Skocz do zawartości

XIII Konkurs Piw Domowych we Wrocławiu, Czerwiec 2018


Undeath

Rekomendowane odpowiedzi

Ja już wyraziłem swoją opinią. Jestem za ostrą eliminacją, a nie przyznawanie miejsc na podium wg zasady „jednooki królem ślepców”

Dorzucę jeszcze 3 grosze bo w międzyczasie przyszedł mi jeszcze jeden argument...
Sędziowie to nie roboty i im większa ilość piw do oceny, zwłaszcza wadliwych, których degustacja nie należy do najprzyjemniejszych, tym jakość oceny sensorycznej może być niższa.

Może to być istotne zwłaszcza na dużych konkursach albo konkursach gdzie bywa problem z obsadą sędziowska (chyba takie się zdarzają ?)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu wtedy ciężar trudności oceny spływa częściowo z komisji finałowej, na komisje eliminacyjną i runda eliminacyjna staje się jeszcze bardziej kluczowa.

A obsada to nawet większa jest potrzebna, bo w każdej kategorii trzeba przeprowadzić eliminacje (chociaż z drugiej strony jak przejdą po 2 piwa do finału, to jedna komisja zrobi bez problemu finały w 3-4 kategoriach ;))

Dzięki za opinię z każdym razie :)

 

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kantor napisał:

1. Przepuszczamy najlepsze piwa (np. te 6-8 piw) do finału bez względu na ich poziom.

Nie wiem czy mój post zniknął, czy nie kliknąłem dodaj odpowiedź, bo mam wrażenie, że wcześniej już pisałem. Takie podejście, które proponujesz w pierwszym punkcie, jest najbardziej szkodliwym z możliwych. Skąd sędzia ma wiedzieć, które 6-8 piw będzie najlepsze, skoro dostaje piwa w transzach?! Efekt jest taki, że w ostatniej transzy trzeba nadrabiać ilość piw i przepuszcza się nawet najgorsze, bo jest niedobór piw finałowych.

 

Dlatego właśnie sędziuje się pod opis stylu, a nie pod wyimaginowaną wizję sędziego. Do finału przechodzą piwa, które wpisują się w opis stylu i nie maja wad.

 

Przy okazji zwracam uwagę na terminologię, jaka jest używana w tej dyskusji. Według metryczki PSPD są 3 poziomy wad:
1 - w tle, 2 - przeszkadzająca, 3 - dominująca. Wadę oznaczamy zatem w odniesieniu do innych cech piwa. Nie może być tak, że wada jest zaznaczona na "3", a w opisie: Średnio-wysoki aromat chmielu, średnio-niski aromat zielonego jabłka (aldehyd octowy). Jeżeli aromat chmielu był najbardziej intensywny, to wada nie zdominowała piwa, tylko przeszkadzała w jego odbiorze. Bardzo często sędziowie trochę za bardzo jadą z poziomem wad. 

Edytowane przez Szalas85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki i za Twój głos :)

28 minut temu, Szalas85 napisał:

Efekt jest taki, że w ostatniej transzy trzeba nadrabiać ilość piw i przepuszcza się nawet najgorsze, bo jest niedobór piw finałowych.

Przyznam się, że nigdy tak nie robiłem, być może oczywiście robiłem to źle (ale w dobrej wierze jakby co), jeśli rzeczywiście ostatnia transza była najgorsza, a było mało piw na finał, to cała transza leciała, a do finału wchodziły lepsze piwa, które pierwotnie miały odpaść (metryczki eliminacyjne były dla nich niszczone ale nie było to jakieś częste, może z dwa-trzy piwa tak przeszły do finału w całej mojej historii sędziowania).

 

Opisy w metryczkach to zupełnie inny temat (na który z chęcią porozmawiam, ale nie chcę rozwadniać tej dyskusji) ;)

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełne listy finałowe z punktacją:

 

American Pils:
1. Piotr Sztuk  35 pkt.
2. Robert Gumieniak 31,67 pkt.

 

Milk Stout:
1. Wiktor Dudek 38,33 pkt. 
2. Sebastian Makowski 38 pkt.
3. Michał Matysiak 34,33 pkt.
4. Jakub Kawa 31,33 pkt. 

 

Milkshake IPA:
1. Szymon Pioterek i Mateusz Dworniczek 39,67 pkt.
2. Konrad Sworowski  38 pkt.
3. Michał Mielcarski 36,67 pkt.
4. Kostas Bimtsas 32,33 pkt.

 

Belgian Blond Ale:


1.Robert Gumieniak 44,33 pkt.
2. Łukasz Niedźwiedź 35,67 pkt.
3. Dariusz Pięta 35 pkt. 

4. Maciej Osiński 31,33 pkt.

5. Tomasz Karpowicz 28,67 pkt.

6. Bartek Filipiuk 25,33 pkt.

 

Oraz lista sędziów wraz z tym co oceniali. W tym roku w konkursie uczestniczyły tylko osoby, które posiadają certyfikat sędziego PSPD.

