Skocz do zawartości

Opóźniona fermentacja


Bartek_097

Rekomendowane odpowiedzi

Po przerwie spowodowanej przepełnieniem magazynowym warzyłem w ubiegłym tygodniu Pilsa i Pszeniczniaka (przepisy z wiki). Pils 12,5blg schłodzony do ok 8°C w tej temperaturze zadane drożdże FM 31 z startera 1200ml który był na mieszadle 48h. Fermentator miał w garażu ok10-11°C drożdże ruszyly dopiero po ok 48h lub więcej i po podniesieniu  temperatury do ok 14°C. Z pszeniczniakiem podobna historia schłodzone do ok 14°C  drożdże FM 42 12blg, fermentacja w pomieszczeniu gdzie panuje temp 17-19°C ok48h żadnej reakcji, podniosłem temperaturę o ok 2-3°C fermentacja wystartowała dość energicznie jak to bywa przy pszenicznym. W obu przypadkach fermentatory  po starcie drożdży wróciły do temperatur początkowych i fermentacja przebiega bez zakłóceń. Jaka może być przyczyna takiego stanu rzeczy. Przy pilsie myślałem początkowo że ilość nastawu bo jest ok 27L ale pszenicy jest 21L i to samo. Mam teraz na mieszadle drożdże  FM 50 i chce w piątek popełnić Kolscha, schłodzić go do ok 14°C i w tej temp zadać drożdże, Fermentować również chce w temp ok 14°C. Startery robię w temp pomieszczenia ok 25°C, 8-10blg. Drożdże  bezpośrednio z mieszadła wlewamy do schłodzonej brzeczki.

 

Gdzie robię błąd że fermentacja zaczyna się po tak późnym czasie i z koniecznością podniesienia temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pilsa, warka 20 litrowa? Jeśli tak, to starter był zdecydowanie zbyt mały na taką ilość i blg piwa. Zobacz sobie na www.mrmalty.com 

48h to jeszcze nie tragedia dla lagera, miałem czasem dłuższy lag. 

 

Co do pszenicy, to temperatura trochę zbyt niska, jak na start, stąd mógł być tak duży lag.

Następnym razem porządnie natleń brzeczkę, oblicz potrzebny starter i dostosuj temperatury ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pils nie fermentuje tak samo jak piwa górnej fermentacji więc fermentacja pewnie już trwała tylko mało widoczna była nie potrzebnie podnosiłeś temperaturę Co do pszenicznego temperatura mogła być ciut za niska choć ja zaczynam też od 14 stopni i raczej nie ma problemu może zbyt mało drożdży było 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie starter robię w temp ok25°C i taki zadaje z mieszadła bezpośrednio do fermentatora. Ile może stać brzeczka bez oznak fermentacji? To że pszeniczniaka schłodzam do ok14°C to wyczytałem na forum a nie jest mój wymysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.