Skocz do zawartości

Bulldog B5 - brak oznaków femrentacji


markus383

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Używał ktoś z Was tych drożdży? 

Zadałem je w piątek późnym wieczorem w postaci uwodnionej - pół paczki na 12 L brzeczki 17 blg. Uwodniłem w wodzie letniej z odrobiną soku jabłkowego jako pożywka. Fermentacja nie ruszyła, więc wczoraj koło południa drugą część paczki rozsypałem po powierzchni i po namnożeniu (na powierzchni pojawił się malutki biały kożuch) zmieszałem z brzeczką. Teraz fermentacja wygląda tak, że pojawiają się znikome ilości drobniutkich bąbelków na powierzchni i to wszystko. Ekstrakt od piątku nie spadł, piany, jaka pojawiała się do tej pory na moich piwach, też trudno szukać. Marne są te drożdże i nie wiem czy nie zakupić nowych (US-05)? Dawałem wodę demineralizowaną, ale z dodatkiem wody mineralnej, tak aby otrzymać 72 ppm. 

Mieliście z nimi takie przejścia? 

Dodam, że temperatura w pomieszczeniu oscyluje w granicach 18-20°C, więc górne granice dla tych drożdży.

 

Pozdrawiam,

Mateusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Gawron napisał:

Dałeś przynajmniej o połowę za mało drożdzy, ( i to dwa razy) to się nie dziw, że takie przeboje masz. Może jeszcze ruszą.

Dałem właśnie 2 krotną ilość. Według instrukcji powinienem dać pół opakowania na 12 L rzeczki, a w sumie dałem całe opakowanie w dwóch partiach. 

Paczka drożdży jest na warkę 20-25 L.

Edytowane przez markus383
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paczka jest na warkę 20-25 litrów, ale 10-12 plato, a nie 17. Użyłeś kalkulatora ilości drożdży?

20 minut temu, markus383 napisał:

a w sumie dałem całe opakowanie w dwóch partiach. 

Jak mawiał klasyk " to nie jest 2 tysiące pesos, tylko dwa razy po gówno warte tysiąc pesos". 

Poczekaj jeszcze. Może po prostu będzie dłuższy lag. Zobaczysz co będzie jutro rano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem 3 warki na tych drożdżach. U mnie lag pył zawsze ponad 24h. Fermentują też bardzo spokojnie, piana jak w lagarze w czasie fermentacji. 13 blg przerabiały chyba z 10 dni. Z AIPĄ 17 blg 20l poradziła sobie jedna paczka. Najgorsza w tych drożdżach jest flokulacja. Piwo po miesiącu mętne jak pszeniczne. Nawet cold crash tylko nieznacznie zredukował ilość zawiesiny. Z tanich sucharów podobnych do US-05 polecam Gozdawa U.S. West Coast.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi! ;)

Drożdże rzeczywiście nie tworzą piany. Jak wczoraj wróciłem z pracy to balingomierz pokazywał 6-7. Zeszły momentalnie. Teraz coś tam jeszcze się dzieje, więc może coś jeszcze zjedzą.

W sobotę piwo idzie na owoce i fermentację cichą z chmielem. Przy okazji mierzenia blg coś tam skubnąłem i powiem jedno - SROGO :) Goryczka jest mega.

Najgorsze jest oczekiwanie :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.