Skocz do zawartości

Budowa domowego browaru


Pi0tR

Rekomendowane odpowiedzi

Piwolab to jeden z lepszych (a może i najlepszy) doradca na tym forum w temacie automatycznych sprzętów do browaru.

Ileż to razy robiłem coś inaczej niż pisał, żeby po czasie wrócić ze skulonym ogonem i robić jak pisał.

Ma działający system  do warzenia, z tego co rozumiem zbudował dwa( i jakieś dodatkowe projekty oprócz tego).

Słuchanie go oszczędza bardzo wiele czasu i pieniędzy.

 

Dobrze uczyć się swoich błędach. Lepiej na błędach innych.

Jednak najlepiej uczyć się na sukcesach innych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

Jestem nowy w temacie i zastanawiam sie nad HERMSem... prosze powiedzcie mi czy w tym systemie tak samo jak w warzeniu w garze również sa stosowane przerwy np białkowa scukrzająca itd? jesli tak to w jaki sposób je sie ustawia? czy brzeczka jest w ciągłym ruchu i w bojlerze sie podgrzewa, w wężownicy, czy dopiero jak woda sie nagrzeje to puszcza sie brzeczke.

Jestem w trakcie robienia tanka ( jeden około 60L drugi około 140L) z chłodzeniem i grzałka w środku oraz wziernikiem rurowym by zlewać chmieliny czy martwe droższe przed cichą. Myślę żeby jeszcze  zamontowac mieszadło by ruszyć piwo i osady które ruchem wirowym powinny zebrac sie na środku fermentoea i bede mógł je usunąc poprzez zawór. czy waszym zdaniem jest coś przekombinowane? czy moze coś za mało?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerwy w HERMS można robić jak najbardziej. Bojler czyli Hot Liquor Tank ustawiasz np. na 52C i brzeczka leci wężownicą podgrzewając się do tej temperatury. Jak uznasz że przerwa białkowa zakończona to na HLT ustawiasz np. 62C. Woda w HLT podgrzewa się do 62C tym samym robi to brzeczka przepływająca wężownicą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz.

teraz mam kolejne pytanie. W  jaki sposób jest przeprowadzane warzenie w browarach restauracyjnych? Chyba nie HERMSem. Na moim etapie mogę przeprojektować wszystko i zrobić coś innego.

A jeśli chodzi o HERMS to czy posiada on jakieś wady?

 

Chciałbym coś najbardziej zbliżone do właśnie takiego browaru restauracyjnego.

Będę wdzięczny za wszelkie informacje.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Kucyk98 napisał:

Chciałbym coś najbardziej zbliżone do właśnie takiego browaru restauracyjnego.

Dlaczego? Co takiego fascynującego jest w browarach restauracyjnych? Warzelnia przeważnie składa się z kadzi zacierno-warzelnej i filtracyjnej. Czasami jest dodatkowo whirlpool, choć przeważnie kadź filtracyjna pełni również rolę whirlpoola. Generalnie zestaw nie różni się zbytnio od tego w małych browarach rzemieślniczych. Jedyny bajer to fakt, że warzelnia jest przeważnie obita miedzią oraz widoczna z sali restauracyjnej. Wadą takiej konfiguracji jest konieczność zakończenia procesu warzenia pierwszej warki, aby zacząć warzyć kolejną.

 

Tutaj masz krótkie opisy różnych konfiguracji warzelni w browarach:

http://www.czechminibreweries.com/wp-content/pol/offer-catalogue-czech-breweries-pol.pdf

 

10 godzin temu, Kucyk98 napisał:

Jestem w trakcie robienia tanka ( jeden około 60L drugi około 140L) z chłodzeniem i grzałka w środku oraz wziernikiem rurowym by zlewać chmieliny czy martwe droższe przed cichą. Myślę żeby jeszcze  zamontowac mieszadło by ruszyć piwo i osady które ruchem wirowym powinny zebrac sie na środku fermentoea i bede mógł je usunąc poprzez zawór. czy waszym zdaniem jest coś przekombinowane? czy moze coś za mało?

