Skocz do zawartości

Skrzynia fermentacyjna, ale nie do końca.


Hobbysta

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, wpadł mi do głowy taki pomysł, szukam juz naprawdę kupę czasu przystępnej cenowo lodówki która pomieści dwa fermentory i znaleźć nie mogę. Ciagle albo rozmiarowo nie pasuje, albo cena z kosmosu, a gdy juz trafie na sztukę która wydaje się byc w sam raz, a na dodatek niedrogo to sprzedawca nie odpowiada albo ogłoszenie okazuje się byc nieaktualne. Niedawno do głowy wpadł mi genialny pomysł, ktory chyba jakos się przwinal przez forum, ale bez większego echa. Otóż kupienie lodówki podblatowej z zamrażalnikiem w środku (cos w stylu takiego pudełeczka w lodowce) z uwalonymi drzwiczkami i zrobiona jak najszczelniejszą komorą ze styropianu 5/10cm grubości, powiększająca przestrzeń w lodowce dwukrotnie. Co o tym sądzicie? Ma to racje bytu przy porządnym wykonaniu? Oczywiście pomyślałem tez o tym ze w części rzeczywiście lodowkowej bedzie chłodniej dlatego pomyślałem o jakimś wiatraczku co by to powietrze cyrkulował. Postaram się przygotować jak najmniej koślawy rysunek pogladowy. Pozdrawiam wszystkich serdecznie i życzę mniejszych problemów z kupowaniem sprzętu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dowolnej lodówki z uwalonymi drzwiami wyciąć dno i plecy (plus ew. całą rurkę aż do gałki od regulacji, jeśli posiada) i wbudować w swojej konstrukcji szafę, w której będziesz mieć dwie półki na fermentory. Dno zawsze zawiera agregat,więc nie można go wykorzystać jako półkę, ale te 20x20x45cm przestrzeni to zawsze może być schowek na np. drożdże, żeby ich nie trzymać w domowej lodówce.

Kumpel tak lodówę wykorzystał z jednej strony do chłodzenia a samą ścianę wymiennika zamontował jako fragment ściany dzielącej pomieszczenia. Akurat nie do piwa ale przynajmniej wiadomo, że taki przeszczep agregatu działa.  Zmniejszyło to średni pobór energii (pomieszczenie z "lodówką" nie jest dogrzewane jej plecami) i dostarczyło dodatkowego grzania przy suszeniu łachów w drugim. Każde 10W pobrane przez lodówę, to nawet 10W zabrane z części zimnej, więc 20W wypromieniowane na plecach.

Do piwa można by to wykorzystać grzejąc górną fermentację ciepłem zabranym lagerowi :P (fantazja, niesprawdzone)

Edytowane przez c64club
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem brzmi jednak mocno skomplikowanie, a wolałbym tego uniknąć, po próbuje dalej z lodówkami (jeszcze się okaże jak się teraz poddam to akurat pojawia sie oferty), ale po prostu chce miec plan alarmowy. Z drugiej strony juz mi jedna osoba powiedziała, ze moj "genialny" pomysł ma tak naprawdę więcej minusów i wad niż plusów, Wiec sam juz nie wiem. Chyba się wstrzymam z tym projektem.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.