Skocz do zawartości

Przepisy i porady dla poczatkujacego


Hanys93

Rekomendowane odpowiedzi

zawsze jak zamówisz więcej na kilka warek za przesyłkę płacisz raz. możesz zrobić warkę, zaszczepić drożdżami z paczki a kolejną warkę szczepić gęstwą zebraną z pierwszej. chmielenie na zimno w zależności od temperatury fermentacji od 5-7 dni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Gawron napisał:

Po zakończeniu fermentacji, przed rozlewem wrzucamy chmiel bezpośrednio do piwa na ok. 3-7 dni.

Ahaa, czyli otwieram fermentator, wrzucam chmiel i znow zamykam na 3-7 dni.

Dzieki wielkie.

Nike co bys mi polecil juz na przyszlosc na kolejne warzenia domowic?

Moze z 2 rodzaje slodu i jeszcze jakies chmiele?

 

Aa i przy okazji jakbys mogl zerknac na moje obliczenia czy sa w miare okej co do Carlsberga i doradzil mi jak z iloscia tych drozdzy.

Edytowane przez Hanys93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Hanys93 napisał:

Ahaa, czyli otwieram fermentator, wrzucam chmiel i znow zamykam na 3-7 dni.

Dokładnie. Ja zazwyczaj wrzucam chmiel na zimno po ok 14 dniach fermentacji dla lżejszych piw.

W zapasie warto mieć dodatkową paczkę uniwersalnych drożdży. Czasami potrafią nie wystartować.

Edytowane przez Gawron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Hanys93 napisał:

A na co wplywa krotszy lub dluzszy czas fermentacji?

Gęstość początkowa, temperatura fermentacji, użyty szczep drożdży, ilość i kondycja drożdży, sposób zacierania, użyte składniki. Generalnie mnóstwo rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to od Ciebie zależy co chcesz warzyć i w zależności od tego zrób zakupy. ja od teraz już ze sklepów zamawiam chmiel i drożdże, słód bezpośrednio z Optimy. żadnych dodatków nie używam, wody nie modyfikuję. piwa robię głównie dla siebie i mi smakują.

 

z łatwiejszych piw poza FAH możesz zrobić klasyczne pszeniczne, jakiegoś prostego stouta jak lubisz ciemne piwka, wszelkiego rodzaju Ejle z różnym chmieleniem. poszukaj receptur na forum i jak coś Cię zainteresuje to zamawiaj składniki pod konkretną recepturę. możesz też korzystać z gotowych zestawów słodów i chmieli dostępnych w sklepach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ostatnio zamowienie mi sie nie udalo i dzis chce zamawiac jeszcze raz i mam problem taki iz nie maja juz lubelskiego... Dostawe oczekuja za pol roku -.-

Jakim chmielem moge najlepiej zastapic lubelski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Hanys93 napisał:

Niestety ostatnio zamowienie mi sie nie udalo i dzis chce zamawiac jeszcze raz i mam problem taki iz nie maja juz lubelskiego... Dostawe oczekuja za pol roku -.-

Jakim chmielem moge najlepiej zastapic lubelski?

Znalezione w necie:

Zamiennik: Saaz, Tettneng, Spalt, Hersbrucker, Liberty, Sterling, Santiam, Ultra, Crystal, Hersbrucker, Tettnang,Tradition, Hallertauer, Mt Hood, Glacier.

Edytowane przez Gawron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

po dlugiej przerwie i prawie 2 tygodniowym oczekiwaniu na skladniki, zabieram sie dzis za warzenie :)

 

Jako zamiennik lubelskiego zakupilem Saazera 4,3%.

 

Jesli chodzi o moja pierwsza warke niestety przez moj blad wyszlo srednio, bo jedne piwa sa naprawde dobre ale w butelkach lanych z konca niestety wpadlo mi troche tego syfu z dolu i zrobilo sie bardziej piwo drozdzowe :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Hanys93 napisał:

Dobra juz po warzeniu, zobaczymy co z tego wyjdzie :)

Wazne ze duzo frajdy sprawia :)

 

Dokladnie tu w DE nazywa sie to "Saazer" :P

Przyrostek -er dodany do wyrazu oznacza w niemieckim tyle co pochodzący z danej miejscowości. W tym wypadku miejscowości Saaz (Czechy), którą czesi nazywają Žatec. Po polsku powiedzielibyśmy chmiel Saazki??? Taki potworek językowy.:wallbash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o warzenie, zobaczymy co z tego wyjdzie, nie wiem czy nie jest przechmielone piwo..

