Skocz do zawartości

Rozcieńćzenie piwa przed butelkowaniem


Porters

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Jest to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość :-)

 

Mam na cichej kilka warek dolniaków. Blg spadło do ok 2.5 - 4 w zależności od piwa. Blg dalej nie spada. Po 23 dniach burzliwej przelałem wszystko na cichą oczywiście każde oddzielnie :-). Kilka piw wyszło mi o większym BLG początkowym niż zakładałem np. zamiast 17 to 21;  11 - 14.5 itp.  gotowanie ok 70 minut. Aktualne Ph wynosi ok. 3.5 - 3.9. Czy w obecnym stanie mogę rozcięczyć brzeczkę wodą przed butelkowaniem aby zmniejszyć % alkoholu uzyskując więcej piwa? Z obliczeń wychodzi, że muszę dolać ok. 30% wody. Używam Primavery Ph 7.42. Czy wodę muszę zakwasić do ph brzeczki np: 3.8? Jaki ma to wpływ na smak i jakość piwa. Dziękuję   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Trochę możesz rozcieńczyć ale na przyszłość lepiej rozcieńczać brzeczkę przed fermentacją (ja bym polecał zostawić jak jest już).

2. Coś niskie to pH jak na lagera, piwo nie jest nadmiernie kwaśne?

3. W dużym skrócie pH nie będzie addytywne i nie przewidzisz jakie będzie pH na końcu, może się zmienić tylko minimalnie.

4. Ogólnie piwo może mieć nadmiernie niską pełnie (bo przy gotowaniu białka strącały się dla wyższego blg).

5. Polecam też zagotować wodę aby była pewność, że jest odtlenowana i przy wyliczaniu cukru do refermentacji uwzględnić, że ta cześć piwa będzie miała zerowe wysycenie resztkowe CO2.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje.

 

Trochę rozcieńczyć mogę tzn ile? 10% 15%? Zrobię rozlew bez rozcięczenia i z rozcięczeniem i zobaczymy ile tego wyjdzie.

 

Nie ukrywam, że piwo jest trochę kwaśne ale nie wszystkie takie wyszły z tym, ze każde ma pH poniżej 4.0. Końcowe pH powinno być w granicach 4.1 - 4.4? Też się zastanawiam skąd wzięło się takie niskie pH. Nie wszystkie warki były zakwaszane oraz nie wszystkie warki miały ciemne słody. W6 powinna wyjść powyżej 4pH

 

Podam skład kilku warek do zobrazowania i prosiłbym o ewentualną analizę:

W6: . Pilzeński 90,91%, Monachijski I - 9,09% - gotowanie 60 min;  S24/70; Blg 14,5/3,1 - pH: 3,97

W8: . Pilzeński 89,72%, Monachijski I - 7,48%, Zakwaszający - 2,80% (tutaj z zakwasem przesadziłem) - gotowanie 71 min;  S23; Blg 18/3,8 - pH: 3,36

W9: . Pilzeński 79,37%, Monachijski jasny - 15,87%, Zakwaszający - 1,59%, CARAMUNICH I - 3,17% gotowanie 80 min;  S23; Blg 17/3,3 - pH: 3,93

W10: . Pilzeński 83,33%, Monachijski jasny - 8,33%, Płynny ekstrakt słodowy (jasny) - 8,33%,  gotowanie 70 min;  S23; Blg 20,5/5,3 - pH: 3,81

W14: . Monachijski jasny - 18,55%, Jęczmienny wędzony - 77,28%, Karmelowy Viking Malt - 3,09% gotowanie 70 min;  S23; Blg 13/3,2 - pH: 3,72.

 

Piszesz także o gotowaniu wody, aby odtlenić wodę do mieszana... Mam też ją dekantować? 

 

Za ok. tydzień chcę zrobić takie same 9 warek ale z dolewaniem wody po gotowaniu aby odrazu ustawić właściwe Blg do fermentacji. Proszę o info czy woda do wlania zaraz po gotowaniu ma mieć dostosowane pH do pH brzeczki?

 

Przeglądając powyższe dane mam właściwe odfermentowanie po 23 dniach burzliwej ?

 

Dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam

 

 

 

 

 

 

 

 

image.png

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pH mierzysz w 20°C? Skalibrowany pH-metr?

pH 3,3 to już mocno kwaśne. Wg mnie albo coś z pomiarem nie tak albo infekcja. Na gęstwie robiłeś piwa na S-23?

