Skocz do zawartości

Milk Stout - problem z fermentacją


PiwowarPiotr

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Pod koniec grudnia uwarzyłem Milk Stouta. Mam jednak problem z fermentacją. Piwo odfermentowało mi z 19 do 12 BLG.

 

Zasyp:

 

Pale ale 3,6 kg

Pszeniczny jasny 0,5 kg

Karmelowy jasny 0,7 kg

Płatki owsiane 0,8 kg

Jęczmień palony 0,35 kg

Czekoladowy 0,2 kg

Laktoza 1 kg

 

Zacieranie:

 

60' w 68°

Wygrzew

 

Chmielenie:

 

Marynka 25 g - od 0'

Lubelski 25 g - od 40'

 

Drożdże: S-04

 

Po chmieleniu uzyskałem 18 l o BLG 19.

 

Fermentacja burzliwa: 7 dni w temperaturze 18°C

Po burzliwej BLG 12.

Fermentacja cicha: 10 dni w temperaturze 18°C

Po cichej BLG dalej 12.

 

Co według Was zrobiłem źle i co teraz powinienem zrobić?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim zapamiętaj, że to nie Ty decydujesz kiedy kończy się fermentacja, tylko fermentacja o tym decyduje. Nie przelewaj na cichą po zakładanym czasie, tylko jeśli BLG nie spadło przez 3 dni.

Co do rozruszania fermentu na nowo - nie wypowiadam się, nie wiem.

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PiwowarPiotr napisał:

Drożdży jedna paczka, wcześniej uwodnione.
Pomiar dokonałem balingomierzem - sprawny :)

Tylko co teraz zrobić? Napowietrzyć porządnie i zadać nowych drożdży?

1. Ogrzej do 20-25

2. Dolej syropu cukrowego

3. Dodaj świeże zrehydatyzowane drożdże (1,5 - 2 paczki) lub starter

4. Zamknij fermentor

5. Mocno wymieszaj

6. Poczekaj aż zaczną pracować

7. Obniż temp. do właściwej temp fermentacji dla tego szczepu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiałem że mierzyłeś refraktometrem, ale jeśli nie to problem leży po stronie drożdży.

Ekstrakt początkowy bez laktozy to 14°Blg - 14,5°Blg. Po odjęciu laktozy z ekstraktu końcowego wchodzi ok. 7°Blg. Nie jest to aż taki zły wyniki, ale wciąż wydaje się za wysoko. Przy 18l brzeczki ilość drożdży była poprawna. Zacierałeś dość wysoko i wystarczył błąd +2°C aby zmienić proporcje cukrów fermentowalnych, o ile taki był. Jeżeli nie było takiego błędu to nie ma tematu, ale do tego już raczej nie dojdziesz.

 

Na początek przenieś do cieplejszego 20-24°C (zależy czym dysponujesz), może ruszą. Tak potrzymaj co najmniej tydzień, obserwuj czy coś nie rusza, albo lepiej zapomnij o tym. Po tygodniu lub dłużej wszystko ładnie zdezynfekuj i zrób pomiar. Jeżeli nic nie zeszło to dodaj nowych drożdży, najlepiej zdrowa gęstwa. Jak nie masz dostępu do gęstwy to uwodnij kolejne i zadaj. Na pewno na tym etapie nie napowietrzaj.  Ja bym sobie również odpuścił dodawanie cukru oraz mocne mieszanie z wypowiedzi kolegi wyżej. Duże obniżenie temperatury podczas fermentacji może skutkować uśpieniem drożdży i ponownym problemem, dla tego zostaw to piwo w temp. w jakiej będzie stać czyi te 20-24°C.

 

edit.

Za wcześnie lub nie potrzebnie przelewałeś na cichą. Nie dałeś dojeść reszek drożdżom. Następnym razem zostaw w jednym fermentorze 2tyg+, i ewentualnie przelewaj. Przy tym piwie mogłeś trzymać w jednym fermentorze miesiąc, a później przelać od razu do butelkowania.

Edytowane przez dzeju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kujawianin napisał:

Ogrzej do 20-25

Sprawdzałeś co zrobią S-04 w takich temperaturach? Bo z mojego doświadczenia wynika, że nic dobrego. Zresztą cała ta "procedura ratownicza" wydaje mi się bez sensu.

