wiec pilnuj blg zeby rzeczywiście stanęło. Możesz przenieść fermentor na ostatnie 5 dni do cieplejszego pomieszczenia zeby drożdże napewno dojadly co maja dojeść a potem cold crush i lecisz z butelkowaniem ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, sbladek napisał:

Doczytalem o drozdzach s-05, juz wiem ze lubia robic czape. Jesli pojutrze blg bedzie takie jak dzis,zleje na cicha. Zrobilem drugi pomiar blg, tym razem wiarygodny i jest 5. Zwazywszy ze zacieralem blizej gornej granicy to pewnie nizej nie zejdzie. Ewentualnych przeciwnikow zlewania na cicha prosze o powstrzymanie sie od krytyki. Czytalem za i przeciw. Postanowilem pierwsza warke zrobic wg instrukcji aby potem miec punkt odniesienia.

PS- nie moglem powstrzymac sie od sprobowania- smakuje oblednie :-}

Niczego jeszcze nie przelewaj. Jest zdecydowanie za wcześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.