Jump to content
Sign in to follow this  
michal9890

Konkurs i wychodzenie piwa z butli

Recommended Posts

Witam

Zastanawiam się nad wysłaniem piwa na konkurs ale występuje w nim(chyba) jedna duża wada. Styl piwa to milkshake IPA, a więc do piwa było dodane spore ilości pulpy owocowej. Aktualnie po otwarciu piwa drobinki owoców powodują wychodzenie piwa z butli. Wygląda to tak, że otwieramy kapsel, kilka sekund nic się nie dzieje a po chwili zaczyna się ''reakcja łańcuchowa " Piwo zaczyna mocno się pienić i wychodzić z butli. Poza tym uważam że piwo jest solidne. Wiem że taka cecha dyskwalifikuje w większości kategorii. A jak to się ma do milkshake gdzie powinno być dużo owoców? Ostatnio piłem milkshake z Birbant i było to samo. Co o tym sądzicie ? Moim zdaniem nagazowanie jest odpowiednie, raczej nie ma mowy o przegazowanu 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sędziowie nie widzą butelek, jak tylko nie wychodzi na tyle, że stewardzie nie mogliby nalać, to nie jest to duży problem.

Np. ja ewentualnie uciął bym 1-2 punkty za wygląd (jeśli reszta byłaby zgodna ze stylem), jeśli te części owoców pływałyby w piwie (oczywiście pod warunkiem, że opis stylu by tego nie dopuszczał).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.