Skocz do zawartości

Zacieranie na słodko


oxy96

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jakiś czas temu uwarzyłem milk stouta wg przepisu https://brewness.com/pl/recipe/milk-stout-84/view

W skrócie:

  • 20 litrów na słodach (6,25 kg) - podstawa Strzegom Monachijski I 4 kg
  • dodatek 500g laktozy
  • drożdży Safele S-04.
  • zacieranie na lenia, na słodko 68 stopni - 70 minut.

 

Ekstrakt początkowy 17 blg (próbka przed zadaniem laktozy, a na 15 min. przed końcem gotowania - 15 blg), zakładam więc, że około 2 blg z laktozy

Fermentacja w 18-19 stopniach otoczenia i po 22 dniach pomiar wskazuje 7 blg, czyli po odjęciu 2 blg z laktozy - 5 blg.

Kalkulator na brewness wskazuje mi 5,7 % alko oraz odfermentowanie 67,8 %.

 

I tak się zastanawiam nad takimi kwestiami:

1. Jak duże są różnice pomiędzy zacieraniem na słodko, a zacieraniem na wytrawnie? Czy przy takim piwie jak wyżej możliwe jest, że 2-3 blg pochodzi właśnie z dekstryn, które powstały w wyniku zacierania na słodko? I dlatego niżej drożdże nie zeszły?

2. Czy odfermentowanie na poziomie 67,8 % jest ok dla zacierania na słodko?

3. Brewness i jego wyliczanie zawartości alkoholu - wiem, że wzór zmienia się w zależności od ekstraktu piwa i jest bardziej skomplikowany niż ([Eks. pocz.]-[Eks. koń.])/1,938. Czy macie może linki do sprawdzonych innych kalkulatorów, abym mógł zweryfikować poprawność wyliczanych danych? A może jakiś link z krótkim opisem dlaczego tak jest?

Edytowane przez oxy96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wiki:

Cytuj

zaciery ze słodów o wysokiej sile diastatycznej (Pils, Pale) dadzą bardziej fermentowalne brzeczki ponieważ zawierają więcej beta-amylazy która jest w stanie wytworzyć więcej maltozy w porównaniu do zacierów o niskiej sile diastatycznej (słód monachijski, duży udział surowców niesłodowanych) przy tej samej temperaturze przerwy scukrzającej.

także chyba zasyp jest winny niskiemu odermentowaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Znaczne w odczuciu w wartościach FG nie koniecznie wielkie.  Clue jest takie że musisz sam znaleźć gdzie na twoim sprzęcie zacieranie na słodko jest wyczuwalne - u mnie jest to bliżej 70 a nawet 72°C 

2) raczej jest to już pełne piwo ale przy piwach niskim OG to takie piwo nie będzie sprawać wrażenia pełnego 

3) użyj Beersmitha 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, bialy13 napisał:

Z wiki:

także chyba zasyp jest winny niskiemu odermentowaniu

Myślałem, że najważniejsze artykuły mam już za sobą... Jak mogłem pominąć właśnie ten?

https://www.wiki.piwo.org/Zacieranie_jednotemperaturowe_-_wpływ_poszczególnych_czynników_na_fermentowalność_brzeczki_i_wydajność#Eksperymenty_z_temperatur.C4.85_zacierania

Pewnie dlatego, że nie jest (lub jest, ale nie zauważyłem) podlinkowany w artykule o zacieraniu :/

 

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, FurioSan napisał:

3) użyj Beersmitha 

Wiem o tym narzędziu, ale nie zdecydowałem się na jego wykupienie :) I już po trialu.

 

Ale znalazłem coś takiego co rozwiązuje moją wątpliwość:

https://www.brewersfriend.com/abv-calculator/

A tam dalej link to prostego wytłumaczenia co i jak:

https://www.brewersfriend.com/2011/06/16/alcohol-by-volume-calculator-updated/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, oxy96 napisał:

I tak się zastanawiam nad takimi kwestiami:

1. Jak duże są różnice pomiędzy zacieraniem na słodko, a zacieraniem na wytrawnie? Czy przy takim piwie jak wyżej możliwe jest, że 2-3 blg pochodzi właśnie z dekstryn, które powstały w wyniku zacierania na słodko? I dlatego niżej drożdże nie zeszły?

2. Czy odfermentowanie na poziomie 67,8 % jest ok dla zacierania na słodko?

3. Brewness i jego wyliczanie zawartości alkoholu - wiem, że wzór zmienia się w zależności od ekstraktu piwa i jest bardziej skomplikowany niż ([Eks. pocz.]-[Eks. koń.])/1,938. Czy macie może linki do sprawdzonych innych kalkulatorów, abym mógł zweryfikować poprawność wyliczanych danych? A może jakiś link z krótkim opisem dlaczego tak jest?

1. Według mojego doświadczenia, raczej niewielkie. Dużo większe znaczenie na poziom odfermentowania ma zasyp, a przede wszystkim szczep drożdży.

2. Odfermentowanie na poziomi 67,8% jest ok dla piwa na monachijskim i na piwo z dodatkiem laktozy, która w mojej opinii obniża ogólną fermentowalność brzeczki (nie chodzi o samą laktozę, ale również o pozostałe cukry).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.