Skocz do zawartości

Porter Bałtycki proźba o werfikacje


Radek.M

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam zamiar uwarzyć Porter Bałtycki i z tytułu, że to moje pierwsze podejście prosił bym kolegów piwowarów o weryfikacje mojej receptury i pomoc gdyż do tej pory zacierałem na tzw lenia i nie mam pojęcia jak zacierać ta warkę  

 

Monachijski I        4.5 kg

Pilzneński             2,2 kg

Biscuit                   0,5 kg 

Carafa II                0,35 kg

Caramunich II      0,2 kg

Płatki owsiane    0,3 kg

Cukier trzcinowy dark muscavado 0,3 kg

Special B 0,15 kg

 

Chmielenie 

 

Marynka 30 gram na godzinę

Lubelski 30 gram na 30 min

 

Drożdże

Mangrove Jack's - Bohemian Lager M84 dwie saszetki  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, xcynix napisał:

Z tego co widzę to korzystasz z gotowca z Twój Browar i dorzucasz Bisquit. Pewnie jakiś powód do tego masz więc nie wnikam

W ich wersji to jest udane piwo, zatrzyj według instrukcji przypilnuj fermentacji i będzie OK

 

generalnie tak masz racje tylko ze nie kupiłem zestawu, natomiast plan jest by co nie co pozmieniać dlatego napisałem prośbę o weryfikacje i jakieś pomysły, czy z tego coś dobrego wyjdzie. Nie mam doswiadczenia w warzeniu tego stylu dlatego wolałem wziąć niby coś sprawdzonego i trochę zmodyfikować   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg instrukcji do tego zestawu:

 

Zacieranie:   

 

20 min w 63 C

40 min w 72 C

2 min w 78C

 

gotowanie:  90 minut

 

Marynka 60`

Lubelski 20`

cukier trzcinowy 15`

 

tylko chmielu było po 40g

 

Robiłem ten zestaw ok. rok temu tylko na drożdżach W34/70. Ogólnie wyszło w porządku - bardzo smaczne, czekoladowe, niestety trochę przegazowane, ale to był mój pierwszy dolniak więc nie spodziewałem się, ze będzie wszystko na perfect.

                       

 

Edytowane przez Wiecha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile ten Porter ma mieć blg? Bo dwie saszetki drożdży na lagera o wysokim balingu raczej jest za mało. Dwie saszetki to w przypadku Ale powyżej 16 blg - w lagerze to minimum 4 żeby była prawidłowa ilość drożdży. Ja polecam zrobić jakieś lekkie piwo na rozruch i dopiero zrobić tego Portera, bo receptura recepturą ale jak skasztanisz fermentacje to nie będzie to za smaczne piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw jest chyba na 21 blg, mi wyszło 22 ale ok 18 litrów. Użyłem 2 paczki W34 i jakoś poszło, zjadły do 4,5-5 BLG. Teraz jednak faktycznie użyłbym gęstwy po słabszym piwku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z moich wyliczeń wychodzi 22,5 na 20 litrów, z tego co piszecie powonieniem użyć gęstwy po słabszym piwku. Problem w tym że jeszcze nie warzyłem dolniaka  dlatego moje myśli idą w  saszetki i z tego co rozumiem powinienem użyć trzech. Miał by jeszcze jedno pytanie ile powinna trwać fermentacja burzliwa wydaje mi się że ze trzy tygodnie?   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie do końca:

Paczki.png.e596fd35679d899a136c35b144ac7a55.png

 

Potrzebujesz 7 paczek dla prawidłowej fermentacji :) Więc już się to średnio opłaca.

Fermentacja burzliwa powinna trwać ile potrzeba ;) Ja dla lagerów robię minimum 3 tygodnie czasem to się wydłuża do miesiąca czasu.  Przemyśl sprawę lekkiego lagera np. zrób Pilsa - odrazu poduczysz się prowadzenia fermentacji dla lagerów i zobaczysz jak ona przebiega.

 

Oczywiście zaraz ktoś wyskoczy, że robił na jednej saszetce i się udało - owszem ale nigdy nie masz pewności co pokazuje praktyka forumowa, gdzie dużo osób pisze o niedofermentowaniu piwa (z ostatniego tygodnia chyba z 2 tematy dotyczące niedofermentowanych lagerów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Undeath napisał:

No nie do końca:

Paczki.png.e596fd35679d899a136c35b144ac7a55.png

 

Potrzebujesz 7 paczek dla prawidłowej fermentacji :) Więc już się to średnio opłaca.

Fermentacja burzliwa powinna trwać ile potrzeba ;) Ja dla lagerów robię minimum 3 tygodnie czasem to się wydłuża do miesiąca czasu.  Przemyśl sprawę lekkiego lagera np. zrób Pilsa - odrazu poduczysz się prowadzenia fermentacji dla lagerów i zobaczysz jak ona przebiega.

 

Oczywiście zaraz ktoś wyskoczy, że robił na jednej saszetce i się udało - owszem ale nigdy nie masz pewności co pokazuje praktyka forumowa, gdzie dużo osób pisze o niedofermentowaniu piwa (z ostatniego tygodnia chyba z 2 tematy dotyczące niedofermentowanych lagerów).

