Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników! 
Mam dylemat, jak efektywnie i stosunkowo tanio stworzyć płaszcz wodny na zbiornik (70l, nierdzewka).
Zakładając że mam odpowiednią chłodziarkę (i etc.), wpadłem na kilka pomysłów:

 

Wężyk sylikonowy. Najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Owinąć zbiornik wężykiem silikonowym i zaizolować watą mineralną. Mam jednak wrażenie, że takie rozwiązanie nie będzie zbyt efektywne. Silikon ma stosunkowo słabą przewodność cieplną i będzie mało efektywnie pochłaniał ciepło ze zbiornika.


Rurka miedziana. Tu przewodność cieplna samej rurki jest już bez zarzutu, jednak powierzchnia z uwagi na walcowy przekrój jest bardzo mała. Zastanawiałem się jak ją zwiększyć, można np. owinąć rurką zbiornik, zamknąć szczelnie przestrzeń pomiędzy zbiornikiem a rurką i zalać go niezamarzającą cieczą. Ciecz bądź takie rozwiązanie jak np. żywica epoksydowa + pył grafitowy. Wadą żywicy jak i zarówno cieczy jest przymus wmontowania płaszcza na stałe do zbiornika. (chce zwiększyć w przyszłości pojemność zbiornika wyciągając go górę)

 

Został również dylemat izolacji.
- Aerożel - Najlepszą aktualnie izolacją termiczną w konwencjonalnych warunkach jest mata z aerożelu, jednak jest ona bardzo droga.
- poduszka próżniowa - działanie podobne jak w termosach - raczej nie osiągalne do zrobienia na taką skalę
- pianka poliuretanowa - dobry poziom izolacji gdy zrobi się warstwę np. 3cm. Jednak problem stanowi forma. Trzeba dla zbiornika zrobić kieszeń którą wypełni się pianką, co jest dość upierdliwe :)
- wata mineralna/szklana - dając jej odpowiednio dużo można uzyskać przyzwoitą izolację, jednak zbiornik taki dużo przybiera na objętości.

- styropian - ciężko ukształtować styropian by uzyskać kształt zbiornika z kolei spienianie polistyrenu chyba mija się z celem :)

Podpowiecie jak uporaliście się z tym tematem w swoich instalacjach?

Bardzo proszę o sensowne wypowiedzi i na temat :)

Edytowane przez Cidrax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie przekombinować to najlepiej zbiornik w zbiorniku, najlepsza efektywność, najłatwiej ocieplić (np. wełna mineralna/szklana). Poszycie zbiornika zewnętrznego nie musi być z nierdzewnej. Zakładam, że chodzi o zbiornik do fermentacji. Najtaniej wyjdą chyba rurki miedziane o małej średnicy i z cienkimi ściankami.

Wysłane z mojego Lenovo K53a48 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Matz napisał:

Żeby nie przekombinować to najlepiej zbiornik w zbiorniku, najlepsza efektywność, najłatwiej ocieplić (np. wełna mineralna/szklana). Poszycie zbiornika zewnętrznego nie musi być z nierdzewnej. Zakładam, że chodzi o zbiornik do fermentacji. Najtaniej wyjdą chyba rurki miedziane o małej średnicy i z cienkimi ściankami.

Wysłane z mojego Lenovo K53a48 przy użyciu Tapatalka
 

Zbiornik w zbiorniku, masz na myśli izolacja?

 

13 minut temu, anteks napisał:

W kwestii izolacji  https://www.polynor.pl/

Bardzo ciekawe rozwiazanie, wiesz może ile taka puszka jest w stanie pokryć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, na myśli miałem tylko płaszcz. Izolacje można wykonać owijając zewnętrzny zbiornik wełną i zabezpieczyć ja jakąś folią, lub kupić specjalna wełnę pokryta jednostronnie folia aluminiową.

Wysłane z mojego Lenovo K53a48 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, to fermentor czy jakaś kadź zacierna/warzelna?

Chcesz chłodzić czy zaizolować?

 

21 minut temu, anteks napisał:

odobmo 1,2m2 przy grubości 5cm. Te 5 cm zastępuje 13cm styropianu

Chyba troszkę kłamią z tą grubością. Podają przewodność cieplną na poziomie 0,033 W/mK - styropiany mają poniżej 0,045 i łatwo schodzą poniżej 0,04.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PaulCraft napisał:

Właśnie, to fermentor czy jakaś kadź zacierna/warzelna?

Chcesz chłodzić czy zaizolować?

 

Chyba troszkę kłamią z tą grubością. Podają przewodność cieplną na poziomie 0,033 W/mK - styropiany mają poniżej 0,045 i łatwo schodzą poniżej 0,04.

Nie testowałem, interesowałem sie tylko tematem bo chciałem siknąć od wewnątrz blaszany garaż by sie woda nie skraplała.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę, że nie działa. Fizyka (termodynamika) nie kłamie, można użyć warstwy o 30% cieńszej, ale nie 2,5 czy 3 razy cieńszej, jak deklaruje producent i facet w tej chamskiej reklamie. Po prostu nie lubię takich oszustów. Na pewno wygodne rozwiązanie, jeśli jest trwałe.

 

Wracając do tematu, musimy poznać cel założyciela wątku. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, PaulCraft napisał:

Nie twierdzę, że nie działa. Fizyka (termodynamika) nie kłamie, można użyć warstwy o 30% cieńszej, ale nie 2,5 czy 3 razy cieńszej, jak deklaruje producent i facet w tej chamskiej reklamie. Po prostu nie lubię takich oszustów. Na pewno wygodne rozwiązanie, jeśli jest trwałe.

 

Wracając do tematu, musimy poznać cel założyciela wątku. :)

Czyli że jednak lepiej zwykłą pianką odizolować? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może po prostu chłodnica zanurzeniowa do środka fermentora, wyjście np. w pokrywie (można uszczelnić). Do tego mówisz o chłodziarce (lodówce?) - wtedy zwykły plastikowy fermentor do lodówki, połączenie go z chłodnicą i dorzucenie pompy. Sam fermentor izolowany wełną czy armaflexem?

 

Wydaje mi się, że płaszcze w takich małych pojemnościach to przerost formy i drogo wyjdzie, lepiej trzymać cały fermentor w chłodniejszym. A jeśli już to zbiornik w zbiorniku (a'la kocioł warzelny), nie musi być na całej wysokości chłodzony - względnie łatwo i szczelnie do fermentora cylindryczno-stożkowego dospawać cylinder w części walcowej.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.thumb.jpg.4415d308b4664cac7f64f284d4527017.jpg
 

28 minut temu, PaulCraft napisał:

Wydaje mi się, że płaszcze w takich małych pojemnościach to przerost formy i drogo wyjdzie, lepiej trzymać cały fermentor w chłodniejszym. (...) względnie łatwo i szczelnie do fermentora cylindryczno-stożkowego dospawać cylinder w części walcowej.

Tak wygląda sam zbiornik. Chcę w przyszłości go wydłużyć do jakiś 200l (do tego też został przystosowany - masywniejsze nóżki :D). Pragnę za wszelką cenę nie wkładać nic do środka (wężownicy, etc).
 

 

31 minut temu, PaulCraft napisał:

Do tego mówisz o chłodziarce (lodówce?) - wtedy zwykły plastikowy fermentor do lodówki, połączenie go z chłodnicą i dorzucenie pompy.

Nie lodówka, a chłodziarka przepływowa. 
2.jpg.ded5b9a5ebba2287b71458750c700ac9.jpg
(Zdjęcie z aukcji, nie mam aktualnego :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.