Skocz do zawartości

szklany gąsior vs. fermentator PCV


hrapek

Rekomendowane odpowiedzi

Moje pierwsze piwko zamierzam burzliwie przefermentować w szklanym gąsiorze ze szklaną rurką (bo takie sprzęta akurat posiadam). Jednak BA na swojej stronie szerzy pogląd, że lepszym rozwiązaniem jest plastikowy fermentator a gąsior nadaje się raczej do cichej fermentacji... Czy takie stanowisko polega na prawdzie i jest zgodne z Waszymi doświadczeniami, czy może BA lansuje tylko swoje fermentatory? Moim niedoświadczonym zdaniem to szkło jest zawsze szkłem... Co sądzicie?

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już napisał dziadek fermentator z tworzywa ma wiele zalet w stosunku do szklanego gąsiora. Nie tłucze się, łatwo go umyć i usunąć osady, które powstają na ściankach w czasie fermentacji burzliwej, łatwo zebrać drożdże z powierzchni czy pobrać próbkę fermetującego piwa. Zdecydowana większość domowych piwowarów używa właśnie takich (niekoniecznie z BA - choć akurat te są niezłe).

Ja natomiast używam szklanych gąsiorów (50 - 60 litrów) zarówno do burzliwej jak i do cichej fermentacji, zamykam je rurką z wodą (również podczas burzliwej) i nie zamierzam tego zmieniać. Wiaderka z tworzywa przydają się i tak - zarówno podczas warzenia jak i rozlewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Życzę wytrwałości w myciu balona po burzliwej. Czasami wiadro ciężko domyć, a co dopiero balon.

 

No i jest jeszcze jeden argument, balona nie włożysz jeden w drugi, a fermentor i owszem.

To mnie ojciec prześwięci jak mu dymiony zapaskudze! Jedyna pociecha, że polecę z brew-kita, to i może mniejsza wtopa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieraz balon trudno umyć po cichej, trzeba jakiś ryz sypać, trząść tym. Nie wyobrażam sobie zbierania kilkucentymetrowej warstwy drożdży po burzliwej z balona. A potem domyć te przyschnięte do ścianek.

 

Fermentor do burzliwej a balon do cichej to dobre rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie! Radzę się wstrzymać! Dostarczyli mi fermentator, który ma jakąś wadę produkcyjną (taka pajęczynka na całej powierzchni - może za szybko wyjęty z formy), a drugi porysowany. Do tego pogięta szczotka do mycia butelek. Greta jakaś taka obtłuszczona - ale może to smar. Oby! Na razie kazali mi przesłać zdjęcia. W poniedziałek dowiem się co dalej.

Na marginesie dodam, że zakapslowałem na próbę 2 buteleczki z kranówą - zabawa super. A teraz nim nadejdzie wielki dzień... czas na monachijskiego przemysłowego Franziskanera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a drugi porysowany.

Zależy jak bardzo, ale ja jeszcze nie widziałem fermentora, który nie byłby porysowany.

 

Greta jakaś taka obtłuszczona - ale może to smar.

Tym się nie przejmuj. Porkerta jak kiedyś kupowałem (nie w WESie) też był wysmarowany. Tak się konserwuje takie mechaniczne urządzenia na czas magazynowania i transportu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a drugi porysowany.

Zależy jak bardzo' date=' ale ja jeszcze nie widziałem fermentora, który nie byłby porysowany.

 

Greta jakaś taka obtłuszczona - ale może to smar.

Tym się nie przejmuj. Porkerta jak kiedyś kupowałem (nie w WESie) też był wysmarowany. Tak się konserwuje takie mechaniczne urządzenia na czas magazynowania i transportu.

Rysy nie są jeszcze takie najgorsze, ale ten przytopiony, to już masakra!!!

Co do Grety, to się nie przejmuję, bo znaczy, że producent nie żałował smaru ;-) Tak czy siak chodzi jak marzenie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

WES pokazał, że ma klasę. Przejrzeli zawartość swoich magazynów i okazało się, że trefnych wiaderek mają dość sporo. W ramach reklamacji przesłali mi nowe wiaderko. Tym razem całkiem sprawne. Data rozruchu Browaru Starobielskiego została już wyznaczona na sobotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.