Skocz do zawartości

Alt słabo odfermentował


Barą

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Mój "domowy browar" napotkał niestety pierwszy poważny problem, który nie wiem jak ugryźć. Liczę na fachową pomoc Szanownych Koleżanek i Kolegów. Otóż w niedziele zadałem zrehydratowanymi drożdżami Safbrew S-33 zacieranego Altbiera o °Blg początkowym 13. Temperatura w momencie zadawania - około 25°C. Drożdże ruszyły następnego dnia w temperaturze 19°C i pracowały bardzo intensywnie przez pierwsze dwa dni, po czym piana opadła a zawartość fermentora nie wykazywała żadnych aktywności. Przy pomiarze gęstości w czwartek areometr wskazał 6,5 °Blg i piwo na tej wartości się zatrzymało, bo tyle samo wskazał mi areometr dzisiaj (sobota). I tu właśnie pojawia się problem. Co zrobić żeby piwko dofermentowało do jakiś niższych, bezpieczniejszych wartości Blg? Proszę o pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem dwa razy na S-33 ALTA w taki sposób,

 

64°C - 40/45min

74°C - 20/15 min

76°C - filtracja

 

Jeden z 16°Blg - 5,5°Blg

Drugi z 14°Blg - 4,5°Blg

 

Nigdy nie odfermentował głęboko i dla mnie dobrze, bo smak jest super. Co ciekawe na cichej w 20-21°C zero oznak, że piwo dofermentowuje. Gdy zniosłem do pomieszczenia, gdzie temp była 12-13°C musiałem co 1,5-2 dni upuszczać CO2 z pod dekla przez całą cichą.

Obydwa zabutelkowane z dodatkiem 8g cukru/1l przechowywane 2 tyg w 20°C reszta w około 13°C Nagazowanie dobre, żadnych bomb nie było i nie ma.

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za sugestie. Czytałem, że S-33 czasami dość płytko odfermentowują piwo, poza tym Pan Vogel w swojej książce określił stopień odfermentowania piw Alt "niekiedy tylko 70 %". No ale wolałem to usłyszeć (a właściwie przeczytać) od starszych stażem. W takim razie zlewam piwo na cichą i niech się dzieje wola nieba:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem teraz na etapie alta. Fermentacja w 18°C, później przeniesione do wyższej temp. (20°C ) i jeszcze ruszyło. W sumie zeszło do 4,5°Blg. Teraz jest na cichej. Zobaczymy co dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem alta na tych drożdżach i zacierając w ten sam sposób jakieś dwa miesiące temu. I było dokładnie tak samo. Bardzo burzliwa fermentacja pierwsze dwa dni a potem to już bardzo wolno. Po tygodniu burzliwej było 5 blg, po kolejnych dwóch cichej 4 blg. I w tym stanie zabutelkowałem. W podobnym czasie było na forum kilka opinii o s33 i wszyscy się wtedy zgadzali, że te drożdże tak po prostu mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam. W sobotę wieczorem nastawiłem Alta, wczoraj (poniedziałek) po południu było już praktycznie po zawodach. Piana opadła, zostały pojedyncze pęcherzyki. BLG nie mierzyłem, potrzymam jeszcze do końca tygodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Taki urok tych drożdży. Mój alt na starcie fermentacji miał 12,6°Blg, burzliwa trwała ponad dwa tygodnie (na koniec 5,1°Blg) a cicha sześć tygodni - tak wyszło że nie miałem wcześniej możliwości rozlewu. Ostatecznie zostało 4,8°Blg. Dorzuciłem 160g glukozy do refermentacji i do piwnicy. Przez pierwszy tydzień co wchodziłem do piwnicy to bałem się zbliżać do skrzynek w obawie przed granatami. Minął już miesiąc i nic nie wybuchło, nawet jedną butelkę otworzyłem i... i nic się nie stało ;). Oczywiście dużo w nim gazu i piękna piana :)

Edytowane przez Mason
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż producent podaje, że gęstość końcowa fermentowanych S33 piw jest wysoka więc nie ma się co dziwić. Poza tym siła diastatyczna słodu monachijskiego nie jest zbyt wysoka więc i dekstryn powstaje więcej. Z drugiej strony atenuacja pozorna 50% jest deczko podejrzana. Pilnuj tego piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie nalezy zaprzestać uzywać określenia atenuacja zamiast odfermentowanie (domyślam się, że to kalka z angielskiego atenutation), bo po polsku to słowo jest już zajęte i ma inne znaczenie:

 

http://www.pwn.pl/?module=multisearch&search=atenuacja

Fakt, kalka z angielskiego ale wydaje mi się, że znaczenie podawane przez PWN jest jednak wybiórcze. Już choćby z samego łacińskiego źródła. NIE MA natomiast w słowniku PWN słowa "odfermentowanie". Tak czy siak jest to akurat puste pole, które należy wypełnić albo krótkim a obcym atenuacja albo długim, bardziej z polska brzmiącym choć też z pochodzenia obcym odfermentowanie.

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.