Skocz do zawartości

zwykły cukier czy glukoza


andrzej.b

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio do startera dodalem cukier 1l wody 10 dg cukru i na mieszadle 2 dni i brzeczka 16 BLG ruszyla po 24 h a drożdże były 3 m-ce po terminie, lecz boje się że piwo bedzie miało posmaki bimbrowe więc myślałem o glukozie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bez powodu robi się startery na ekstrakcie lub brzeczce. Drożdżom "trudniej" jest przerobić maltozę niż glukozę czy sacharozę. Jeśli wystartujesz je właśnie na glukozie czy sacharozie to się "rozleniwią" i "przyzwyczają" do lekkiej roboty. Nie koniecznie później chętnie wezmą się za maltozę która jest w brzeczce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi kilka dni temu "suchary" ruszyły na czystej wodzie, jeśli można to tak nazwać :-P Rehydratyzowałem W-34/70 w wodzie o objętości połowy naczynia. Po 20 minutach patrzę, a mieszanina zwiększyła objętość trzykrotnie :-o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to, że drożdże podejmą pracę =/= że się namnożą.

Drożdże w roztworze cukru zaczną fermentować, może nawet jakoś delikatnie się namnożą korzystając z zapasów subs. odżywczych ze swoich komórek, albo z obumarłych towarzyszy. Ale namnażanie na cukrze to dupa nie namnażanie i nie można mówić, że osiągniemy jakiś sensowny przyrost komórek, a tym bardzie że będą to zdrowe komórki.

Jak nie miałem brzeczki na startery i potrzebowałem namnożyć drożdże to użyłem soku jabłkowego (takiego tłoczonego) z dodatkiem wieloskładnikowej pożywki dla drożdży, no i po ilości drożdży, które znalazłem na dnie naczynia po namnażaniu oraz po prędkości startu fermentacji zakładam, że nie było to złe rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.01.2018 o 10:53, Hary86 napisał:

A co ma rehydratacja suchych drożdży do robienia startera?...

Chodzi o to, że rehydratacja w tym wypadku wyglądała jak starter. I nie mam pojęcia skąd taka reakcja, ale wyglądało to na gwałtowne namnażanie się drożdży w wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.