Skocz do zawartości

Magnum - wykorzytanie


Phob

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim 

 

Szykując się do warzenia AIPA zakupiłem trochę więcej chmielu magnum niż będę potrzebował  i będę was prosił o porady jak go teraz użyć :)

 

Na zagranicznych forach ludzie pozytywnie wypowiadają się na temat tego chmielu, na polskich forach mam wrażenie że ludzie są do niego niechętni.

 

Mam go koło 200-250g do użycia

 

Pierwsza Warka jaka mi przychodzi na myśl( ktora chciałbym zrobić)  to coś w stylu Amber ale, czyli raczej słodkie piwo, bardziej slodowe plus biszkopty.

 

Czy mógłbym użyć tej magnumki w tym celu ?

 

Jeżeli nie to zawsze pozostaje zrobienie czegos w stylu amerykańskim bo chmielu USA też zostanie.

 

Proszę o pomysły i porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Phob napisał:

Cześć wszystkim 

 

Szykując się do warzenia AIPA zakupiłem trochę więcej chmielu magnum niż będę potrzebował  i będę was prosił o porady jak go teraz użyć :)

 

Na zagranicznych forach ludzie pozytywnie wypowiadają się na temat tego chmielu, na polskich forach mam wrażenie że ludzie są do niego niechętni.

 

Mam go koło 200-250g do użycia

 

Pierwsza Warka jaka mi przychodzi na myśl( ktora chciałbym zrobić)  to coś w stylu Amber ale, czyli raczej słodkie piwo, bardziej slodowe plus biszkopty.

 

Czy mógłbym użyć tej magnumki w tym celu ?

 

Jeżeli nie to zawsze pozostaje zrobienie czegos w stylu amerykańskim bo chmielu USA też zostanie.

 

Proszę o pomysły i porady

zrób APA, potem na gęstwie z APA uwarz AIPA, a potem na gęstwie z AIPA uwarz double AIPA (możesz pokusić się o klona Pliny the Elder, Jamil w swojej książce ma ciekawą recepturę na której można bazować).

Edytowane przez Kujawianin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilsy narazie mnie średnio interesują, mam worek pale ale do wykorzystania oraz Magnum i sporo amerykanow więc chciałbym z tym podziałać.

 

Czy APA bez chmielenia na zimno będzie miała sens ? Zakładając że chce zrobic dosyć szybka warke i łatwa w piciu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Phob napisał:

Magnum i sporo amerykanow

To chmiel magnum na 60 minut a na smak i aromat dawaj chmiele z US i gra gitara.

8 minut temu, Phob napisał:

Czy APA bez chmielenia na zimno będzie miała sens

Tak. Daj na wyłączenie palnika/ hopstand i już.

Jak chłodzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Phob napisał:

Wanna

To jakikolwiek dodatek chmielu na aromat w trakcie gotowania może być problematyczny.

Z drugiej w sumie możesz przez cały czas chłodzenia w wannie, olejki będą się rozpuszczały.

O przesunięciu czasów chmielenia w związku z "naturalnym"  chłodzeniem czytałeś?

post-6077-0-30257900-1386504632_thumb.pngpost-6077-0-30410300-1386505720_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem wcześniej, nie będzie mi zależało jakoś super na bogatym aromacie w tym piwie, raczej chodzi o to żeby zrobić piwo łatwe w piciu bez większej rozkminy, dlatego chciałbym odpuścić chmielenia na zimno. Docelowo w AIPA z tematu który założyłem jakiś czas temu, chciałbym się nad nim mocno skupic.

 

A pomysł na APA jest opcja żeby zrobić coś łatwego dla gości :) przy okazji spróbować użyć gęstwy bo jeszcze się w to nie bawiłem i jak najwięcej wyciągnąć z tego doświadczenia, narazie staram się więcej eksperymentować żeby w przyszłości być bardziej świadomy tego co robię, a przy okazji uzyc magnuma :)))

 

Jeśli nie mam racji proszę poprawić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, wczoraj robiłem apa i tak pokombinowalem z chmieleniem, że magnum na goryczke (30g) gotował się 45 minut.... Nie wiem jak to się stało, ale dałem ciała przy liczeniu ( chciałem skrócić czasy dodawania Amerykanów na smak i aromat ponieważ potem garnek poszedł do wanny i finalnie dalem wszystko za szybko.....) Proszę o porady czy to wystarczy czy coś działać dodatkowo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Phob napisał:

Panowie, wczoraj robiłem apa i tak pokombinowalem z chmieleniem, że magnum na goryczke (30g) gotował się 45 minut.... Nie wiem jak to się stało, ale dałem ciała przy liczeniu ( chciałem skrócić czasy dodawania Amerykanów na smak i aromat ponieważ potem garnek poszedł do wanny i finalnie dalem wszystko za szybko.....) Proszę o porady czy to wystarczy czy coś działać dodatkowo ?

Czy działać ?? Niby jak i niby po co ? Po prostu goryczkę będziesz miał mniejszą.

Chłodząc w wannie i tak spora część alfakwasów z chmieli dodanych na 0 (tzw. flameout) się izomeryzuje więc goryczkę w teorii i tak będziesz miał większą niż to co wyliczyłeś.

Będzie ok. Nie panikuj.

Edytowane przez Kujawianin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.