Skocz do zawartości

eBIAB - projekt do oceny


Bartek.k

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć 

 

Chciałbym kolegów poprosić o ocenę "projektu" mojego eBIAB.

 

Założenie jest takie żeby możliwie jak najbardziej usprawnić zacieranie - poświęcenie mniejszej ilości czasu oraz "powtarzalność" procesu 

Ze strony elektronicznej raczej nie powinienem mieć problemu, bo to to ogarniam.

Docelowo warzelnia ma działać na CraftBeerPi - Zainstalowałem pobawiłem się chwile i raczej mi to pasuje. Plus tego też taki że będę mógł sterować lodówką do fermentacji.

 

Natomiast jeśli chodzi o część mechaniczną to tu jest gorzej. Nie wiem czy moje założenia są dobre.

Myślę nad opcją z pompą - cicha praca. Chodź cały czas chodzi za mną mieszadło - większa wydajność ?

Wytłumaczę może co tam jest na zdjęciu.

 

wersja 1

 

Gar - 50 L stal nierdzewna 

Grzałki - 2 sztuki - planuje takie - https://www.egrzalki.pl/pl/p/Element-grzejny-do-destylacji-1500W-230V/722

Następne jest sito z "dużymi" otworami, z grubej blachy + jakieś nóżki - na nim ma spoczywać cały ciężar zasypu 

Nad nim sito z siatki 300 mikronów + uszczelka ? - na wcisk go gara, co aby części stałe nie dostały się do pompy 

Zawór, pompa, wziernik - połączenie stałe z rur 

Pompa oczywiście odkręcana do filtracji i do zlewania do fermentora 

Całość zaizolowana

 

wersja 2

 

Wszystko jak w wersji 1, wymiana sita na kosz z siatki.

Tu problemem może okazać się wylot brzeczki - jeśli będzie na stałe może zahaczać o kosz oraz stworzenie konstrukcji do unoszenia kosza  

Plus jaki widzę w tym rozwiązaniu to filtracja w tym samym garze - kosz unoszę -> wysładzam -> warzę; w między czasie czyszczę kosz 

 

Ogólnie nie potrzebuje tych 50 litrów. Warki robię po 20 l, ale wiadomo np. RIS potrzebuje srogiego zasypu.

 

Co koledzy myślą o takim rozwiązaniu ? Brnąć w to czy może lepsze rozwiązanie (np. wydajność) będzie mieszadło. A może do tego rozwiązania dodać mieszadło jeszcze ?

Czekam na Wasze opinie :)

 

 

ebiab.jpg

ebiab_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bartek.k napisał:

Następne jest sito z "dużymi" otworami, z grubej blachy + jakieś nóżki - na nim ma spoczywać cały ciężar zasypu 

Nad nim sito z siatki 300 mikronów + uszczelka ? - na wcisk go gara, co aby części stałe nie dostały się do pompy 

Hej, nie rozumiem tego fragmentu. Jeśli sito 300 mikrometrów będzie nad "sitem z dużymi otworami", to na nim spocznie ciężar zasypu.

 

Może odwrotna kolejność? Nóżki - stelaż dla siatki 300 - stelaż pod sito wstępne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy tak sito z dużymi otworami będzie miało nóżki i to do gara a na to sitko 300 mikronów jako "filtr". Chodzi o to że sama siatka była by chyba zbyt wiotka żeby utrzymać cały ciężar zasypu. Tak więc sito z dużymi otworami przejmuje ciężar a sito z siatki "filtruje". Nie wiem czy dobrze tłumaczę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

właśnie jestem w trakcie budowy HERMSa i tak podglądając innych, doradziłbym umieszczenie czujnika temperatury ponad grzałkami, tak w połowie wysokości. Druga rzecz to umieszczenie grzałek pod FD. Niektórzy piszą, że potrafi się tam przypalać, ale jeżeli w trakcie grzania będzie pracowała pompa, będzie cyrkulacja to chyba nie powinno być problemu. I tak na koniec, zastanawiam się czy jest sens bawić się w dwie warstwy FD. Standardowe FD z 1mm szczeliną robi robotę i części stałe nie mają prawa przedostać się do pompy. Poza tym pompy na przykład taka https://pl.aliexpress.com/item/Pompa-HomeBrew-Piwa-MP-15R-Food-Grade-304-Ze-Stali-Nierdzewnej-browar-warzenia-Domu-220-V/32831998373.html?spm=a2g17.search0104.3.239.30d11f924nd4Bo&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_5_10152_10151_10065_10344_10068_10342_10343_10340_10341_10084_10083_10618_10304_10307_10301_5711212_10313_10059_10534_100031_10103_10627_10626_10624_10623_10622_10621_10620_5722413_5711313%2Csearchweb201603_37%2CppcSwitch_5&algo_expid=3c6b1f97-72e9-457b-a7bc-b4ba0b05e601-37&algo_pvid=3c6b1f97-72e9-457b-a7bc-b4ba0b05e601&transAbTest=ae803_5&priceBeautifyAB=0 , mają tolerancję na jakieś zanieczyszczenia, więc po co sobie utrudniać życie...dodatkowa siatka=dodatkowa robota przy sprzątaniu:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

