Skocz do zawartości

Kegerator


namfuae

Rekomendowane odpowiedzi

ostatnio był podobny temat, ale myślę że dla budujących w przyszłości każdy post wniesie nieco wiedzy

 

Ostatnie ulepszenia w moim domowym browarze miały na celu zmniejszenie czasu potrzebnego na moje hobby. Dlatego jakiś czas temu pojawił się Grainfather, a teraz gdy urodziło mi się drugie dziecko postanowiłem zawalczyć z drugim "wąskim gardłem" czyli butelkowaniem. Przeszedłem na Kegi i oczywiście do nich potrzebny jest kegerator. Poniżej opis moje małego "projektu"

 

cześci i koszty 

butla co2 3litry - 130 zł

reduktor podwójny - 100 zł

2x KEG Pepsi - 300 zł

Lodówka Electrolux AOW1400 (nowa, powystawowa) 515 zł

Kolumna + 2xKran + Przewody do gazu i piwa - 400zł (https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/qhFR/) polecam tego sprzedawce

płyta meblowa+blat - 180 zł

śrubki, wkręty itp ok 20 zł

 Szybkozlaczki do kegow - 124 zl

suma - 1769 zł, mam nadzieje ze o niczym nie zapomniałem

 

Najważniejsze przy budowie kegeratora jest znalezienie odpowiedniej lodówki. Ciężko znaleźć lodówki polecane na forum, czasami się pojawiają ale nie miałem czasu na czekanie. Znalazłem w necie fajnie wyglądającą lodówkę MPM, fajna szara, nawet nie trzeba było by zabudowywać tylko przewiercić kolumnę i przykręcić kółka. Podjechałem do sklepu MPM z kegami i niestety okazała się o ok 1 cm za wąską. Po tej przygodzie postanowiłem jednak poszukać lodówek polecanych na forum. Na allegro trafiłem aukcje outletu OleOle i za 515 zł trafiła do mnie nówka sztuka Electroluxa AOW1400, nie nosiła żadnych śladów, wgnieceń itp. Lodówkę oczywiście trzeba było przerobić tj wyciąć nożykiem takie plastikowe wypustki na których leżą półki wewnętrzne (na forum można znaleźć zdjęcia innych użytkowników pokazujące  co dokładnie chodzi). Po przeróbce do lodówki wchodzą dwa kegi+butla. Dlaczego nowa lodówka a nie używany sprzęt z Niemiec, którego pełno na allegro? częściowo dla ciszy i elektro oszczędności, a dwa tak będzie chyba mniej awaryjnie. 

 

Resztę sprzętu znalazłem na OLX, szczególnie polecam śledzić profil człowieka od którego kupiłem kolumnę i krany ciągle ma coś w ofercie

 

Cały sprzęt już miałem gotowy do złożenia, brakowało tylko obudowy. Kupienie płyty meblowej i wycinanie w domu odpada bo do stolarki mam raczej dwie lewe ręce i poprostu nie umiem prosto wyciąć blatu czy płytyimageproxy.php?img=&key=3eb122c9eecd62a3ce86ffe49463f8e5c1a6361306f28e9a24f45d7903f35144. Mam lokalnie stolarza ale podał taką cenę, że mu podziękowałem. Na szczęści w OBI wycinają płyty i blaty pod wymiar z dokładnością do 1 mm i płaci się tylko za faktycznie kupiony materiał (nie trzeba płacić za całą płytę meblową z której wycinamy tylko kilka fragmentów). Co do blatów podobno można trafić skrawki za grosze, ja jednak szukałem ciemnego blatu żeby pasował do mebli w domu.

 

Płyty były wycięte idealnie, poskręcałem wszystko na konfirmaty (nawet taki antytalent jak ja dał radę zrobić to w miarę prosto),  jedyny zgrzyt to zbyt słabe zawiasy na front i przez nie front wyraźnie opada, ale to zmienię w wolnej chwili. Najwięcej zabawy było z wycięciem otworu pod kolumne, tutaj trzeba naprawdę mocnej wiertarki, moja akumulatorowa nie dała rady ale na szczęście sąsiad poratował swoim sprzętem. Całej zabawy ze skręcaniem i wycinaniem było na 2-3 godzinki.

 

Kolumna ma rurki na chłodzenie wodą ale na razie zobaczę czy chłodzenie będzie potrzebne, Lodówka na najniższym stopniu schładza do 8 stopni i tak na razie ją zostawię, ale w razie czego jest miejsce na sct1000 z tyłu. 

 

Mam nadzieje, że post pomoże komuś przy budowie kegeratora (te cięcie płyty w OBI super sprawa a dowiedziałem się o tym przypadkiem)

 

Ja już powoli planuje kolejne ulepszenie mojego browaru, to jest przejście na stalowe fermentory (brew bucket lub stożkowy) i zrobienie do nich lodówki glikolowej, ale to pewnie okolice marca-kwietnia

 

IMG_20171229_111244.thumb.jpg.bb9573bd36a139f1906e4f1af06a6b8f.jpg

IMG_20171229_111222.thumb.jpg.b2a6db888f793b7d8c3031916f9c1557.jpg

IMG_20171229_111214.thumb.jpg.e9bda1285f9d1f9933fe4288d3edb467.jpg

IMG_20171228_223343.thumb.jpg.d925b89d1d489c351b77284f1eac49bd.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez planuje zrobić kegerator, btw fajna sprawa tylko na razie jestem na etapie przeskakiwania problemów większych i tych małych :/

poki co mam problem z reduktorem od majfrenda bo nie pasi do butli. Jest jakaś konkretna redukcja? 

1B82B524-4960-46CC-82F5-86C2BD56E9E9.jpeg

A93D77C1-7CB5-4194-8C59-A6B0E2A64718.jpeg

68092586-8738-4732-96BC-1C739D442BAA.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkozłączki jeszcze doliczyć trzeba i wonsz, komplet na dwa kegi około 100 PLN.

Jak ktoś ma bardzo mało miejsca to jeszcze alternatywą dla butli z gazem są butle soda stream, adapter do reduktora u majfrendow za 6 USD.

Wysłane z mojego MI 5s Plus przy użyciu Tapatalka


Masz racje, edytowalem posta, dopisalem szybkozlaczki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.