Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie od początku tego roku a w zasadzie od końcówki poprzedniego wziąłem się za to poważnie, budowa przydomowego mini browaru, Początki jak widomo trudne, jednoczesnie remont i budowa HERMS-a co do pierwszego postaram sie tu pominąć to raczej nie to forum natomiast co do samej instalacji licze na jakieś podpowiedzi ewentualnie wyprostowanie jeśli coś bedzie nie tak.

Obecnie wygląda to następująco.

Koszty: (ceny z przesyłka)
3x Gar 70L nierdzewka = 1070zł

10x zawory = 654 zł

1x wymiennik = 235zł

2x pompa = 487zł

------------------------------------------------------

Razem: 2446 PLN

za wszystkie sugestie z góry dzieki

bedzie sie starał w miare aktualizować ten temat

@edit 11.01.2018

zamówione zawory

https://pl.aliexpress.com/item/Stainless-Steel-homebrew-Kettle-Valve-Kit-w-barb-1-2-BSP-1-2-Bar-bulkhead-fitting/32515806018.html?spm=a2g17.10010108.1000014.6.680714d160IVx1&traffic_analysisId=recommend_3035_3_83054_iswinstore&scm=1007.13338.83054.0&pvid=e6c080b9-2de7-45b5-867c-3dbd98ea0a03&tpp=1

@edit 12.01.2016

zamówiłem wymiennik

http://promagsklep.pl/wymienniki-plytowe-ciepla/109-wymiennik-ciepla-30-plytowy-30kw.html#

@edit 18.01.2018

zamówiłem 2 pompy

https://pl.aliexpress.com/item/CE-Approved-50HZ-220V-Magnetic-Drive-pump-MP-10RN/760066872.html?src=google&albslr=118910333&isdl=y&aff_short_key=UneMJZVf&source={ifdyn%3Adyn}{ifpla%3Apla}{ifdbm%3ADBM&albch=shopping&acnt=494-037-6276&albcp=995084155&albag=47963453223&slnk=&trgt=298446817103&plac=&crea=pl760066872&netw=g&device=c&mtctp=&gclid=Cj0KCQiAkNfSBRCSARIsAL-u3X-Kj8sqCwBDV_Y9TU9gF1TbHNWrc3563JCs0ezimdH9SczQCmeLeb4aAtDHEALw_wcB

POZDRAWIAM!!!
Piotr

Edytowane przez Pi0tR

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

1. Po co Tobie w każdym zaworze nypel do węża? 

2. Trochę przepłaciłeś, w Polsce zawory i pozostałe elementy kupisz taniej. Sam zawór na alledrogo za 25 zł. A komplet do montażu w garnku będzie poniżej 50 zł. 

EDIT:

I zauważyłem na ali, że kupiłeś od razu 10 sztuk. 50/50 że dojdzie do tego jeszcze vat.

Świadomie wybrałeś HERMS'a? Pytam się, bo to kosztowna zabawka w budowie, a trochę o tym wiem. Dopiero zacząłeś budowę, a już 2 tys. stuknęło i do mety jeszcze daleko. 
W skrócie jeszcze potrzebujesz:
- grzałki do BK i HLT,
- fałszywe dno do MT,
- wężownicę do HLT,
- dwie pompy,
- węże i szybkozłączki,
- panel sterowania,
oraz wiele dupereli.
Na koniec jednak czeka na Ciebie nagroda w postaci sprzętu, na którym zacieranie i warzenie to bajka.

Edytowane przez PiwoLab

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wybor Jak najbardziej swiadomy.

Nypel do weza w zasadzie nie potrzebny a zamowilem bo to znalazlem jako najtansza oferte. Mam nadzieje ze nie trafie trafie na vat. Zgadza sie do Konca jeszcze daleko ale wszystko na spokojnie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Przeglądam na bieżąco, jakieś podpowiedzi co do obudowy sterownika?

Edytowane przez elroy
poprawione błędy i literówki

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Super jedna moja watpliwosc side rozwiala. 

