Skocz do zawartości

Budowa domowego browaru


Pi0tR

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, Robert87 napisał:

BTW jak podpiales różnicowke w tej skrzynce? Masz układ sieci TNC, TN-C-S czy TNS? W lokalu masz zamontowana różnicowke?

 

 

w wolnej chwili podeśle schemat co do sterownika 

obecnie mam TNC i bardzo stara instalacje (w sumie przez to zdecydowałem się tylko na 4.5kw) w przerwie świątecznie przerobie na TNCS, musze zrobić uziemienie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



rozdzieliłes PEN w skrzynce?


Tak

Mam pytanie moze bedziesz sie orientowal moj pid w mt nie do konca trzyma zadana temperature, pomimo uatawionej histerezy na 1'C notorycznie przekracza ta temperature, i teraz nie wiem czy to wina uszkodzonego pt100/pid, wina kabelka ktorym polaczone sa pid z pid (zastosowalem kable 1.5m2) czy moze cos nie tak wyklikalem w ustawieniach, zauwazylem tez ze grzalka dziala "w trybie ciaglym" do okolo - 10 stopni zadanej temp nastepnie przechodzi w tryb wlacz/wylacz i podgrzewa "pulsacyjnie"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Pi0tR napisał:

sprawa druga zastanawiam się czy jednak nie zastosować deszczowni zamiast tego węza w MT macie jakieś doświadczenia w temacie ?

u mnie wąż podczas zacierania i wysładzania leży normalnie na złożu. Podaję wodę do wysładzania tak aby utrzymywała się kilkucentymetrowa jej warstwa nad poziomem złoża.

 

Deszczownicy na pewno nie zastosuję u siebie, tym samym Ci tego nie polecę. Wątpię żeby miała wpływ na wydajność podczas wysładzania (tu głównie pomocne jest pH wody i prędkość odbierania brzeczki do BK). Natomiast deszczownica ma na pewno wpływ na natlenianie podczas wysładzania, a tego staram się unikać. Staram się nie natleniać żadnych płynów podczas całego procesu: woda do zacierania i wysładzania, zacier i brzeczka przed gotowaniem. Polecam lekturę na ten temat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Pi0tR napisał:


 

 


Tak

Mam pytanie moze bedziesz sie orientowal moj pid w mt nie do konca trzyma zadana temperature, pomimo uatawionej histerezy na 1'C notorycznie przekracza ta temperature, i teraz nie wiem czy to wina uszkodzonego pt100/pid, wina kabelka ktorym polaczone sa pid z pid (zastosowalem kable 1.5m2) czy moze cos nie tak wyklikalem w ustawieniach, zauwazylem tez ze grzalka dziala "w trybie ciaglym" do okolo - 10 stopni zadanej temp nastepnie przechodzi w tryb wlacz/wylacz i podgrzewa "pulsacyjnie"

 

 

Jeżeli nie obserwujesz żadnych 'skoków' temperatury w mt to szukałbym problemu w samym regulatorze temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz w tym PID opcje autoregulacji, autokalobracji czy autotuningu? Jak zwał tak zwał każdy producent ma na to inne określenie.

Ja miałem problem z PID gdy przy włączeniu grzałek występował u mnie w instalacji spadek napięcia, co ma duży wpływ na działanie czujnika PT100, np PID wskazywał temperaturę 60°C a po włączeniu grzałek temperatura przeskakiwała na 58°C, po wyłączeniu grzałki i ustabilizowaniu się napięcia zasilania temperatura była już poza żądaną, np 62°C.

Opcja nr 1 - wymień sobie albo podłącz nowy (na testy) odcinek instalacji elektrycznej z kabla o większym przekroju, co najmniej 2.5mm kw.

Opcja nr 2 - zamień czujniki, użyj innego i sprawdź efekt

Opcja nr 3 - użyj opcji autokalibracji

Opcja nr 4 - może od grzałek indukuje się jakiś potencjał i przebija na czujnik, spróbuj uziemić kadź.

 

Doczytałem też, że grzałka działa pulsacyjnie. Może masz w opcjach pomieszane i zamiast trybu pracy PID masz On/Off jak termostat. W PID nie ma z reguly ustawienia histerezy, bo to wyklucza jakby zasadę działania.

 

Wysłane z mojego Ektra przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Robert87

 

idąc tropem podanym przez ciebie znalazłem cos takiego

"W przypadku A Mypin TA-4, gdy zapali się lampka automatycznego dostrajania, kontroler przekroczy ustawioną temperaturę kotła, a następnie w końcu spadnie. Może się to zdarzyć dwa lub trzy razy, aż zgaśnie lampka automatycznego dostrajania, co może zająć do 20 minut."

