Skocz do zawartości

O co chodzi z tym zacieraniem?


Matias

Rekomendowane odpowiedzi

Robi się moje pierwsze piwko z brekwita i już myślę nad następnym ! Coffee Stout lub Milk Stout. Czytam o zacieraniu i wszystkich procedurach i z natłoku informacji się gubię.
1. Które zacieranie będzie odpowiednie ? Infuzyjne jednotemperaturowo, sterowane temperaturowo, dekokcyjne ?
2. jak rozumieć przerwę, np przerwa scukrzająca ?  Zacier utrzymujemy przez np 20 minut w 62* ?
3.Czytałem że sami możemy zdecydować z których przerw będziemy korzystać. Skąd mam wiedzieć z których ? i w ogóle z których mam korzystać przy tych piwkach ?
4. Mash out jest potrzebny ? Warto ?
Nie bijcie za te podstawy ale chce rozwiać moje wątpliwości
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kupisz zestaw surowców w którymkolwiek ze sklepów dla piwowarów domowych, dostaniesz zestaw razem z dokładną instrukcją warzenia. To o czym piszesz to już dalszy etap zabawy, w momencie kiedy sam będziesz tworzył receptury i będziesz chciał mieć jeszcze większy wpływ na kształt gotowego piwa. Teraz nie zaprzątaj sobie tym głowy, bo się tylko zrazisz. Co do samego mash-out'u to polega on jedynie na podgrzaniu zacieru w końcowej fazie zacierania, nie trzeba robić nic poza tym, więc czemu z tego rezygnować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Hary86 napisał:

Co do samego mash-out'u to polega on jedynie na podgrzaniu zacieru w końcowej fazie zacierania, nie trzeba robić nic poza tym, więc czemu z tego rezygnować?

A podczas filtracji zaoszczędzi czasu i nerwów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda przerwa jest odpowiedzialna za coś innego. Wpisz w Google i wszystko znajdziesz, nie ma sensu kopiować czegoś co ktoś już opracował :)

Edytowane przez Str
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerwa jest wtedy gdy tak jak mówisz przetrzymujemy zacier w określonej temperaturze przez określony czas. 

Dwie najważniejsze to maltozowa (bliżej 62*) i dekstrynująca (bliżej 72*). Przerwa bliżej 62 powoduje powstanie głównie cukrów fermentowalnych, przez co piwo będzie bardziej wytrawne, alkoholowe, natomiast bliżej 72 powstają cukry bardziej złożone mniej chętnie jedzone przez drożdże, przez co zostaje ich więcej w piwie. Trunek taki jest słodszy, pełniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś konkretny styl chcesz uwarzyć? Masz potrzebny sprzęt do zacierania (duży gar, filtrator z oplotu)? Jeśli chcesz jakieś bezstylowe jasne 'ale' lub podobne łatwe piwo to mogę podesłać recepturę dla początkujących z dokładniejszym opisem czynności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.