Problem w tym ze nigdy nie korzystałem z gęstwy i nie wiem jak za to się zabrać 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Radek.M napisał:

Problem w tym ze nigdy nie korzystałem z gęstwy i nie wiem jak za to się zabrać 

 

 

No to najwyższy czas kolego, bo to nic trudnego ;) Na forum jest sporo poradników jak to robić więc nie będę rozwijał tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Undeath napisał:

Pewny jesteś? Fiolki lub paczki raczej nie stosuje się zamiennie ale są mniej więcej równe w porównaniu do fiolek: 

Więc nie wiem gdzie błędu się dopatrujesz?

Czyli jak mam traktować wyliczenia mrmalty. Dla suchych drożdży pokazuje mi w tym przypadku aby użyć 3,1 paczki 11,5 grama. Byłem święcie przekonany, że w paczce jest 200mld komórek, a nie 70, zwłaszcza, że wyliczenia programu na to również wskazywały. Czyli do ale 20 litrów 20 blg powinienem np us05 dodawać dwie , a nie jedną paczkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Gawron napisał:

Czyli jak mam traktować wyliczenia mrmalty. Dla suchych drożdży pokazuje mi w tym przypadku aby użyć 3,1 paczki 11,5 grama. Byłem święcie przekonany, że w paczce jest 200mld komórek, a nie 70, zwłaszcza, że wyliczenia programu na to również wskazywały. Czyli do ale 20 litrów 20 blg powinienem np us05 dodawać dwie , a nie jedną paczkę?

W linku który dałem jest odpowiedź na twoje pytanie. Mr Malty zakłada, że paczka drożdży ma 100 miliardów komórek - i żytwotność drożdży zakłąda 97% (można dla sucharów dać 100%) Producent niby podaje od 70-100 miliardów komórek. Więc prosta kalkulacja na 20 blg 20 litrów potrzebujesz 300 miliardów komórek czyli 3 paczki drożdży przy 100% przeżywalności -dobrze jest zakładać jedną paczkę więcej.

 

Ja uważam, że nie ma sensu warzyć piwa mocnego na kilku paczkach sucharów - jest to nieekonomiczne i rodzi właśnie problem ile paczek kupić. Druga sprawa piwo "rozruchowe" z paczki sucharów nie wychodzi często bajeczne i jakieś super smaczne, brakuje często tych drożdży i wychodzą różne dziwne rzeczy. Nie zawsze ale tak mi pokazała praktyka, że piwa startowane z sucharów były gorsze od ich kolegów na gęstwie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Undeath napisał:

W linku który dałem jest odpowiedź na twoje pytanie. Mr Malty zakłada, że paczka drożdży ma 100 miliardów komórek - i żytwotność drożdży zakłąda 97% (można dla sucharów dać 100%) Producent niby podaje od 70-100 miliardów komórek. Więc prosta kalkulacja na 20 blg 20 litrów potrzebujesz 300 miliardów komórek czyli 3 paczki drożdży przy 100% przeżywalności -dobrze jest zakładać jedną paczkę więcej.

 

Ja uważam, że nie ma sensu warzyć piwa mocnego na kilku paczkach sucharów - jest to nieekonomiczne i rodzi właśnie problem ile paczek kupić. Druga sprawa piwo "rozruchowe" z paczki sucharów nie wychodzi często bajeczne i jakieś super smaczne, brakuje często tych drożdży i wychodzą różne dziwne rzeczy. Nie zawsze ale tak mi pokazała praktyka, że piwa startowane z sucharów były gorsze od ich kolegów na gęstwie. 

Nie czytałem wątku do końca. Zarobiony jestem, ale wieczorem doczytam. Jak mam traktować drożdże od FM. Tam producent podaje 30 mld komórek w fiolce, podczas gdy WL, czy wyest 100 mld. Używając mrmalty dla Fm wychodzą jakieś kosmiczne ilości fiolek, albo objętości starterów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety tak jest, że przy FM te wartości są wysokie. No ale robiąc starter dla 12 blg - 20 litrów wystarczy 1,5 litra - czyli standardowa objętość, więc nie ma już tak tragedii. Kolejny raz powtórzę dla mocnych piw lepiej jest zrobić przed warkę i dopiero użyć gęstwy bo tak dodawanie saszetek czy fiolek bezpośrednio nie jest ekonomiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Undeath napisał:

Kolejny raz powtórzę dla mocnych piw lepiej jest zrobić przed warkę i dopiero użyć gęstwy bo tak dodawanie saszetek czy fiolek bezpośrednio nie jest ekonomiczne.

To wiadomo.

Doczytałem wątek i konkluzja jest taka, że większość użytkowników forum posiłkując się Mr. Malty zadaje zbyt małą ilość suchych drożdży. Apka zakłada, że w paczce jest ok. 20mld komórek na gram, gdy w rzeczywistości jest ich 7 mld, może ciut więcej.  Dla warki 20 litrów 12 plato wg programu potrzebujemy 180mld komórek, czyli ok 25 gram suchych drożdży. W paczce jest 11,5 grama, więc w przybliżeniu 2 paczki. 

Edytowane przez Gawron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.