 

i to chyba jest przyczyna mojego problemu tylko jak go rozwiazac 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz przeprowadzić ten proces autokalibracji do końca i nie przerywać go. Tj. ustawić jakąś temperaturę, i dać mu czas. Spróbuj na samej wodzie. To może trwać nawet dłużej. W moim Omronie są 2 tryby autokalibracji - jeden trwa 5-20minut drugi nawet 2h. Ten drugi daje Ci gwarancję, że temperatury nie przebije nawet o 0,1°C.
Poczekaj aż lampka zgaśnie, wyłącz zasilanie na chwilę, włącz na nowo i sprawdź czy nie przechodzi znowu w ten tryb. Jeśli tak to musisz popatrzeć w opcjach czy nie jest tak, że przy każdym włączeniu urządzenia, automatycznie przechodzi do autoregulacji

Wysłane z mojego Ektra przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki. @tmk1. Czyli mierzona jest brzęczka przed wejściem do MT co zapewne utrzymuje temperature ustawioną na pid (kontrolującym grzałkę w HLT) i MT na zbliżonym poziomie (zakładam 0.5-1C). Dobrze to rozumie? 

 

Przeglądam właśnie http://www.theelectricbrewery.com/ i konstrukcje forumowiczów. Często wydaje mi się że użyte jest tam 3 pid-y ale do obsługi jest właściwie tylko dwie grzałki (nie licząc przypadku jak ktoś ma kilka słabszych grzałek na każdy tank). Czy pid na MT użyty jest w tym wypadku tylko do mierzenia temperatury na wyjściu z MT?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, jonSnow napisał:

Wielkie dzięki. @tmk1. Czyli mierzona jest brzęczka przed wejściem do MT co zapewne utrzymuje temperature ustawioną na pid (kontrolującym grzałkę w HLT) i MT na zbliżonym poziomie (zakładam 0.5-1C). Dobrze to rozumie? 

 

Przeglądam właśnie http://www.theelectricbrewery.com/ i konstrukcje forumowiczów. Często wydaje mi się że użyte jest tam 3 pid-y ale do obsługi jest właściwie tylko dwie grzałki (nie licząc przypadku jak ktoś ma kilka słabszych grzałek na każdy tank). Czy pid na MT użyty jest w tym wypadku tylko do mierzenia temperatury na wyjściu z MT?  

 

Ale nie ma czegos takiego jak PID w MT. W HERMS masz dwie grzałki i dwa regulatory PID - temperatura zacieru jest kontrolowana za pomocą regulatora temperatury i grzałki znajdującej się w HLT i drugi regulator PID oraz grzałka do niego w kadzi warzelnej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Wielkie dzięki [mention=5573]anatom[/mention]
 
[mention=22863]tmk1[/mention] o 3 pid czytałem np tutaj http://www.theelectricbrewery.com/control-panel-part-1?page=2 ale też nie widziałem jakiegoś szczególnego zastosowania pid na mt za wyjątkiem mierzenia temperatury. 


Poza mierzeniem temp nie ma zadnego zastosowania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej tak. Mieszadło "wpychało" młóto w fałszywe dno i się zatkało. Łopatki mieszadeł masz ustawione do góry tak żeby niejako podnosiły zacier? 

 

Herms z mieszadłem to nie herms. W hermsie grzeję się zacier przez recyrkulację i nic się tam nie miesza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 15.12.2020 o 08:55, Pi0tR napisał:

Mam pytanie moze bedziesz sie orientowal moj pid w mt nie do konca trzyma zadana temperature, pomimo uatawionej histerezy na 1'C notorycznie przekracza ta temperature, i teraz nie wiem czy to wina uszkodzonego pt100/pid, wina kabelka ktorym polaczone sa pid z pid (zastosowalem kable 1.5m2) czy moze cos nie tak wyklikalem w ustawieniach, zauwazylem tez ze grzalka dziala "w trybie ciaglym" do okolo - 10 stopni zadanej temp nastepnie przechodzi w tryb wlacz/wylacz i podgrzewa "pulsacyjnie"

 

Rozwiązałeś ten problem? Mam ten sam regulator i mógłbym coś doradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam, mam taki oto problem.

Podczas zwykłej pracy pompy mp-15rm jest bardzo dobre ciśnienie, strumień wody. Natomiast gdy idzie to wszystko przez wężownice w HLT pompa ledwo daje rade. 
Podłączenie od góry i od dołu wężownicy daje takie same efekty. Czy pompa się zapowietrza, czy po prostu nie ma siły.

Zawory mam wszędzie 1/2 cala, natomiast wężownica średnica wewnętrzna fi8mm (jeśli dobrze pamiętam?. Długość 8 metrów.
Pompa 20cm pod garnkiem, więc woda grawitacyjnie leci odrazu w dół. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się, więc się wypowiem.  Przepływ przez taką cienką i długą rureczkę musi pokonać duże tarcie i tyle. Do takiej maszynerii chyba jesteś skazany na pompę Iwaki lub jakiś odpowiednik. Spróbuj w tą rurkę dmuchnąć i utrzymać dmuch dłużej.  Coś wiem na ten temat....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.