Skocz do zawartości

Chleb na gęstwie ?


czubas

Rekomendowane odpowiedzi

Ja robiłem kiedyś ciasto na pizze na drożdżach us-05, ogólnie smakowo nie różniło się od drożdży do pieczenia, było cieńsze, miało małą tendencję do wyrastania, oraz dużo szybciej się palił spód ciasta w stosunku do ciasta na zwykłych drożdżach. Tyle z moich obserwacji wywnioskowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem racuchy na "starterze" z gęstwy. Wyszły normalne. Babcia i mama zawsze robiły "starter" do ciasta drożdżom piekarskim, żeby nie było niespodzianki (kiedyś z drożdżami różnie bywało), i to weszło w nawyk. Gęstwa na te racuchy to była odstana tydzień w lodówce, więc znad niej zlałem piwo, a sama miała konsystencję zbliżoną do mokrych piekarskich. Dzisiaj wstawiłem podpiwek na gęstwie po ciemnym Ale.

 

Dzięki za inspirację. Mam gęstwę z zabutelkowanej dzisiaj Ipy na skórkach cytrusowych, aaale ciacho z tego może wyjść.

Edytowane przez c64club
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum jest parę przepisów na paluszki z drożdży piwnych oraz ciasto na pizze nawet. Chleb też powinien wyjść ale z tego co czytałem jest jeden problem z piwowarskimi drożdżami - mianowicie są gorzkie i przechodzi to wypieków :D Jak gdzie nie gdzie da się to zniwelować to w chlebie jednak ciężko to zrobić. Możesz spokojnie próbować ale moim zdaniem przy drożdżach babuni które kosztują 50 gr szkoda czasu na taką zabawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odgrzeję kotleta.

Wczoraj butelkowałem ALE na S-04.

Zebrałem gęstwę i reszta około 4 łyżki poszły do startera na chleb. Po godzinie wyrobiłem z 1 kg. mąki. Wyrastało do dziś. Wyrosło zacnie, było ładnie puszyste. Upiekłem 2 bochenki właśnie się studzą. 

Jak wystygnie, dam znać z wrażeń organoleptycznych.

DSC_1677.JPG

DSC_1678.JPG

DSC_1679.JPG

DSC_1680.JPG

 

Po spożyciu rodzina stwierdziła, że chleb jest dobry, nie wyczuwali gorzkiego smaku i nie czuć chmieli ( może dlatego że słabiej chmieliłem piwo)

Edytowane przez burczas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sukces chyba osiągnięty świeżą gęstwą...

Chyba tak jest. Ja wczoraj wyciągnąłem jakąś gęstwę zabunkrowaną około roku w lodówce. Waliła, ale jak dostała ciepła to chciała uciec ze słoika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zrób sobie bige (to taki sztywny zaczyn z dużą ilością drożdży), zobaczysz co potrafią, zdziałać drożdże w cieście, zapach jest obłędny i na pewno nie drożdżowy.

Problem jest z rozmieszaniem tego,ale jak będzie jej z 50% to  może da rade bez większych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
41 minut temu, Bartek Śliwiński napisał:

Jako, ze ze sklepów wywiało jakiekolwiek drożdże piekarskie a do sklepu piwowarskiego mam po drodze z pracy to zastanawiam się czy na jakichś tanich suchelcach da radę ciasto zrobić? 
ewentualnie zrobiłbym starter w jakiś sposób 

Da się. W sobotę robiłem chleb na gęstwie (szczep OSLO, użyłem łyżeczkę bardzo zbitych drożdży).

IMG_20200321_203546321.thumb.jpg.ae53ca309fedb09bb848e394061afc39.jpg

 

Kilka miesięcy temu żona robiła śląskie buchciki na s04 i dodatkiem 'mąki' z jasnego słodu karmelowego. Potrzebowały tylko trochę więcej czasu, ale dały radę. Możesz też zrobić zaczyn z niewielką ilością cukru, by drożdżom pomóc i dopiero takie drożdże dodawać.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.03.2020 o 14:54, Bartek Śliwiński napisał:

Jako, ze ze sklepów wywiało jakiekolwiek drożdże piekarskie a do sklepu piwowarskiego mam po drodze z pracy to zastanawiam się czy na jakichś tanich suchelcach da radę ciasto zrobić? 
ewentualnie zrobiłbym starter w jakiś sposób 

Spokojnie można zamówić w necie, duża paczka (100-150g)z przesyłką wyjdzie taniej niż 2-3 paczki w sklepie piwowarskim

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 11.11.2019 o 09:30, burczas napisał:

 

W dniu 11.11.2019 o 09:30, burczas napisał:

 

DSC_1679.JPG

 

 

 

 

Jeśli to nie tajemnica - jak uzyskujesz taką fajną skórkę na chlebie? Jeszcze nigdy mi się nie udała ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też na początku uważałem, że to nic nie daje. Teraz stawiam miseczkę na blaszce poniżej foremek z chlebem, a między nimi zostawiam dużą przestrzeń, aby para wodna miała swobodny dostęp do form z chlebem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

jak uzyskujesz taką fajną skórkę na chlebie? Jeszcze nigdy mi się nie udała ;(

To proste, polewasz po upieczeniu chleb wrzątkiem i wsadzasz jeszcze na pare minut do pieca,

jak chcesz błyszczącą skórę to pędzlujesz klajstrem z mąki ziemniaczanej (jak jeszcze jet gorący)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.