Lista sędziów:

1.  Krzysztof Czechanowski

2.  Michał Bartosik

3.  Sebastian Baranowski

4.  Marcin Stolarczyk

5.  Paweł Bochenek

6.  Mikołaj Lejtman

7.  Rajmund Komosiński

8.  Piotr Antolik

9.  Paweł Leszczyński

10. Jakub Gryz

 

Eliminacje :

 

American Pils: Michał Bartosik, Piotr Antolik, Paweł Bochenek

Milkshake IPA: Paweł Leszczyński, Sebastian Baranowski, Mikołaj Lejtman

Milk Stout: Michał Bartosik, Piotr Antolik, Paweł Bochenek

Belgian Blond Ale: Rajmund Komosiński, Marcin Stolarczyk, Jakub Gryz

 

Finał:

 

American Pils: Paweł Leszczyński, Sebastian Baranowski, Mikołaj Lejtman

Milk Stout: Paweł Leszczyński, Sebastian Baranowski, Mikołaj Lejtman

Milkshake IPA: Michał Bartosik, Piotr Antolik, Paweł Bochenek

Belgian Blond Ale: Krzysztof Czechanowski, Sebastian Baranowski, Marcin Stolarski

 

Przygotowanie piw do konkursu niezmiennie Rafał Galbierz - Xen oraz Maciej Lewandowski - Macas.

Wszystkim zaangażowanym w pomoc przy konkursie serdecznie dziękuje!

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kantor napisał:

I co to za obiecany styl w przyszłym roku będzie, jakiś fajny dzikus? :D

Jutro szczegóły :D Trzeba dawkować emocje. W ramach podpowiedzi raczej wrócimy do kategorii wariacja na temat ;) Gdzie w tym roku zastąpił ją Milkshake IPA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie metryczki eliminacyjne zostały rozesłane. Jeżeli ktoś nie dostał proszę o PW. Metryczki finałowe Classica American Pilsa w Przyszłym tygodniu, pozostałe metryczki mam nadzieję, że sędziowie opracują do 2 tygodni. 

 

I tak jak obiecałem zapowiedź stylu na przyszły rok:

 

Sour Ale (Oud Bruin/Red Flanders/ Sour Saison) - [12-16 blg] - Trzy style w ramach kategorii Sour Ale z ograniczonymi widełkami mocy właściwie tylko dla Oud bruin. Dwa dobrze znane i klasyczne style oraz jedna wariacja klasycznego piwa. Wszystkie trzy podkategorie wymagają od piwowara dobrego przemyślenia receptury oraz idealnego przebiegu fermentacji. Oud Bruin znany jako Flanders Brown jest piwem o wyraźnym aromacie owcowym i słodowym z lekko kwasową nutą. Jest to piwo długo dojrzewające, bardzo złożone stanowiące idealną bazę pod piwa owocowe. Flanders Red Ale nazywane burgundem belgii jest piwem o złożonym aromacie owocowym, uzupełnionym lekką nutą kwaskowatą i słodami, które powinny być lżejsze niż w Oud Bruin.  W smaku i zapachu może przypominać czerwone wino. Sour Saison jak sama nazwa wskazuje jest wersją Saisona o zwiększonej kwaśności. Piwo ma sprawiać wrażenie orzeźwiającego z cechami średnio do mocno owocowymi i przyprawowymi. Kolor pomarańczowy to wyznacznik tego stylu. Piwowar będzie musiał znaleźć dobry balans między średnią goryczką (która może pochodzić także od fenoli i lekkiego alkoholu),  kwaśnością, delikatnie zbożowym smakiem, a owocowo-przyprawowym profilem piwa. Kwaśność ma zwiększyć sesyjność i pijalność bazowego piwa. Dokładny opis kategorii Sour Saison do końca sierpnia. 

 

Konkurs będzie się starał wrócić do Pucharu Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dostałem swoją metryczke i bardzo się cieszę ☺ bo myślałem,  że w metryczce dostanę jedno słowo" NIE " i tyle....  A widać, że ktoś na prawdę siedział nad tymi piwami,  bo jest to zgrabnie ale konkretnie opisane dlaczego odpadło..  I tak nie jest źle jak na dwutygodniowe piwo, bo spodziewałem się dłuższej listy "zarzutów ". Do następnego i pozdrawiam. 

 

Ps. A no i oczywiście gratulacje dla laureatów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Miło mi poinformować, że z lekkim poślizgiem ale wszystkie metryczki finałowe zostały rozesłane. Jeżeli ktoś nie otrzymał proszę o kontakt PW i prosiłbym przedstawić się oraz podać kategorię bez tego przy 50 startujących piwowarach nie domyślę się o co chodzi ;)

 

Mam wiadomość, że wszystkie nagrody i dyplomy też zostały rozesłane. Ostatnią nagroda uwarzenie Milkshake IPA zostanie odebrana pewnie koło kwietnia-maja :) Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy za rok! Przypominam o wyznaczonej już jednej kategorii: Sour Ale (Oud Bruin/Red Flanders/ Sour Saison), dwa pierwsze style można spokojnie już wrzucać do garnka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.