Skocz do zawartości

Trudny początek piwowara


sbladek

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 66
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

7 godzin temu, Jancewicz napisał:

nie wiem jakie nagazowanie lubisz ale dla mnie wydaje się to za dużo do IPA...

Około 2,1 vol to dla Ciebie za dużo do IPA? Zakładam po tym coopersie, że butelkował około 21-22 litry przy zakonczonej fermentacji w 23-24°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.01.2018 o 22:21, ebol77 napisał:

Następnym razem dla us-05

(bo podejrzewam to były drożdże ratunkowe) staraj się utrzymywać temperaturę burzliwej bliżej dolnej granicy (powiedzmy 17 st) a na ew cicha przenieś do tej 22-24. Sam fermentuje właśnie AIPE w piwnicy w 14-15 stopniach (otoczenia) i ładnie zeszło z 13 do 3 emoji4.png

 

[mention=19230]ovner[/mention] to co Ci bulka to co2 się wydobywa - normalne bo to ze bulka nie znaczy ze fermentacja trwa

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Przy 13 blg to Aipa? Dla mnie Aipa zawsze miała 15-17blg ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, kamilg20 napisał:

Około 2,1 vol to dla Ciebie za dużo do IPA? Zakładam po tym coopersie, że butelkował około 21-22 litry przy zakonczonej fermentacji w 23-24°C.

Po prostu lubię niższy stopień nagazowania. 120g to sypię do pszeniczniaka (20l). Tak mi pasuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuj

Pierwsze (te ktore nie ruszyly) zadalem w temperaturze 35 stopni

pamiętaj że wszystkie drożdże od piekarskich przez piwne i gorzelnicze giną w temp wiekszej jak 35°C a najlepiej rozwijają sie w 25-20°C chyba że mają inna temperture na opakowaniu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.01.2018 o 15:09, Hary86 napisał:

Jak to piwo z brewkitu, lepsze niż koncerniak ale d nie urywa. Ta literka A przed IPA nie oznacza że jest to Amerykańska IPA a co za tym idzie, z chmielem ma niewiele wspólnego ;) 

Te A oznacza, że jest to Amerykańska IPA i jest na amerykańskich chmielach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pucha nie zbiera zbyt pozytywnych opinii za granica. Dla jasnosci A w tej puszce nie oznacza ze jest to AIPA, ale mimo wszystko jest ona nachmielona na styl amerykanski. Przewazaja opinie ze piwo jest przekarmelowane. Mozesz sprobowac zrobic, ale dorzucilbym cos chmielu na zimno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, advisorylyrics napisał:

Te A oznacza, że jest to Amerykańska IPA i jest na amerykańskich chmielach

Robiłeś czy piszesz żeby pisać? Bo w przypadku mojej puszki wszystkie amerykańskie chmiele chyba gdzieś się zgubiły i dlatego piwo smakowało jak zwykła, przeciętna IPA :thumbdown:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Hary86 napisał:

Robiłeś czy piszesz żeby pisać? Bo w przypadku mojej puszki wszystkie amerykańskie chmiele chyba gdzieś się zgubiły i dlatego piwo smakowało jak zwykła, przeciętna IPA :thumbdown:

Przeczytałem po prostu opis " Brew 'A'IPA - amerykański styl India Pale Ale o głębokim bursztynowym kolorze, solidną goryczką i aromacie owoców tropikalnych i cytrusów" Sam nie próbowałem. Przedwczoraj zamówiłem zestaw z ekstraktów na AIPE z browamatora, ale z własnym chmieleniem. Dam znać jak smakuję. Liczę, że efekty są lepsze niż z brewkitu. Chyba, że dołączone chmiele do zestawu to te same i w takiej ilości jak w puszcze nachmielonego ekstraktu. Nawet jeśli to smak chyba powinien się różnić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, luki161 napisał:

Daj linka, ktory zestaw zakupiles :)

Niestety nie mogę ponieważ towar zniknął z oferty. Praktycznie ten sam z tym, że na bazie ekstraktów https://browamator.pl/ba-aipa-american-ipa-15-5-zestaw-na-10-l-piwa,3,37,2497

Jak dobrze pamiętam to zamiast słodów były dwie puszki x1.7kg oraz ekstrakt suchy (be podanej ilości). Dziś będzie u mnie to napisze szczegółowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, luki161 napisał:

Ciekaw jestem ile daja chmielu do AIPA. Daj znac jak dojdzie.

Nie za bogato. W zestawie znajduję się:

Ekstrakt słodowy Pale Ale 3,4 kg

                  słodowy jasny w proszku 0,8kg

Chmiel Citra, Simcoe, Zeus, Cascade po 30g każdego

W przepisie dołączonym do zestawu jest przewidziane dodanie po 10g Simcoe, 10g Cascade oraz 20 Citra na cichą. Dokupiłem na ten etap 30g Citry oraz 30g Mosaic, więc może wstrzymać  się z ich dodaniem?