Doslownie zielone i do tego metne, a bulka jak szalone.

 

W sumie nie wiem czemu bo wszystko przeliczylem na te 4 litry..

 

Mam nadzieje ze w przypadku tego piwa tak powinno byc :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 21.01.2018 o 11:38, blade1231 napisał:

Jeśli nie przelewasz na cichą to wypadało by chociaż przed rozlewem zlać znad osadu.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
 

Moglby mi ktos nieco rozjasnic na czym polega ta cicha fermentacja?

Potrzebuje drugi fermentator?

 

Jesli chodzi o piwko, dzis zostalo rozlane, fermentowalo 13 dni sobie :P

 

Jutro mam w planach nastepne warzenie :)

 

Ma ktos moze pomysl co bym mogl fajnego uklecic z tego co mam?

 

Na stanie :

3 kg slodu pilsner

2 kg pale ale

0,5 kg Carapils

0,5 kg Bio Carahel

 

Saaz 4,3% pellet

Magnum 14,1% pellet

Tettnager 4,2 % szyszki

Perle 7,5% szyszki

 

Safale US 05

Safale U 04

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile masz tego chmielu?

 

do cichej potrzebujesz coś w co zlejesz piwo z tego pierwszego. może być drugi fermentator albo garnek i potem z powrotem do fermentatora po jego wczesniejszym umyciu i sterylizacji. łatwiej chyba mieć drugie wiadro

 

 

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Hanys93 napisał:

Moglby mi ktos nieco rozjasnic na czym polega ta cicha fermentacja?

Dekantacja i fermentacja cicha nie jest obowiązkowa, można całą fermentację przeprowadzić w jednym fermentorze, trwa ona wtedy 2-4 tygodnie. więcej: https://www.wiki.piwo.org/Fermentacja_brzeczki#Przebieg_fermentacji

No i chyba największy wątek na ten temat: https://www.piwo.org/forums/topic/7832-fermentacja-cicha-konieczność-czy-dodatek/

 

51 minut temu, Hanys93 napisał:

Ma ktos moze pomysl co bym mogl fajnego uklecic z tego co mam?

https://www.piwo.org/forums/topic/10172-co-mogę-zrobić-z-tych-składników/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Hanys93 napisał:

ic na czym polega ta cicha fermentacja?

Potrzebuje drugi fermentator?

 

Z powodzeniem możesz przeprowadzić w tym samym fermentorze... Burzliwa, cicha, to tylko nomenklatura, etap fermentacji... Jak nie potrzebujesz zbierać gęstwy i nie chmielisz na cichej zostaw wszystko w spokoju w jednym wiaderku... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nike21 mam tego chmielu, wszystkiego po 100 g

 

Zasada dzieki za linki, poczytam troche w tym temacie.

 

Janckiewicz - wlasnie pominalem ta cicha fermentacje oraz chmielenie na zimno bo balem sie ze cos spapram, zakazenie lub cos

Wszystko powoli :P

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Panowie mam slod Pale Ale ktory zamowilem razem z innymi skladnikami ale jeszcze go nie uzylem.

Do tej pory 2 warki warzylem na pilznenskim.

 

Mam do tego slody dodatkowe czyli carapils i carahell.

 

Jakie rodzaje piwa/ew. receptury moglibyscie mi polecic na bazie Pale Ale?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtruje, ale poprzez sitko kuchenne, przez ktore wiadomo zawsze jakies malutkie drobinki sie przedostana.

 

Do tej pory nigdy nie przelewalem rowniez na cicha, ale szczerze powiedziawszy drozdze podczas fermentacji robia dobra robote i fajnie klaruja piwo, a nastepnie w butelkach po dodaniu cukru jeszcze ladniejsza barwa sie robi.

 

Moze nie wychodza mi krystalicznie czyste piwa, ale metnymi tez nie moge nazwac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.