Odfermentowanie właściwe nie jest po iluś dniach, tylko jak piwo skończy fermentować.

 

Nie dekantujesz, ogólnie możesz rozcieńczyć, ile chcesz ale tak powyżej 10% to już piwo może wyjść średnie, ponadto jak masz infekcję to nie wiem czy w ogóle jest sens się w to bawić.

 

Następnym razem to może dodaj wody przed gotowaniem, jak wiesz że takie duże blg wychodzi.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan przed zawałowy :-)

 

Chyba mam coś z pH metrem, mam też paski ale z podziałka co 1pH i wskazuje na dobre 4-5, jutro kupię paski pH do piwa o węższym zakresie. Nawet nie spodziewałem się, że po 20 pomiarach rozkalibruję się miernik. Mierzę w temp. 15.1 - 15.5 i dodaję od wskazania 0.05pH. Używasz pasków do pomiaru pH czy elektroniczny? i jak wygląda z kalibracją, jak często musisz kalibrować?

 

Z tym dodawanie wody to mam mały problem, Robię małe warki po ok 2.5-4.5l piwa, moim celem jest zrobić mało piwa ale różnych, muszę poznać z czym się to je :-). Zacierny mam 6.2l do ługowania 6.2l i warzelny 8.2l tylko dużo wyparuje przy gotowaniu. Ogólnie po gotowaniu uzyskuję tylko od 3-5.3l brzeczki. Nie zmieści się więcej wody do warzelnego niż 6.6l łącznie z wysłodzinami. Chcę właśnie dolewać wody po gotowaniu i przy okazji szybciej ją schłodzić. W Twojego doświadczenia będzie miało to duży wpływ na jakość piwa?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksymalne Blg początkowe 13 zachowa piwo w najlepszym stanie? Do ilu Blg mogę maksymalnie nastawić zacier, który później będzie rozcieńczony z wodą po gotowaniu? Np: 16 i zbijać wodą po gotowaniu do 12? Jaki jest zakres dobrego piwa?

 

Jeszcze prosiłbym o odpowiedź czy przedstawione w powyższym zestawieniu odfermentowanie jest właściwe

Dzięuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Porters napisał:

Używasz pasków do pomiaru pH czy elektroniczny? i jak wygląda z kalibracją, jak często musisz kalibrować?

Ja w ogóle nie mierzę pH piwa ;) (ja browar traktuję bardzo "kuchennie", chociaż kusi mnie zrobić zrobić sobie serię pomiarów ostatnich piw ale ciągle zapominam), pH-metrem elektronicznym czasami posługuję się w pracy, w zasadzie przed każdą serią pomiarową warto zrobić kalibrację, lub przynajmniej sprawdzić pomiar na znanym buforze (ile trzyma dużo zależy od elektrody, jak jest już stara albo np. była wysuszona to w ogóle może być problem z pomiarem), no i staraj się mierzyć w tych 20°C, to jest mała ilość szybko ją podgrzejesz.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Porters napisał:

Podam skład kilku warek do zobrazowania i prosiłbym o ewentualną analizę:

W6: . Pilzeński 90,91%, Monachijski I - 9,09% - gotowanie 60 min;  S24/70; Blg 14,5/3,1 - pH: 3,97 -79,5%

W8: . Pilzeński 89,72%, Monachijski I - 7,48%, Zakwaszający - 2,80% (tutaj z zakwasem przesadziłem) - gotowanie 71 min;  S23; Blg 18/3,8 - pH: 3,36  -79,9%

W9: . Pilzeński 79,37%, Monachijski jasny - 15,87%, Zakwaszający - 1,59%, CARAMUNICH I - 3,17% gotowanie 80 min;  S23; Blg 17/3,3 - pH: 3,93  -81,5%

W10: . Pilzeński 83,33%, Monachijski jasny - 8,33%, Płynny ekstrakt słodowy (jasny) - 8,33%,  gotowanie 70 min;  S23; Blg 20,5/5,3 - pH: 3,81  -75,5%

W14: . Monachijski jasny - 18,55%, Jęczmienny wędzony - 77,28%, Karmelowy Viking Malt - 3,09% gotowanie 70 min;  S23; Blg 13/3,2 - pH: 3,72.  -76,2%

Zielonym wpisalem Ci odfermentowanie, w kazdej warce podobne. I jest normalne. 