@Bartek.k

Również przymierzam się do rozbudowy swojej warzelni w podobnym kierunku. tj. BIAB.

Ja mam garnek 100l + taboret gazowy.

Moje przemyślenia:

Dnia 8.01.2018 o 10:06, Bartek.k napisał:

cały czas chodzi za mną mieszadło - większa wydajność ?

To czy mieszanie zacieru będzie odbywać się ręcznie czy mechanicznie  to uważam, że jest to tylko kwestia wygody i budżetu, ponieważ mieszanie przy BIAB jest konieczne, aby uzyskać wydajność na przyzwoitym poziomie oraz w miarę jednakową temperaturę. Gdzieś wyczytałem, że przynajmniej raz na 20minut powinno się zamieszać zacier....

Być może w pierwszym etapie nie zakupię jeszcze mieszadła, ale docelowo chcę je mieć.

Pompa + wziernik to fajny pomysł. Masz już może na myśli jakiś konkretny model wziernika?

Ja do pompy planuje jeszcze PWM.

 

Dnia 3.03.2018 o 10:57, JURGOWIAK napisał:

Poza tym pompy na przykład taka...

Myślisz JURGOWIAK, że aż tak mocna pompa jest potrzebna? Na forum ostatnio czytałem, że ktoś używa 12v, ale że spokojnie wystarczy 6v.

 

Odnośnie zacierania: planuje zacierać w koszu i tu mam dylemat jaki powinien być ten kosz. Generalnie chcę trzymać się zasady, aby ścianki były wykonane z materiału, który nie będzie przepuszczał łatwo wody, zaś dopiero dno zrobić z drobnej siatki. To wszystko po to, aby woda nie uciekała od razu przez ścianki, tylko spłynęła przez całe młóto i wypłynęła dopiero dnem, wypłukując jak najwięcej cukrów z młóta.

Pytania: Ile mikronów powinno mieć dno kosza? Ile cm powinny mieć nóżki do kosza, tj. ile nad dnem garnka powinien być kosz? 

A może uszyć worek i wsadzić go do jakiegoś prostego w wykonaniu kosza, który będzie de facto stanowił jedynie stelaż dla worka:eusathink:

 

Pozbycie się farfocli z dna garnka.

Po zakończeniu zacieraniu jak ułoży się młóto planuję odkręcić zawór i spuścić tyle brzeczki, aż zacznie lecieć w miarę klarowna. To co odbiorę zwrócę z powrotem do gara. Ew. po zakończeniu zacieraniu uruchomię pompkę i poczekam, aż zacznie tłoczyć w miarę klarowną brzeczkę.

 

Potem zamierzam podnieść kosz. Tu chcę wykorzystać rolki na linę...swoją wagę :D i trochę sprzętu z siłowni.

W pobliżu dna kosza oraz w połowie jego wysokości zamierzam zamontować uchwyty, które pozwolą mi zawiesić kosz na garnku i będę mógł rozpocząć wysładzanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kefa81 napisał:

Myślisz JURGOWIAK, że aż tak mocna pompa jest potrzebna? Na forum ostatnio czytałem, że ktoś używa 12v, ale że spokojnie wystarczy 6v.

Masz rację, wiele osób pisze, że do BIABa wystarczą mniejsze pompki:) Ja do tego tematu podszedłem z rozpędu z własnej perspektywy, bo akurat takie pompki zamówiłem do swojego hermsa. Na pewno nie zaszkodziłaby polecana przeze mnie pompa, ale po co przepłacać. Z drugiej zaś strony, jeżeli najdzie ochota na rozbudowę browaru to już jeden element byłby gotowy, ale to już pieśń przyszłości;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.