Przekombinowane. Pomyśl nad unitankiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już objaśniam czemu tak przekombinowane. W pierwszej myśli mialo byc robienie wszystkiego w jednym tanku, unitanku... w tanku mial byc drugi mniejszy zbiornik z falszywym dniem. Wokol niego bylaby grzana woda do zacierania. W mniejszym zbiorniku bylby robiony zacier. Mieszadlo by ciagle go mieszalo by rowno sie rozchodzila temperatura. Po skonczonym warzeniu podnosilbym muto i wysladzal. Po wysladzaniu wszystko mialbym ciagle w jednym, wiekszym, zbiorniku. Po wyslodzeniu moglbym szybko zagotowac brzeczke i schlodzic poprzez zamontowaną na stale chlodnicę. Dno byłoby w kształcie stożka , zakonczone zaworem i wziernikiem, co powinno ulatwic odseparowanie nieczystosci. Po wszystkim mógłbym zostawić w nim schłodzoną brzeczkę zadać drożdże i przeprowadzić fermentację burzliwa potem cicha i na końcu leżakowanie. Taki był mój pierwszy zamysł. Czy zly? No ale chyba wszystko leglo w gruzach bo naczytałem cie o Hermsie... teraz nie wiem w co brnąć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łączenie fazy ciepłej i zimnej w jednym zbiorniku to zły pomysł. Po warzeniu zostanie Ci sporo osadów na ściankach zbiornika, dodając kolejne po fermentacji to będzie tragedia. Nie chciałbym potem myć tego wszystkiego, a w szczególności chłodnicy i grzałek. Napracujesz się a efektem tego będą piwa słabej jakości.

 

Pomyśl o unitanku do fermentacji i oddzielnych garach do warzenia. HERMS, RIMS czy klony Grainfathera to fajne rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 chyba zarzucę mój pomysł. niestety, nie jestem do tego przekonany ale wydaje mi się ze nie mam innego wyjscia. mam zbyt mało wiedzy :(. przygotuje sie na HERMSa a to co robie wykorzystam na unitanki ze szczelnym zamknieciem i zaworami bezpieczeństwa by gazować piwo.

w którym momencie fermentacji powinienem uszczelnić tank żeby piwo się nagazowało?

jesli zjada do mnie wszystkie rzeczy to przedstawię foto "relację" z budowy HERMSA.

 

oczywiście problem bede miał ze sterowaniem ale mysle , że póki co bede rozwiązywał go analogowo ( ręcznie).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno sam miałem taki pomysł budowy Herms czy E-Biab, kupiłem kegi 50l i 20l i zacząłem coś robić.

Potem dorwałem uszkodzone GF w dobrej cenie, chwila naprawy i robię warki na nim.

Kegi i reszta materiału lezy i już raczej ich nie wykorzystam.

GF jak potrzeba wyciągam i warzę, zajmuje mało miejsca i wydajność na śrutowniku od Patryka 87%.

Jeśli ktoś nie musi warzyć 60-120l na raz, a może mniej i częściej to polecam tą gotową opcję.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc zarzuciłem już mój pomysł robienia wszystkiego w jednym.

Ale nasunął mi sie inny pomysł. Jesli będę miał w tanku zainstalowaną chłodnicę (rurka fi 20x1,5 zwinięta w spirale i przyspawana do ścian zbiornika bez przerw miedzy zwojami - by było mniej miejsc zbierania sie brudu) i po gotowaniu brzeczki przelewał ją po ściankach jednocześnie chłodząc i wprawiając w ruch wirowy to czy mogę odseparować nieczystości z chmielenia (na zasadzie wirówki) i je zlać zaworem na dnie stożka? Wtedy tank posłuży mi jako chłodnica, wirówka i fermentor w jednym.

pozostanie mi tylko zrobić bojler, kadź zacierną i warzelną ew. bojler połączyć z warzelnią poprzez zastosowanie tymczasowego "zbiornika" na brzeczkę. Wtedy miałbym kadź zacierną + warzelną połączoną z bojlerem.

