Jump to content
Sign in to follow this  
Grzechu1906

Rehydratacja drożdży - zbyt wysoka temp. wody

Recommended Posts

Mam do Was pytanie, ktoś z z Was się spotkał z tego typu problemem. Przy rehydratacji - w wyniku nie wiem czy pospiechu, czy braku koncentracji -wsypałem drożdże S-05  do wody o zbyt wysokiej temperaturze (ok 40-45°C). Zrozumiawszy co narobiłem postanowiłem szybko schłodzić ciecz do 22°C i z nadzieją po godzinie wlałem je do schłodzonej brzeczki. Na te chwile brak jakichkolwiek oznak fermentacji, minęło dopiero dopiero ok 20h, wiem, ze start drożdży to nawet 48h, jednak pytanie brzmi, czy te drożdże maja jeszcze szanse na start, czy temperatura je zabiła/uszkodziła? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co jakiś czas na forum ludzie chwalą się "wynikami" temperatury zadawania drożdży. Niektórzy zadawali już drożdże do brzeczki o temperaturze 35-40°C i piwo ruszało. Ciężko powiedzieć. Teoretycznie powyżej 40°C to już raczej je uśmierciłeś, ale...no właśnie teoretycznie. Mierzyłeś tą temperaturę czy wydaje Ci się, że to było 40-45°C? Może jednak mniej? A może więcej?

 

Wariantów może być kilka. Mogłeś ubić wszystkie i piwo nie ruszy. Mogłeś ubić część/większość i piwo nie ruszy, albo ruszy ślamazarnie i po długim lagu. Równie dobrze piwo może ruszyć normalnie po dobie-dwóch. 

 

Jaki baling tego piwa? Bo jeśli to coś powyżej 13-14°blg to bym na Twoim miejscu już zamówił nową saszetkę i był w gotowości, żeby ewentualnie we wtorek zadać nową saszetkę, a jeśli ruszą to będziesz miał na zapas jakbys znów kiedys dał ciała :D Jeśli to jakiś cieniak, to możesz ryzykować i czekać - ale osobiście bym już zamówił mimo wszystko. Ewentualnie popytaj na forum czy ktoś z okolic Sosnowca nie ma jakiejś gęstwy do oddania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wielkie dzieki za odpowedź.

temperature mierzylem termometrem po jakiejś chwili, zatrzymał soę na 41, ale może gdybym potrzymał jeszcze to może by podskoczyło o jakieś dwa stopnie.

piwo ma 14blg.

Jeszcze jedno pytanie, jak długo mogę trzymać brzeczkę bez drożdż? Po zamówieniu to jakieś 2 dni...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dopoki sie cos nie przyplacze przed drozdzami ;) W Chorzowie masz chyba stacjonarny sklep, jak przez noc nie ruszy to gnaj jutro ;)

Edited by luki161

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak masz możliwość podjechania do sklepu stacjonarnego, to myślę że warto poświęcić 10zł żeby ratować pół dnia roboty i koszty surowców. 

 

Tak jak napisał luki161, im brzeczka czystsza, tym mniejsza szansa, że jakieś inne mikroby wezmą się za nią przed drożdżami, a biorąc pod uwagę że to 14blg to nawet bym się nie wahał, tylko odwiedził piwopiweczko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki wielkie wszystkim za pomoc!

Właśnie tutaj jest problem - pracuje w godzinach otwarcia sklepu. :/ Coś wymyślę, bo faktycznie, szkoda przede wszystkim czasu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...