Skocz do zawartości

XIII Konkurs Piw Domowych we Wrocławiu, Czerwiec 2018


Undeath

Rekomendowane odpowiedzi

W imieniu Wrocławskiej Inicjatywy Piwowarskiej mam zaszczyt zaprosić wszystkich piwowarów domowych, na wzięcie udziału w XIII Konkursie Piw Domowych we Wrocławiu. W tej edycji konkursu przedstawiamy następujące kategorie:

 

 

 

1. American Pils [11-14,7 blg] – Wersja Pilsnera uwarzona w USA przez piwowarów,którzy wyemigrowali z Niemiec. Gdy osiedlili się w Ameryce, przywieźli ze sobą proces i drożdże. Pracowali z surowcami, które były dostępne lokalnie w Ameryce by stworzyć unikalną wersje oryginalnego Pilsnera. Ten styl umarł po okresie prohibicji, ale został wskrzeszony przez piwowarów amatorów. Istotny Pilsener, który może stawić czoło klasycznym Europejskim Pilsnerom, ale z rodzimych amerykańskich zbóż i chmieli dostępnych niemieckim piwowarom, którzy początkowo zaczęli warzyć to piwo w USA. Orzeźwiające, ale z podkreślonym słodem i chmielem, które wyróżnia to piwo jeśli porównamy je z innymi nowoczesnymi Amerykańskimi light lagers. Kukurydza wyróżnia zbożową słodkość. Ryż przyczynia się do rześkości i bardziej neutralnego charakteru. W BJCP 2015 na stronie 57 jako Pre-prohibition lager natomiast w wersji 2008 na pozycji 2C.

 

2. Belgian Blond [15,2– 18,2 blg] -  Styl spopularyzowany przez belgijskie browary, które starają się przekonać konsumenta do odwrotu od powszechnego jasnego lagera i skierowania swoich piwnych preferencji ku tradycyjnym belgijskim stylom. Pochodzenia blonda można również szukać w prostych, jasnych i mocnych piwach warzonych przez przyklasztorne browary. Jest to piwo górnej fermentacji o barwie od głęboko złotej do jasno bursztynowej. Podobnej mocy jak dubbel,  w charakterze zbliżone do Belgian Strong Golden Ale, aczkolwiek troszeczkę słodszy i nie tak goryczkowy. 
W BJCP 2015 na pozycji 25A natomiast w wersji 2008 na pozycji 18A.

 

3. Sweet/Milk/Cream Stout [11-14,7 blg] - Piwo górnej fermentacji, odmiana stouta zawierająca cukier mleczny - laktozę, która nie zostaje przefermentowana przez drożdże i nadaje piwu charakterystyczny słodkawy smak. Pierwsze piwa z gatunku sweet stout pojawiły się w Wielkiej Brytanii w Londynie na początku XIX wieku. Napój ten jest uboższy w alkohol i goryczkę porównując do dry stout, dominuje smak palonych ziaren i słodu. Wyczuwalne są posmaki kawowe i czekoladowe oraz kremowa słodycz. W BJCP 2015 na pozycji 16A natomiast w wersji 2008 na pozycji 13B.
 
4. Milkshake IPA [14-17 blg] - jest to wariacja na temat New England IPA, która łączy cechy ekstremalnie nachmielonego na aromat nowofalowym chmielem IPA - z mleczym shakem. Taki efekt ma zapewnić dodanie do trunku laktozy, wanilii oraz owoców, tworząc niepowtarzalny smak i zapach milk shakea. Opis w załączeniu.

 

Szczegóły, nagrody i regulamin będą ogłaszane na bieżąco. Więc łygi w górę i do warzenia :)

Milkshake-IPA_Jan_Gadomski.pdf

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Sweet Stout bez dodatku laktozy (co za tym idzie bez charakterystycznej kefirowości - nota bene odrzucającej) zostanie odrzucone lub zostaną obcięte mu punkty? https://www.wiki.piwo.org/Sweet_Stout <-- tutaj jak i w wielu źródłach podają, że latoza to częsty ale opcjonalny dodatek, a słodkość ma pochodzić od niższego chmielenia na goryczkę, płytszego odfermentowania i w mojej interpretacji: górnej granicy stylu jeżeli chodzi o baling.

