Jump to content
Sign in to follow this  
andrzej.b

zwykły cukier czy glukoza

Recommended Posts

Witam. mam do zrobienia starterek litrowy a tu pech - brak suchego lub płynnego ekstraktu. Dać zamiast niego glukozę, czy zwykły cukier, bo nie che mi sie bawić z wysładzaniem słodu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ostatnio do startera dodalem cukier 1l wody 10 dg cukru i na mieszadle 2 dni i brzeczka 16 BLG ruszyla po 24 h a drożdże były 3 m-ce po terminie, lecz boje się że piwo bedzie miało posmaki bimbrowe więc myślałem o glukozie.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie bez powodu robi się startery na ekstrakcie lub brzeczce. Drożdżom "trudniej" jest przerobić maltozę niż glukozę czy sacharozę. Jeśli wystartujesz je właśnie na glukozie czy sacharozie to się "rozleniwią" i "przyzwyczają" do lekkiej roboty. Nie koniecznie później chętnie wezmą się za maltozę która jest w brzeczce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi kilka dni temu "suchary" ruszyły na czystej wodzie, jeśli można to tak nazwać :-P Rehydratyzowałem W-34/70 w wodzie o objętości połowy naczynia. Po 20 minutach patrzę, a mieszanina zwiększyła objętość trzykrotnie :-o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przecież to, że drożdże podejmą pracę =/= że się namnożą.

Drożdże w roztworze cukru zaczną fermentować, może nawet jakoś delikatnie się namnożą korzystając z zapasów subs. odżywczych ze swoich komórek, albo z obumarłych towarzyszy. Ale namnażanie na cukrze to dupa nie namnażanie i nie można mówić, że osiągniemy jakiś sensowny przyrost komórek, a tym bardzie że będą to zdrowe komórki.

Jak nie miałem brzeczki na startery i potrzebowałem namnożyć drożdże to użyłem soku jabłkowego (takiego tłoczonego) z dodatkiem wieloskładnikowej pożywki dla drożdży, no i po ilości drożdży, które znalazłem na dnie naczynia po namnażaniu oraz po prędkości startu fermentacji zakładam, że nie było to złe rozwiązanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dnia 9.01.2018 o 10:53, Hary86 napisał:

A co ma rehydratacja suchych drożdży do robienia startera?...

Chodzi o to, że rehydratacja w tym wypadku wyglądała jak starter. I nie mam pojęcia skąd taka reakcja, ale wyglądało to na gwałtowne namnażanie się drożdży w wodzie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.