Jump to content

coopers real ale - fermentacja burzliwa


patryk0077
 Share

Recommended Posts

W czwartek rano dodałem do brzeczki drożdże po re-hydratacji, wieczorem drożdże już pracowały aż do soboty rano. W tej chwili woda w rurce już nie bulgocze i jestem w kropce. Fermentacja odbywała się w temperaturze 20°C (według producenta minimum ale z tego co czytałem tutaj to optymalna temp.). W tej chwili nie wiem czy mam otworzyć wieko i sprawdzić °Blg i czy ewentualnie przelać na cichą (ale czy przy brewkitach w ogóle się przelewa na cichą?). Dlatego właśnie kieruje to pytanie do was, bardziej doświadczonych piwowarów odemnie.

 

Jeszcze jedno pytanie bo jakiś czas temu przeczytałem coś ale nie jestem pewien czy tak można. Czy to prawda, że teoretycznie fermentacja burzliwa może być prowadzona z otwartym wiekiem i dlatego otwieranie go podczas fermentacji burzliwej niczego nie zmienia (oczywiście poza ewentualnym zakażeniem) zaś przy fermentacji cichej musi być zachowana szczelność?

Edited by ziom815
Link to comment
Share on other sites

przy fermentacji burzliwej wydziela się tyle CO2 że tworzy on poduszkę która chroni piwo, więc jest w mniejszym stopniu narażone na działanie tlenu. Podczas cichej wydzielanie CO2 jest bardzo spowolnione i wpuszczony tlen ma szanse zaszkodzić piwu.

 

Sprawdź poziom Blg, napisz jeszcze jaki był początkowy i wstrzymaj się parę dni jeszcze daj piwku trochę czasu, pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł i piciu piwa ze wspólnego dzbanka.

Link to comment
Share on other sites

strasznie szybko i głęboko odfermentowało. JA bym jeszcze potrzymał kilka dni żeby się lepiej sklarowało a potem bez cichej do butelek skoro robiłeś z puchy. Tak z ciekawości dałeś cukier czy ekstrakt do niego?

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze sprawdź aerometr na czystej wodzie w temp, w której był kalibrowany. Pomiar wydaje się być mało wiarygodny. Tak do samego zera to drożdże raczej bez pomocy nie zejdą tym bardziej, że dodałeś ekstrakt. Przy okazji sprawdź smak.

W jakim fermentorze masz to piwo? Jeżeli z kranikiem to przelewać na cichą raczej sensu nie ma. Ewentualnie jak masz gdzieś niższą temperaturę to możesz tam przestawić pojemnik i potrzymać z tydzień.

Ta "brzęczka" to rozumiem, że ci palec się omsknął...

pzdr

Link to comment
Share on other sites

@up Już poprawiłem.

 

 

Co do testu na czystej wodzie to już wcześniej go wykonywałem i teraz dla pewności powtórzyłem i wyszło 0°Blg. Co do samej zawartości fermentatora to wskazuje ona dokładnie 2°Blg (po odpowiedzi tutaj postarałem się o bardziej dokładny wynik niż zielone pole). Co do smaku to jest wyczuwalne lekkie nagazowanie ale nie jest ono podobne do nagazowania normalnego piwa i jest wyczuwalny posmak drożdży. Fermentator mam ten bez kranika.

 

O ile ma być niższa ta temperatura? 15°C to będzie już za mało?

Edited by ziom815
Link to comment
Share on other sites

15°C będzie perfekcyjnie. Potrzymaj piwo w takiej temperaturze przez kilka dni i możesz butelkować. Jeżeli już jest klarowne (a drożdże Coopersa ładnie opadają) i śpieszy ci się to możesz butelkować. Bardziej już zejść nie powinno.

pzdr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.