 

PS z tą laktozą jest jak z coś jak z przyprawami w Saisonie - można ale nie trzeba (trochę słabszy przykład niż w sweet stoucie, ale myśl jest taka sama).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to jest opis publikowany albo odnośnik do BJCP żeby się go trzymać. Wg. niego dopuszczalne są Sweet stouty bez laktozy tylko musi spełnić wymogi aromatu i stylu - każdy odchył w stronę kwaśnego co w stoutach bardzo łatwo zdyskwalifikuje takie piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.01.2018 o 12:32, Undeath napisał:

1. American Pils [11-14,7 blg] – Wersja Pilsnera uwarzona w USA przez piwowarów,którzy wyemigrowali z Niemiec. Gdy osiedlili się w Ameryce, przywieźli ze sobą proces i drożdże. Pracowali z surowcami, które były dostępne lokalnie w Ameryce by stworzyć unikalną wersje oryginalnego Pilsnera. Ten styl umarł po okresie prohibicji, ale został wskrzeszony przez piwowarów amatorów. Istotny Pilsener, który może stawić czoło klasycznym Europejskim Pilsnerom, ale z rodzimych amerykańskich zbóż i chmieli dostępnych niemieckim piwowarom, którzy początkowo zaczęli warzyć to piwo w USA. Orzeźwiające, ale z podkreślonym słodem i chmielem, które wyróżnia to piwo jeśli porównamy je z innymi nowoczesnymi Amerykańskimi light lagers. Kukurydza wyróżnia zbożową słodkość. Ryż przyczynia się do rześkości i bardziej neutralnego charakteru. W BJCP 2015 na pozycji 1B natomiast w wersji 2008 na pozycji 2C.

Jeśli chodzi o ostatnie zdanie, to BJCP 2015 1B i BJCP 2008 2C to dwa różne piwa. To znaczy zasyp podobny, ale inaczej chmielone. Po opisie konkursowym wnioskuję, że bardziej chodzi o wersję 2008 2C, ale chcę się upewnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zwrócenie uwagi. Faktycznie w nowym BJCP nie jest to American Lager tylko Pre-prohibiton Lager z strony 57. Kombinacje i człowiek czasem nie dopatrzy. Co nie zmienia faktu, że należy się sugerować własnie opisem Classic American Pilsnerem. 3 lata temu było też to piwo na konkursie i z góry chciałbym zaznaczyć, że każde piwo nachmielone na zimno oraz chmielone nowofalowymi chmielami (Simcoe, Citra, Mosaic) w eliminacjach będzie zdyskwalifikowane. Dużo mam zapytań właśnie o to. W opisie jest wyraźnie zaznaczone, że powinny to być łagodniejsze - w stronę kontynentalną odmiany chmielu typu Cluster albo nawet Saaz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Są dopuszczalne. Tylko powiem, że trzeba uważać bo piłem Milkshake z kawą był paskudny ze względu na goryczkę oraz nieciekawe tło - paloność na poziomie przypalenia. Natomiast jak wyjdą Ci takie lody kawowe to czemu nie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Undeath napisał:

Są dopuszczalne. Tylko powiem, że trzeba uważać bo piłem Milkshake z kawą był paskudny ze względu na goryczkę oraz nieciekawe tło - paloność na poziomie przypalenia. Natomiast jak wyjdą Ci takie lody kawowe to czemu nie? 

Pytanie dotyczyło milk stoutu, więc do niego też można rzucać dodatki? bo z opisu stylu nie bardzo to wynika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wanilia jest dopuszczalna i wynika to z opisu. Generalnie z tym Milkshakiem jest tak, że dodatki nie są zabronione jeżeli zachowany jest umiar - nie dominują one nie przykrywają reszty piwa, uzupełniają aromat i wspomagają balans. W Zielonej Górze było piwo z dodatkiem rozmarynku - który zdominował aromat i piwo przestało mieć cechy milkshake. Druga sprawa jak pokazuje konkurs w ZG -wygrało piwo z dodatkiem fasolki Tonki, która wprowadziła fajnej kompleksowości i uzupełniła super aromat piwa. Patrząc na rodzaje milkshaków (napoi nie piwa) to są nawet pistacjowe więc właściwie tylko wyobraźnia ogranicza dodatki jakie można zadać przy zachowaniu oczywiście cech stylu: 

 

" Milkshake IPA jest wariacją na temat New England IPA, która łączy cechy ekstremalnie nachmielonego na aromat nowofalowym chmielem IPA - z mleczym shakem. Taki efekt ma zapewnić dodanie do trunku laktozy, wanilii oraz owoców, tworząc niepowtarzalny smak i zapach milk shakea."

