Skocz do zawartości

Drożdże do Hefe-Weizen'a


Str

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

postanowiłem uwarzyc hefe-weizen'a z receptury https://www.wiki.piwo.org/Hefe-Weizen,_Sławomir_Franaszek_(Franekkkk) tylko z tym wyjątkiem że nie na 22l a na 11l. Więc moje pytanie brzmi czy użyć drożdży WB-06 tak jak w recepturze czy mogę użyć gozdawa BW11? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co pamiętam w hefe masz mieć  aromat goździków lub bananów lub jedno i drugie. Zależy jak poprowadzisz fermentację tzn. w jakiej temp. wiem że wb-06 są typowymi do tego stylu. Można coś z płynnymi kombinować ale że masz 1 warkę na koncie...cóż może lepiej suche. Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Lagler napisał:

Można coś z płynnymi kombinować ale że masz 1 warkę na koncie...cóż może lepiej suche. Powodzenia

Z płynnymi na razie dam sobie spokój, dopiero początki więc lecę na sucharach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Używałem obu szczepów do niemieckiej pszenicy. BW11 daje piwo mniej ofermentowane, za czym idzie słodkość i lekka słodowość. Zaletą jest to, że przy fermentacji w wyższej temperaturze i bez underpitchingu masz dominację dojrzałego banana. WB 06 natomiast są bardzo żarloczne, zostawiają piwo wytrawne z nutami wskazanymi dla weizena. Moim zdaniem na początek użyłbym drożdży z gozdawy, łatwiej nad nimi zapanować i dają dosć pełne piwo. Jeśli chodzi o wb06 to w grę moim zdaniem wchodzi tylko zacieranie dekokcyjne , żeby zrobić zacną pszenicę. Ewentualnie dodatek Carapilsa. 

Edytowane przez Pindin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jeszcze jednak dorzuce to co pisał powyżej kolega @Markos227 - polecam rozeznać się z kangurami z Mauribrew Weiss Y1433 (chyba) - też suche, ale zostawiają więcej ciała niż WB-06 - i jeśli chodzi o smak - zdecydowanie im bliżej do płynnych FM41 niż piwu zrobionemu na WB-06 - a przynajmniej wg mnie :) jedyne do czego moge się przyczepić do Y1433 to piana - która w przypadku moich piw była słaba i szybko schodząca - ale miałem też możliwość spróbowania pszenicy od @Lichtus na Y1433 i smak i piana były bardzo dobre :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.