Czy to się trzyma kupy?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.01.2018 o 12:40, Pi0tR napisał:

@edit 15-02-2018

zamowiłem dwie grzalki po 4500W

 

 

Witam, jaki powinien być otwór pod te grzałki? Też się przymierzam do budowy systemu ale chyba wszystko będę robił nie na skręt tylko wspawane zostaną takie porty z g/w 1/2''. Natomiast nie wiem jaki trzeba zrobić otwór tak aby przeszła grzałka (chcę je montować na Tri Clamp)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o sraczowężu zamiast FD w hermsie? Na pewno zadziała tylko czy nie będzie się zapychał przez ssanie pompy. Jeśli dam 2 m sraczowęża to jego powierzchnia będzie podobna do powierzchni FD w garnku 36 l. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, anatom napisał:

Witam, jaki powinien być otwór pod te grzałki? Też się przymierzam do budowy systemu ale chyba wszystko będę robił nie na skręt tylko wspawane zostaną takie porty z g/w 1/2''. Natomiast nie wiem jaki trzeba zrobić otwór tak aby przeszła grzałka (chcę je montować na Tri Clamp)

1"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Rafał Pałka napisał:

Co myślicie o sraczowężu zamiast FD w hermsie? Na pewno zadziała tylko czy nie będzie się zapychał przez ssanie pompy. Jeśli dam 2 m sraczowęża to jego powierzchnia będzie podobna do powierzchni FD w garnku 36 l. 

Budując HERMSa inwestujesz nieco więcej w sprzęt. Przycinając koszty całej instalacji przez zastosowanie sraczwężyka zamiast FD możesz na tym potencjalnie stracić. Wydajność może nie być tak dobra jak wtedy, gdy stosujesz FD. Przykładowa sytuacja: w FD zaletą jest to, że ciecz, która przeszła już przez złoże jest pod FD (tzw. "martwa strefa") i może zasilić pompę na linii ssawnej. Zakładając, że nawet mała część 2m wężyka się przytka, ale będzie jednocześnie blisko portu wyjściowego z gara, zostaje Ci np. kilkanaście cm czynnej powierzchni przez którą wypływa ciecz. Z tego co wyczytałem z opinii innych, to sraczwężyki sprawują się gorzej z czasem, przy FD tego nie ma. Ostatecznie, każdy kto przeszedł na FD ze sraczwężyka mówi, że jest nieporównywalnie lepiej. Stracić w efekcie możesz poniekąd finansowo - gdy sraczwężyk nie spisze się dobrze, zostanie Ci kupno FD i zostajesz z niepotrzebnym wężykiem. Rozpatrując jeszcze gorszy scenariusz: zapycha Ci się wężyk, pompę masz taką, która musi być zalana na linii ssawnej i masz pompę do wymiany.
Musiałbyś spróbować jak całość działałaby w gotowym rozwiązaniu i ocenić po kilkunastu warkach. Może akurat się sprawdzi - nie wiem, bo nie porównywałem tych dwóch rozwiązań w HERMSie. Powyższy komentarz potraktuj jedynie jako dodatkowe aspekty do rozważenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o koszty. FD przy całym HERMSie to kilka %. Pytam bo myślę żeby ustawić gar warzelny o jakieś 10-15 cm powyżej zaciernego i po gotowaniu cofnąć grawitacyjnie brzeczkę do pustego gara zaciernego. Wtedy wężyk odfiltruje całe chmieliny. Jest to szczególnie wygodne przy chłodzeniu wymiennikiem. Klarowna brzeczka trafia do niego prosto z gara.

Przypomniałem sobie że mam taką tanią pompkę w gratach więc zamiast pytać na forum mogę to sprawdzić przy następnym zacieraniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chwile mnie nie bylo natomiast sporo się działo

maly update w pierwszym poscie

i jest sukces nie cieknie :D

i odrazu pytanie, polaczenie węzownicy z kranami czytalem o zaworach zaciskowych natomiast nie wiem czego dokladnie uzyć ktoś może cos podpowie ?

 

pozdrawiam

Pi0tR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złączki zaciskowe (rura 12mm, gwint 1/2").

 

https://www.aliexpress.com/item/Stainless-Steel-Pipe-and-Fitting-304-SS-Pipe-Fitting-Tube-OD-to-BSP-Thread/32826506239.html

 

A tak przy okazji nieśmiało się zapytam, czy umiesz używać tego przycisku z prawej z serduchem?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PiwoLab napisał:

Złączki zaciskowe (rura 12mm, gwint 1/2").

 

https://www.aliexpress.com/item/Stainless-Steel-Pipe-and-Fitting-304-SS-Pipe-Fitting-Tube-OD-to-BSP-Thread/32826506239.html

 

A tak przy okazji nieśmiało się zapytam, czy umiesz używać tego przycisku z prawej z serduchem?!

Przyznam szczerze nie zwaracalem wczesniej uwagi, natomiast naprawilem swój błąd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.