To będzie moja pierwsza styczność z AIPA prócz jakiegoś piwa za 8zł, nazwy nie pamiętam

 

Edytowane przez advisorylyrics
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzis butelkowalem druga warke, tym raze Ale Coopersa i juz wiem ze ta pierwsza nadaja sie do wylania. Ta smakuje od razu jak piwo (tyle ze jeszcze bez gazu), zero kwasu, zero drozdzy. Nie wiem jaki blad popelnilem przy tamtym, czy to za duza temperatura fermentacji, czy infekcja, czy jedno i drugie ale roznica jest kolosalna. Juz nie moge sie doczekac degustacji. Tymczasem nastawiam hefeweizena z brewkitu i po tym zaczynam przygode z zacieraniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli by była infekcja, to obstawiam że przy tej warce też by była infekcja chyba że potraktowałeś sprzęt NaOH. Jak na drugą walkę jeżeli miałeś temperaturę fermentacji w granicy dwudziestu paru stopni to drożdżowe posmaki mogą z tego wynikać. San popełniłem te błędy i "konserwowe" piwa fermentowały w temperaturach powyżej 20 stopni i we wszystkich warkach czuć wyraźne posmaki drożdży.Teraz zacieram i staram się utrzymywać zalecany przedział temperatur fermentacji, jak na razie żadnych dziwnych smaków nie odczuwam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, ovner napisał:

Jeżeli by była infekcja, to obstawiam że przy tej warce też by była infekcja chyba że potraktowałeś sprzęt NaOH. Jak na drugą walkę jeżeli miałeś temperaturę fermentacji w granicy dwudziestu paru stopni to drożdżowe posmaki mogą z tego wynikać. San popełniłem te błędy i "konserwowe" piwa fermentowały w temperaturach powyżej 20 stopni i we wszystkich warkach czuć wyraźne posmaki drożdży.Teraz zacieram i staram się utrzymywać zalecany przedział temperatur fermentacji, jak na razie żadnych dziwnych smaków nie odczuwam.

Ryzyko infekcji ograniczylem do absolutnego minimum przy tej drugiej warce- uzylem do fermentacji nowego fermentora ktory wyparzylem i potrakowalem pirosiarczynem. Do butelek rozlewalem z tego "pierwszego" ktory powyzszym czynnosciom poddalem 3 razy. Butelki wyszorowalem szczotka (polecam patent - koncowke szczotki zamontowac we wkretarce elektrycznej, wydajnosc szczotkowania niewyobrazalna) z plynem do naczyn, potem pirosiarczyn, potem 30 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 st C. Mam takie przemyslenie ze mozna przeczytac setki informacji i uwag, obejrzec kilkadziesiat filmikow ale doswiadczenie (zazwyczaj niestety bolesne)  jest tu jednak kluczowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Za mną pierwsze zacieranie (nigdy wiecej nie zaczne tego robic o 21-ej :-)). Poszło lepiej niz sie spodziewalem. Planowane piwo- IPA. Z planowanego blg 16 uzyskalem 15, z planowanych 20 litrow mam 18. Wyslodzilem 24 litry (przepisowo dodalem 20% do planowanej objetosci) i do warzenia poszlo 24 litry z blg 14. Po warzeniu uzyskalem wspomniane 15. Strata na objetosci wynika z tego ze chmielilem w workach muslinowych i przy przelewaniu do fermentora mielam dylemat czy te worki wyciskac czy zostawic w spokoju. Zdecydowalem sie zostawic. Do tego spanikowalem troche przed tymi osadami ktore wytracily sie przy warzeniu i wolalem nie zlac ich do fermentora, co odbilo sie wlasnie na objetosci. Generalnie jestem zadowolony z debiutu, filtracja i wysladzanie poszlo nod wyraz sprawnie a tego sie balem najbardziej. Mam jednak kilka pytan do bardziej doswiadczonych:

1. Czy brzeczka nastawna powinna byc klarowna czy moze byc metna?

2. Czy te osady ktore wytracaja sie przy warzeniu sa niebezpieczne jesli dostana sie do brzeczki nastawnej?

3. Czy ta brzeczka moze miec posmaki zbozowe? Czy jest to normalne?

4. Czy u Was tez nagrzanie brzeczki do temperatury wrzenia trwa okolo godziny?

 

Edytowane przez sbladek
blad literowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, sbladek napisał:

1. Czy brzeczka nastawna powinna byc klarowna czy moze byc metna?

Zdarza się mętna. Zależy jakie piwo i jakie surowce. 

30 minut temu, sbladek napisał:

2. Czy te osady ktore wytracaja sie przy warzeniu sa niebezpieczne jesli dostana sie do brzeczki nastawnej?

Mogą np. wpływać na trwałość piwa. Im mniej tym lepiej.

34 minuty temu, sbladek napisał:

3. Czy ta brzeczka moze miec posmaki zbozowe? Czy jest to normalne?

Może. Zależy od surowców i procesu. Właśnie osad gorący może dawać taki posmak. Również surowce niesłodowane.

38 minut temu, sbladek napisał:

4. Czy u Was tez nagrzanie brzeczki do temperatury wrzenia trwa okolo godziny?

Wysładzaj jednocześnie podgrzewając brzeczkę. Ja staram się tak rozplanować pracę, aby pod koniec wysładzania brzeczka zaczynała już wrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.