Jump to content
Sign in to follow this  
ronson

Koźlak - prośba o weryfikację postępowania

Recommended Posts

Witam,

W przyszłą (bądź jeszcze kolejną) sobotę chciałbym uwarzyć koźlaka, żeby delektować się nim w przyszłą zimę. Będzie to moja druga warka, wiem, że nie jest to piwo polecane dla początkujących, jednak bardzo chciałbym spróbować uwarzyć to piwo ze względu na możliwość przeprowadzenia dolnej fermentacji w piwnicy bądź garażu. Na wiki znalazłem przepis, który mnie zainteresował: przepis

Chciałbym poprosić o odpowiedź na kilka pytań:

 

1. Starter drożdżowy - nie posiadam kolby ani mieszadła magnetycznego. Chciałbym zrobić starter około 5 dni przed warzeniem, w słoiku (nakrętka lekko rozszczelniona). Do przygotowania startera wykorzystałbym 100 gram jasnego, suchego ekstraktu słodowego oraz 1-1.5 litra wody. Przechowywanie startera w temperaturze 15-16 stopni. W dzień warzenia (albo dzień wcześniej?) chciałbym wstawić starter do lodówki, po opadnięciu drożdży zlać około 3/4 płynu, pozostałą 1/4 porządnie zamieszać łyżeczką i wlać do fermentora. Macie jakieś sugestie, coś jest nie tak?

 

2. Brzeczka nastawna to 21 litrów. Zakładając, że podczas gotowania odparuje 10-15% brzeczki, na gotowanie powinno być około 25 litrów brzeczki?

 

3. W piwnicy mam temperatury w okolicach 10-12 stopni. Mam również garaż gdzie temperatury (przy obecnej pogodzie) wynoszą około 6 stopni. Posiadam kabel grzewczy i regulator temperatury, jednak minimalna temperatura na regulatorze to 15 stopni. Czy wstawić brzeczkę do piwnicy czy garażu?

 

4. Leżakowanie - w jakiej temperaturze powinno odbyć się leżakowanie? W porze letniej, w piwnicy, temperatury są nawet w okolicach 20 stopni. Piwo może leżakować w takiej temperaturze? Czy lepiej zorganizować lodówkę i wstawić piwa do niej?

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podesłałem Ci na PM kopię receptury i instrukcję z jednego popularnego sklepu co kiedyś sprzedawał zestawy do Koźlaka. Ja go robiłem jako 3 piwo i wyszło całkiem OK.

 

Tylko zwróć uwagę, że wysokość temperatury jest bardzo ważna, ale dobrze by było by była ona możliwie stabilna. Te dwa 3 stopnie to dla drożdży dużo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Starter dla 20 litrowej warki Koźlaka, to mieszadła musiałby mieć z 10 litrów :) zrób Pilznerka, a Koźlaka na gęstwie. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 minut temu, krzysiek9999 napisał:

zrób Pilznerka, a Koźlaka na gęstwie. 

Na pilsnera prawilny starter bez mieszadła też ma kilka litrów objętości...

Share this post


Link to post
Share on other sites
23 godziny temu, bart3q napisał:

Na pilsnera prawilny starter bez mieszadła też ma kilka litrów objętości...

Prawda, dlatego ja czasem na początek sezonu lagerowego robię 10-litrową Desitkę bez startera (licząc się z tym, że nie będzie to wybitne piwo), a potem dopiero prawidłowego Pilsnera na gęstwie. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.