 

Wracając do tematu to @PiwowarPiotr zbyt wcześnie zabrałeś piwo znad drożdży, S-04 szybko startują i długo kończą. W recepturze masz dużo karmeli i zacieranych na słodko wiec i za nisko to piwo nie zejdzie. Ja bym podniósł temperaturę i poczekał cierpliwie z tydzień, sprawdził czy blg się zmienia i wtedy decydował co dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Mibor napisał:

Sprawdzałeś co zrobią S-04 w takich temperaturach? Bo z mojego doświadczenia wynika, że nic dobrego. Zresztą cała ta "procedura ratownicza" wydaje mi się bez sensu.

Drożdże są bardziej aktywne w wyższych temp. Zapewnienie im takiego środowiska daje większe szanse na to że podejmą się pracy. Fermentacje właściwą polecałbym w niższej. Oczywiście szybki skok o ponad 5-7°C może spowodować że się zatrzymają ale tak czy siak trzeba przenieść w zimniejsze miejsce by temp nie wymknęła się spod kontroli jak już ruszą. Większość cukrów już została przefermentowana więc przefermentowanie reszty w wyższej temp. nie powinno znacząco wpłynąć na piwo, a na pewno zagwarantuje lepsze dofermentowanie piwa. Myślę że już lepiej mieć trochę więcej estrów niż zrobić granaty.

Edytowane przez Kujawianin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Kujawianin napisał:

Większość cukrów już została przefermentowana więc przefermentowanie reszty w wyższej temp. nie powinno znacząco wpłynąć na piwo

Teoretycznie cukrów fermentowanych została mniej więcej połowa połowa. Radzisz, żeby dodać syropu cukrowego i nawet 2 paczki drożdzy w temp. 20- 25 - przy takiej ilości drożdży i łatwo dostępnego cukru z syropu S-04 prawdopodobnie ruszą bardzo gwałtownie co da mocny rozpuszczalnik. JA bym dał szansę tym drożdżom które są już w piwie i cierpliwie czekał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Mibor napisał:

Sprawdzałeś co zrobią S-04 w takich temperaturach? Bo z mojego doświadczenia wynika, że nic dobrego. Zresztą cała ta "procedura ratownicza" wydaje mi się bez sensu.

Tak, tylko nie zauważyłeś że te drożdże wyjadły co najlepsze i teraz zostały tylko resztkowe cukry. Trzymanie w wysokich temperaturach na początku grozi złymi aromatami i złymi produktami ubocznymi fermentacji, ale teraz to już nie ma większego znaczenia, przy czym trzeba piwo uratować a nie wylać w kanał.

 

3 minuty temu, Mibor napisał:

Teoretycznie cukrów fermentowanych została mniej więcej połowa połowa.

Przy tym zacieraniu została maksymalnie 1/3 - 1/4 cukrów fermentowalnych. Nie odliczasz od całego ekstraktu laktozy, a S-04 nigdy do 0 Ci nie zejdą. Czyli 3-4°Blg to max co jeszcze mogą zrobić (o ile mogą tyle zrobić) szkoda że nie da się ich zapytać :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Mibor napisał:

Teoretycznie cukrów fermentowanych została mniej więcej połowa połowa

Prawda, jak policzył kolega wyżej fermentowalnych jest około 7°Blg ale S-04 przy takim początkowym raczej mniej niż do 4°Blg nie dojadą. Więc do przerobienia miałyby 3°Blg a to nie jest aż tak dużo a na granaty wystarczy.

Edytowane przez Kujawianin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, dzeju napisał:

Tak, tylko nie zauważyłeś że te drożdże

Chodziło konkretnie o procedurę @Kujawianinz dodaniem łatwo dostępnego cukru i nowych drożdży w dużej ilości.

 

3 minuty temu, dzeju napisał:

Przy tym zacieraniu została maksymalnie 1/3 - 1/4 cukrów fermentowalnych

Dlatego napisałem teoretycznie

 

1 minutę temu, Kujawianin napisał:

Prawda, jak policzył kolega wyżej fermentowalnych jest około 7°Blg ale S-04 przy takim początkowym raczej mniej niż do 4°Blg nie dojadą. Więc do przerobienia miałyby 3°Blg a to nie jest aż tak dużo.

Zależy ile doda cukru z syropem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.