Co do czujki temp kupic PT100 1/2" I wkrecic w trojnik za zaworem czy lepszym pomyslem bedzie besposrednio do gara?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Cos wiecej dlaczego akurat tak? (w sumie bardziej z ciekawosci pytam)

I ostatnie w sumie poki co pytanie I nice mecze wiecej, montaz I zabezpieczanie grzalek widzialem ze ludzie ze stanow montuja je w puszkach elektrycznych ma to sens?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tutaj Kal chyba dobrze objaśnił dlaczego takie, a nie inne umiejscowienie czujników temperatury.

Odnośnie puszek, jak chcesz montować jeżeli nie w puszkach? Chcesz to zostawić nieosłonięte?

W skrócie. Nie tylko, że w puszkach, to jeszcze powinno być szczelne i uziemione tak, żeby był pełny kontakt z garem (rezystancja zerowa między uziemieniem w puszce a garem). A instalacja w domu z wyłącznikiem różnicowo-prądowym. Budujesz nowy dom, to z pewnością taki wyłącznik będzie. Nie chroni to całkowicie od nieszczęść, ale już jest coś.

Te puszki możesz zastąpić z powodzeniem obudową aluminiową z uszczelnieniem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

@PiwoLab

Jasne jasne, prąd i woda to nie jest za bezpieczny duet chodziło mi bardziej o to czy można może zrobić to w jakiś inny sposób, 

Kolejne pytanie do podłączenia PT1000 do sterownika można chyba użyć XLR natomiast jakich gniazd i wtyków użyć do grzałek ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak XLR mogą być. 

Do grzałek do 3500W wystarczą niebieskie gniazdka tablicowe i dobre wtyczki 16A. Do grzałek 4500 i 5500W to już porządne wtyki i gniazdka "siłowe".

control_panel_box_cable_plate_with_tags.jpg.8fac7eb081938c74ab830e5dce498794.jpg

wtyk.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

maly update

z kalkulatora wynika ze 70litrow wody nagrzeje do 70 stopni w 90 minut teraz tylko brak mi skali porownawczej czy mało :D

kolejna sprawa chce zmowic FD srednica wewnetrzna mojego gara to 45cm jak wezme powiedzmy 44,7 cm zmieszcze pozniej to wgl w garnku ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
12 godzin temu, Pi0tR napisał:

maly update

z kalkulatora wynika ze 70litrow wody nagrzeje do 70 stopni w 90 minut teraz tylko brak mi skali porownawczej czy mało :D

kolejna sprawa chce zmowic FD srednica wewnetrzna mojego gara to 45cm jak wezme powiedzmy 44,7 cm zmieszcze pozniej to wgl w garnku ?

A my wróżki jesteśmy?

Interesuje nas ogrzanie wody od 20 st. do przykładowo 70 st. w czasie maksymalnie jednej godziny

Jest na to wzór: potrzebna moc = objętość x 4 x przyrost temperatury / 3412

Po podstawieniu naszych wartości otrzymamy 4,10317

To samo wychodzi z kalkulatora

kalkulator_grzalki.jpg.b4d2cfe213a53d09678be7370b81a352.jpg

Przyjmujemy grzałkę 4,5kW i podstawiamy do drugiej części kalkulatora. Teraz otrzymujemy czas potrzebny do zagrzania wody od temp. 70 st. do temp. wrzenia. Wychodzi ok. 37 minut.

Samodzielnie możesz potrenować dla grzałki 3,5kW. 

Co do fałszywego dna, to pomiar rzeczywistej średnicy gara należy przeprowadzić dokładnie na wysokości umieszczenia fałszywego dna w garze.

Podejrzewam, że masz gar z cienkim dnem od phu elis. Tam wchodzi FD 444 mm.

EDIT:

W załączniku masz potrzebny plik dxf do palenia fałszywego dna. FD stoi na odpowiedniej wysokości na wkręconych śrubach.

FD_444.dxf

FD_444.pdf

falszywe_dno_1.jpg

falszywe_dno_2.jpg

falszywe_dno_3.jpg

Edytowane przez PiwoLab

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta