Skocz do zawartości

Słód owsiany


Mojrzesz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Używał ktoś z was słodu owsianego?

 

Kupiłem 0.5 kg na próbe

 

Jedyne co na razie znalazłem na ten temat to:

- używać do stoutów, porterów i grzańców zimowych

- nie więcej jak 20% składu

 

tu są jeszcze konkretniejsze dane na których ja się jeszcze nie znam (wiem co tam pisze ale nie wiem z czym to sie je)

 

oat-malt.jpg

 

generalnie rzecz biorąc nie wiem w jakiej temperaturze zacierać :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Używał ktoś z was słodu owsianego?

 

Kupiłem 0.5 kg na próbe

 

Jedyne co na razie znalazłem na ten temat to:

- używać do stoutów, porterów i grzańców zimowych

- nie więcej jak 20% składu

 

tu są jeszcze konkretniejsze dane na których ja się jeszcze nie znam (wiem co tam pisze ale nie wiem z czym to sie je)

 

http://macgruffusbrewery.com/images/oat-malt.jpg

 

generalnie rzecz biorąc nie wiem w jakiej temperaturze zacierać :smilies:

to nie słód podstawowy

słód owsiany to kilka procent zasypu

wykorzystywany do utrwalenia i powstania aksamitnej pianki np w stoutach

wiec zacierasz według receptury i używasz zamiast płatków owsianych

 

edit

 

ok 10% akceptuję powyżej za bardzo "śliskie" piwo sie robi

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Wykopałem stary wątek. :)

 

Zamierzam zrobić piwo z udziałem nieco większej ilości słodu owsianego (1kg owsianego, 1kg żytniego, 2.5kg jęczmiennego). Zanim się do tego zabiorę chciałbym dowiedzieć się cokolwiek więcej o ogólnej charakterystyce tego słodu, tj. czy trzymać go razem z żytnim przez godzinę przerwy beta-glukanowej, czy wydłużyć przerwę białkową itp. Z tabelki w "Handbook of Brewing" Esslingera (str. 56 i 57) wynika, że, porównując do jęczmiennego, słód owsiany ma nieznacznie większą zawartość białka, podobną lepkość (viscosity), dużo niższą aktywność alfa-amylazy (ASBC 55 do 24), a poza tym nic nie rzuca mi się w oczy. Z tego wnioskuję, że właściwie można go zacierać tak jak słód jęczmienny, ale może ktoś ma odmienne obserwacje z własnej praktyki?

 

I jeszcze ze str. 61:

 

Oats are known for their high contents of protein, fat and ? - glucan [192] . Moreover, oats exhibit signifi cantly reduced hydrolytic activities in comparison to barley. Thus, malted oats from most contemporary varieties are only of little use for beer production. However, special oat types with a reduced ? - glucan content (e.g. Duffy) are perfectly suited for brewing.

Worts from 100% oat malt are comparable with respect to their physico - chemical properties with barley malt worts. Due to the high husk content, a very fast lautering is possible. The worts differ mainly by increased contents of zinc (to 0.6 mg/l), ? - glucan and tryptophan [193, 194] . The beers differ, however, with respect to their sensory properties, exhibiting a distinct, oat - typical taste and good reduction properties.

Beers with a high oat ratio exhibit a typical, stable turbidity [195] . It is impossible to produce a bright - fi ne oat beer offhand. However, the use of oat malt might improve the turbidity stability of top - fermented beers in accordance the purity laws.

Jak sądzę, słód owsiany Steinbach jest robiony właśnie z odmiany "piwowarskiej".

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filtracja będzie ciężka, bo owsiany jest bez łuski, a żytni to wiadomo...

Zrobiłem kiedyś stouta z 30% zasypem owsianym i był bardzo dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Eksperyment ze słodem owsianym dziś rozlany do butelek. Eksperyment się udał, piwo nie ("operacja się udała, pacjent zmarł"). Piwo jest obrzydliwie gorzkie, taką dziwną, organiczną gorzkością (nie "goryczką"). Kto łowił ryby na rosówki, to pewnie kiedyś przez nieuwagę dostały mu się te "soczki" na język - to jest właśnie coś takiego.

 

Nigdy więcej nie wsypię tego do piwa.

 

Na razie postoi sobie trochę w butelkach, poobserwuję je, ale pewnie i tak skończy się na tym, że pójdzie do oddestylowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mawia klasyk :D - gdy nie wiadomo o co chodzi to zapewne infekcja :)

Robiłem piwa wysokoowsiane i nie dawały goryczki, tylko posmak jakby orzechowy :)

 

http://www.piwo.org/forum/p55553-18-06-2010-23-24-11.html#p55553 stout owsiany

http://www.piwo.org/forum/p57348-01-07-2010-12-00-06.html#p57348

http://www.piwo.org/forum/p60111-03-08-2010-12-06-26.html#p60111 Hermansejl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczucie śliskości to w tym zasypie da żyto :lol:

Według informacji od kolegi Czes drożdże doskonale sobie radzą z tłuszczem w rozsądnych ilościach, zastępuje im aminokwasy (o ile nic nie pokręciłem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

odkopię stary temat.

mam pytanie do osób mających doświadczenie ze słodem owsianym. czy jest jakaś różnica w użyciu słodu owsianego a płatków owsianych błyskawicznych? ekstraktywność? aktywność enzymatyczna?

coś to zmienia w gotowym piwie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Odgrzebuję! :D
ale pod kątem śrutowania. Mam problem, bo ze śrutownika wylatuje mi cała łuska i trochę mąki. Nie ma tradycyjnego rozłamania jak w przypadku innych ziaren. Czy jak ktoś z Was śrutuje sam lub kupuje ześrutowany to jak wygląda to w tych przypadkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.