Skocz do zawartości

grzans

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, stałem się posiadaczem silnika do wycieraczek od Fiata Siena. Poniżej przesyłam zdjęcia silnika. Jako, że nie mam wiedzy w zakresie elektryki proszę o pomoc w podłączeniu silnika do zasilania. Posiadam prostownik widoczny na zdjęciu oraz ewentualnie akumulator do auta 50ah. Co z tego wybrać jako źródło zasilania silnika? Robię warki z zasypów max 15 kg, przeważnie koło 11 kg. Proszę najlepiej o wytłumaczenie łopatologiczne który kabelek do czego :).

sinik.jpg

silnik1.jpg

prostownik.jpg

Edytowane przez grzans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz podłączyć pod prostownik jest mocny. Bezpiecznik ma 7,5A, a wątpię żeby przy obciążeniu silnik pobierał tyle prądu, żeby przekroczyć 5A.

Co do kabli ciężko stwierdzić. Najbezpieczniej podłączyć "-" przewód i potem kolejno próbować każdy. W tym przypadku "-" wydaje się być zielony, ale nie jestem pewny.

 

Rozbierz niebieski dekiel.

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jak wyżej napisano, lepiej wybrać zasilacz ATX, najtańszy na olx na pewno znajdziesz w okolicy w cenie 20zł albo i mniej. Jest bardziej kompaktowy, podepniesz sobie do tego jeszcze pompkę lub termometr.

Osobiście tak jak radzi vettis, podepnij minus i sprawdzaj. Minus może być na obudowie, silnik powinien zacząć działać na 2-3kablach bo dany kolor to będzie konkretna prędkość.

 

Tu gdzie na zdjęciu zaznaczyłem podłączyłbym masę, a plusem dotknął do sąsiednich 3 miejsc lutowniczych.

 

Edit:

Ja w różnych konstrukcjach używałem różnych silników od wycieraczek i w nich jest duży prąd rozruchowy, który później maleje. Skleiło mi niezliczoną ilość przekaźników bo właśnie prąd na starcie przekraczał 10A, a później bardzo malał. Dlatego do testów użyłbym akumulatora.

silnik3.thumb.jpg.211a6e11b0ace38d21ded2118832892a.jpg

Edytowane przez maciek1221
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za poradę. A stoi coś na przeszkodzie żeby zasilać mieszadło z akumulatora? Mam w piwnicy w miarę nowy akumulator a wiadomo, że trzeba go od czasu do czasu podładować więc mógłby być wykorzystywany do zasilania mieszadła.

Czyli patrząc na drugie zdjęcie z pierwszego postu "-" akumulatora podłączyć pod zielono/siwy przewód a "+" akumulatora spróbować podłączyć pod czarny, biały lub biało/żółty przewód?

Edytowane przez grzans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uprzedzałem żeby tłumaczyć łopatologicznie :). Dlaczego ma mi być szkoda akumulatora, przecież jak stoi nieużywany to wydaje mi się, że jest gorzej bo z czasem można zapomnieć o podładowaniu go. Przecież 1,5 godziny mieszania nie rozładuje go do zera, a przynajmniej od czasu do czasu będzie ładowany.

Edytowane przez grzans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po podłączeniu zielono/szarego kabelka do minusa w prostowniku i przytykaniu pozostałych do plusa silnik buczy ale się nie kręci, może zrobił 1/4 obrotu i dalej nic. Obojętnie który z pozostałych przytknę do plusa raz buczy głośniej raz ciszej.

Edytowane przez grzans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w piwnicy stary komputer stacjonarny i wymontowałem z niego zasilacz. Moje pytanie, czy każdy żółty przewodzik z niego wychodzący to 12v a czarny to uziemienie i wystarczy połączyć te kabelki z silnikiem, bo po podłączeniu silnik nie chce działać? Zasilacz z tego co pamiętam był sprawny.

Edytowane przez grzans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, grzans napisał:

Znalazłem w piwnicy stary komputer stacjonarny i wymontowałem z niego zasilacz. Moje pytanie, czy każdy żółty przewodzik z niego wychodzący to 12v a czarny to uziemienie i wystarczy połączyć te kabelki z silnikiem, bo po podłączeniu silnik nie chce działać? Zasilacz z tego co pamiętam był sprawny.

ATX-a musisz nieco przerobić. Tu masz poradnik co i jak:

Przeróbka ATX-a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciąg dalszy problemów. Po podłączeniu do prostownika silnik fajnie pracuje ale po około minucie jak go dotykam to jest dość mocno ciepły, obroty trochę zwalniają i jakby czasem występują szarpnięcia. Co jest grane? Czy te silniki tak mają, że po dokręceniu pręta gwintowanego za pomocą nakrętki przedłużającej występuje dość duże bicie pręta na boki? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze trochę lub mocno bije. Można to na siłę prostować (mnie się nie udało) albo się przyzwyczaić (mnie się udało).

Jeśli mieszadło jest podparte od dołu to silnik będzie chciał się uwolnić. Ja silnika w ogóle nie mocuję na sztywno, niech się rusza.

Jest ciszej i na pewno dłużej to wszystko starczy. Chyba istotne jest aby słód wsypywać powoli, jak pierdykniesz wszystko od razu

to może być niewesoło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie chce mi się czytać tego co powyżej, ale się wypowiem :P

Mam takowy silnik jak na fotkach powyżej i żeby go poprawnie użyć, należy odłączyć 3 przewody biegnące z do wewnątrz silnika :)

i zasilanie podawać bezpośrednio nimi do silnika .

Brązowy to "-" a zielony i czerwony to I i II bieg silnika :) czyli na nie podajemy "+" w zależności od tego jakie obroty ma mieć mieszadło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dr2 napisał:

Jakoś nie chce mi się czytać tego co powyżej, ale się wypowiem :P

Mam takowy silnik jak na fotkach powyżej i żeby go poprawnie użyć, należy odłączyć 3 przewody biegnące z do wewnątrz silnika :)

i zasilanie podawać bezpośrednio nimi do silnika .

Brązowy to "-" a zielony i czerwony to I i II bieg silnika :) czyli na nie podajemy "+" w zależności od tego jakie obroty ma mieć mieszadło.

Dzięki za informację. Widzisz ja puszczałem przez tą płytkę która siedzi pod niebieską klapką zasilanie. Spróbuję podłączyć tak jak napisałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.