 

Premiowane w tym stylu jest uzyskanie dobrego balansu - przeczulam wszystkich o goryczkę, która psuła najwięcej w tego rodzaju piwa. Bazą jest NEIPA ale w tej też trzeba uzyskać czystą szlachetną goryczkę na średnim poziomie, wszystkie łopianowe, granulatowe i zalegające piwa traciły dużo punktów. Więcej możecie poczytać tutaj zresztą:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Undeath napisał:

Wanilia jest dopuszczalna i wynika to z opisu.

Może jest jeszcze za wcześnie dla mnie ;) ale w którym miejscu opis stylu Milk Stout dopuszcza aromat/smak wanilii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Surowce: Podstawą zasypu powinien być słód Pilzneński bądź Pale Ale. Dodatek płatków owsianych lub pszennych, a nawet niesłodowanej pszenicy, powinien pomóc uzyskać kremową teksturę piwa i pozytywnie wpłynąć na jego pełnię. Obowiązkowo dodatek laktozy i/lub wanilii i różnego rodzaju owoców: od tropikalnego mango czy marakui, po owoce leśne takie jak maliny, jeżyny czy porzeczki. Drożdże średnio lub słabo flokulujące, raczej brytyjskie, o umiarkowanie bogatej produkcji estrów, które mogą uzupełnić bukiet piwa."

 

"Milkshake IPA jest wariacją na temat New England IPA, która łączy cechy ekstremalnie nachmielonego na aromat nowofalowym chmielem IPA - z mleczym shakem. Taki efekt ma zapewnić dodanie do trunku laktozy, wanilii oraz owoców, tworząc niepowtarzalny smak i zapach milk shakea."

 

"Dodatek laktozy powinien być wyczuwalny i nadawać piwu charakter śmietankowo-jogurtowy, który może być wsparty zapachem wanilii."

 

Może umknąć ale jest napisane w kilku miejscach. W sumie przydałaby się tabelka co była robiona w poprzednich opisach stylu przy okazji GCh KPD.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor pytania zapytał się o Milk Stouta (jak i ja):

 

Dnia 14.04.2018 o 21:42, boleksit napisał:

Czy dodatki takie jak kawa oraz wanilia są dopuszczalne w kategorii Milk Stout czy będą traktowane jako wada i obniżą ocenę?

a Ty cały czas piszesz o Milkshake IPA.

 

Budzimy się :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde coś mi nie zaskoczyło :D Wy swoja ja Swoje :P Akurat robię metryczki finałowe z Milkshake IPA i tak mi cały czas z tyłu głowy ona siedzi. Sory za zamieszanie.

 

Nie Milk Stout ma być klasyczny i wszelkie dodatki są niewłaściwe dla tego stylu. Już tak gwoli wyjaśnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Undeath napisał:

Kurde coś mi nie zaskoczyło :D Wy swoja ja Swoje :P Akurat robię metryczki finałowe z Milkshake IPA i tak mi cały czas z tyłu głowy ona siedzi. Sory za zamieszanie.

 

Nie Milk Stout ma być klasyczny i wszelkie dodatki są niewłaściwe dla tego stylu. Już tak gwoli wyjaśnienia.

O taką odpowiedź mi chodziło :D dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Kamil Świercz napisał:

A po ile butelek trzeba dostarczyć? Bo zostały mi 4 szt Miło stouta;)

 

Regulamin pojawi się za kilka dni ale jak co roku: 

"Do Konkursu należy wystawić minimum 4 butelki 0,5l lub jako ekwiwalent 6 butelek 0,33l"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja miałem wysłać piwo, ale dałem ciała, bo nie sprawdziłem w regulaminie, tylko wyszedłem z założenia, że standardowo termin doręczenia będzie na tydzień przed konkursem... no dopiero dziś zwróciłem uwagę, że chyba dałem ciała ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.