Skocz do zawartości

Saison- Drożdże


ŚwieRZak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Z nadzieją na uzyskanie pomocy i wsparcia powstał ten wątek. Przeszukałem forum ale chciałbym was prosić o pomoc w kwestii doboru drożdży do Saison.

Zaznaczam, że jestem "mało" doświadczonym piwowarem,  a tymczasem chciałbym uwarzyć Saison'a.

Fermentacja będzie w przedziale temp. 20-24 stopnie. BLG max 14.

 

Moje pytania są następujące:

1. Które z wymienionych drożdży będą lepszym wyborem US-05 czy Brewferm Blanche. Oczywiście istnieje możliwość kupna innych aczkolwiek takie obecnie mam na stanie i czy jest sens, iż użyć w tym stylu.

2. Czy jestem w stanie uwarzyć z jednej paczki 40l piwa, a może nie kombinować i od razu dać 2.

3.W odniesieniu do użytych drożdży co proponujecie uwarzyć jako next, ponieważ zamierzam zebrać gęstwę i w szybkim czasie użyć jej max 3 razy.

 

Z góry dziękuje za pomoc

 

ŚwieRZak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Saison to styl, w którym drozdze są bardzo ważne. Moim zdaniem ani jedne, ani drugie się nie nadają. Na siłę, od biedy może wyszłoby coś na brewferm blanche ale są ta drozdze typowe do witbiera. (Przynajmniej kraj się zgadza :) ) z sucharow, które znam to Danstar Belle Saison, z płynnych FM Odkrycie Sezonu
2. Jeśli suchary to koniecznie 2 saszetki
3. Drożdże do Saisona są dość specyficzne. Produkują dużo fenoli. Nie jestem w stanie polecić innego stylu, który można uwarzyć na tego typu drożdżach.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Zohan napisał:

Nie jestem w stanie polecić innego stylu, który można uwarzyć na tego typu drożdżach.

Sam saison ma/ może mieć trzy wersje w zależności od mocy.

Można się pokusić o przelot od 8-1O (historyczny), przez 14 (taki regularny) do 18 BLG  (imperial powiedzmy, ale ma własną nazwę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Zohan napisał:

1. Saison to styl, w którym drozdze są bardzo ważne. Moim zdaniem ani jedne, ani drugie się nie nadają. Na siłę, od biedy może wyszłoby coś na brewferm blanche ale są ta drozdze typowe do witbiera. (Przynajmniej kraj się zgadza :) ) z sucharow, które znam to Danstar Belle Saison, z płynnych FM Odkrycie Sezonu
2. Jeśli suchary to koniecznie 2 saszetki



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Bardzo dziękuję za odpowiedź Zohan i Zasada.

 

Jeśli chodzi o suchary to niekoniecznie. Spróbuje na FM i dodatkowo wszystkie 3 opcje Saison wg. Zasady. Myślicie, że z tych drożdży jestem w stanie na tej gęstwie polecieć wszystkie trzy na gęstwie ? Rozumiem, że w czasach bezstresowego wychowywania drożdży warzyć od historycznych do imperialnych ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o kolejność to tak jak piszesz, najpierw słabsze piwo na kolejnym pokoleniu mocniejsze.

 

Z płynnych mogę polecić Wyeast 3711 French Saison, robiłem na nich saison-a i był świetny.

W6  Saison  - Sezonowe porządki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobisz odpowiednia duży starter to dadzą radę.

Co do piw na tych drożdżach, to spokojnie też jakieś wariacje Saisona zrobisz np. American Saison, Session Saison, Dark Saison itp.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.