Co do BLG poczatkowego, poczytaj wiki. Sa style w ktorych BLG poczatkowe wynosi 8 a sa takie w ktorych wynosi 24. 

Wszystko zalezy od tego jakie piwo chcesz uwarzyc. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kantor będę miał takie doświadczenie to zapewne do odmierzania słodów, chmieli i drożdży będę używał garści a nie wagi z dokładnością 0.01g :-) Ok pomiary będą już dokonywane w 20 stopniach. Dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Lasek za wyliczenia.

Mam Panowie pytanie zatem o zadanie drożdży suchych S23 lub W34/70  rehydratyzowane. W necie jest kilka kalkulatorów oraz opisy książkowe różnie opisują w jaki sposób dawkować drożdże suche. Najlepszym sposobem jest warka 20L i paczka drożdży. Kalkulator http://www.mrmalty.com/calc/calc.html oblicza ilość drożdży z uwzględnieniem Blg. Ja dokonując obliczeń przyjąłem ilość pośrednią jaką wskazuje producent 100g/hl z przedziału 80-120g/hl z tym, że dla wszystkich warek nie uwzględniałem różnic Blg, czyli dla wszystkich warek przyjąłem Blg12. Sugerując się doborem ilości drożdży z uwzględnieniem Blg początkowym warek mam spore niedobory drożdży np:

W6: . Pilzeński 90,91%, Monachijski I - 9,09% - gotowanie 60 min;  S24/70; Blg 14,5/3,1 - pH: 3,97 -79,5% kalkulator wyliczył 5,24 zadałem 6,01 - w miarę ok.

W8: . Pilzeński 89,72%, Monachijski I - 7,48%, Zakwaszający - 2,80% (tutaj z zakwasem przesadziłem) - gotowanie 71 min;  S23; Blg 18/3,8 - pH: 3,36  -79,9%;  kalkulator wyliczył 5,97 zadałem 2,37

W9: . Pilzeński 79,37%, Monachijski jasny - 15,87%, Zakwaszający - 1,59%, CARAMUNICH I - 3,17% gotowanie 80 min;  S23; Blg 17/3,3 - pH: 3,93  -81,5% kalkulator wyliczył 5,36 zadałem 3,02

W10: . Pilzeński 83,33%, Monachijski jasny - 8,33%, Płynny ekstrakt słodowy (jasny) - 8,33%,  gotowanie 70 min;  S23; Blg 20,5/5,3 - pH: 3,81  -75,5% kalkulator wyliczył 8,10 zadałem 3,01

W14: . Monachijski jasny - 18,55%, Jęczmienny wędzony - 77,28%, Karmelowy Viking Malt - 3,09% gotowanie 70 min;  S23; Blg 13/3,2 - pH: 3,72.  -76,2% kalkulator wyliczył 4,75 zadałem 4,52

Nie pisałem jeszcze o warce 7, która jest klonem W6 ale mocniejsza poniżej (chcę poczuć różnice) skład:

W7: . Pilzeński 90,91%, Monachijski I - 9,09% - gotowanie 60 min;  S24/70; Blg 20,0/3,2 - pH: 3,85 kalkulator wyliczył 7,00 zadałem 1,95g - tutaj jest większy zasyp w kg a raczej w g :-)

 

Wszystkie warki po 23 dniach odfermentowały prawidłowo do ok 80%. Zgodnie z kalkulatorem mam mega niedobory drożdży np w W7, W8, W9, W10. Robiąc następne warki należy uwzględniać Blg piwa do obliczeń? Degustując po burzliwej warki bez uwzględnienie Blg nigdzie nie wyczuwam drożdży a piwo ma fajny smak (chyba, że nie wiem jak powinna smakować piwo), czy np. po zadaniu drożdży zamiast 1,95g to 7,00g drożdże zdołają przefermentować wszystkie cukry fermentowalne? nie wytworzy więcej estrów, badziewia, itp. co znacznie zmieni smak piwa - pogorszy? W jaki sposób dobieracie ilość drożdży suchych? Domyślam się, że teraz to już na oko ale dla mnie to jeszcze nie ten etap :-) Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.