Skocz do zawartości

Przepisy i porady dla poczatkujacego


Hanys93

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich piwowarow!

 

Na wstepie chce przeprosic za brak Polskich znakow, ale pisze do was z Niemiec.

 

A wiec od poczatku :

Dostalem od mojej kochanej Zony prezent na Swieta, a mianowicie zestaw do warzenia piwa dla poczatkujacych.

Dzisiaj jestem po pierwszym warzeniu, ale wiadomo zestaw byl praktycznie gotowy wiec poza gotowaniem odmierzonej ilosci jednego gatunku slodu w odpowiedniej temperaturze oraz odmierzeniu ilosci drozdzy nie bylo wiecej pracy - wszystko podane na tacy. Zestaw byl na tradycyjne jasne piwo tzw. Helles Bier.

Jako ze lubie sobie wypic dobre piwo pomyslalem iz moglbym dalej sie tym zajmowac.

Dlatego tez chcialbym poprosic doswiadczonych piwowarow o jakies proste, nieskomplikowane z latwo dostepnymi skladnikami przepisy dla poczatkujacego i dobre rady :) (W przepisach prosilbym o uwzglednienie tego iz moj Baniak z zestawu startowego ma zaledwie 4 l pojemnosci).

Jakies pomysly na moje drugie warzenie?

 

Z gory dziekuje i pozdrawiam.

Hanys93

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luki161 Witam, ja mieszkam od ponad 2 lat na Bawarii dokladnie Augsburg ;)

Zestaw nazywa sie Braubox i jest ze strony besserbrauen.de

 

Henx dokladnie "fermentator" - wybacz ale nie znam jeszcze tego calego nazewnictwa :)

Dokladnie 4 litry a wiec 8 butelek 0,5 l

Od czegos trzeba zaczac hehe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuje zacząć od dokupienia sprzętu. a potem masz całą masę gotowych zestawów do warzenia piwa albo mnóstwo przepisów tu na forum. tylko większość jest na standardową warkę - 20 litrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim rozpoczne dokupywanie sprzetow chce poprobowac kilka roznych rodzajow piwa na tym co mam.

Niechce rowniez gotowac na gotowych zestawach, tylko najlepiej poprzez warzenie slodu oraz dodawaniu odpowiednich chmieli i drozdzy.

 

Przepis na 20 l. zawsze moge w razie potrzeby podzielic przez 5 aby wyszly te moje biedne 4 litry hehe :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwile obecna nie mam niestety miejsca na dodatkowe ogromne garnki oraz fermentatory.

Te 4 litry traktuje narazie jako zabawe oraz nauke.

Narazie nie przejmuje sie tym iz po paru godzinach roboty otrzymam tylko 8 butelek piwa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Hanys93 napisał:

Niechce rowniez gotowac na gotowych zestawach, tylko najlepiej poprzez warzenie slodu oraz dodawaniu odpowiednich chmieli i drozdzy.

gotowe zestawy zawierają słód (śrutowany bądź nie) i chmiel, trzeba dokupić tylko drożdże. możesz taki zestaw podzielić ale wtedy robisz 4 takie same piwa

 

np; http://twojbrowar.pl/pl/14-zestawy-surowcow-piwo-domowe

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz fermentor 4 litry to nie uzyskasz z tego 4 litrów piwa, jakieś 2,5 góra 3.

Nie możesz nalać brzeczki "pod korek" bo drożdże potrzebują trochę miejsca. I nie zlejesz wszystkiego "do dna" bo będziesz miał na dnie drożdże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainteresuj się produkcją piwa z ekstraktów niechmielonych. Do tego wystarczy garnek 10l. (dla warek 20l) a w przypadku jak byś chciał warzyć na przykład warki 10 litrowe - wystarczy nawet garnek 5l. Koszt produkcji samego piwa jest dużo większy, ale nie potrzeba ogromnych garnków, odpada filtracja zacieru, sporo czasu jest zaoszczędzone - oczywiście nie ma tej frajdy z babrania się z ziarnkami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henx moj fermentator ma 5 l. pojemnosci, wiec pierwsze warzenie bylo na ok. 4 l piwa.

 

Versaar no mi wlasnie chodzi o to frajde hehe :) Nawet jesli w efekcie ma byc zaledwie 4 l piwa :P

 

Nike21 w przepisie ktory mi przeslales pisze szyszki chmielu - mam pytanie czy pellet zastepuje je tak samo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tekst na końcu przepisu "Aby obliczyć ilość chmielu goryczkowego wystarczy podzielić 243GPH przez ilość alfa-kwasów jaki ma chmiel, któy chcemy użyć. Dla przykładu, jeśli chcemy użyć chmielu Marynka, który ma 6.5% alfa-kwasów dzielimy 243/6.5 = 37.4g Ilość chmieli aromatycznych nie trzeba przeliczać, gdyż nie mają istotnego wpływu na poziom goryczki."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henx czyli z tego rozumiem iz pelletu musze uzyc ok. 10% mniej niz gram szyszek?

 

Mibor wybacz ale na poczatku to wszystko jeszcze dla mie czarna magia hehe :)

Narazie szczerze powiedziawszy caly czas zerkam, buszuje po forum, czytam i staram sie uczyc bo czasem nawet tych przepisow nierozumiem :P

Na poczatku to wszystko jest bardziej skomplikowane niz sobie wyobrazalem hehe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. A co do GPH to chodzi tu o to, że chmiele z różnych roczników mogą mieć/mają różną zawartość alfą kwasów (tego co wpływa na goryczkę piwa). Przykładowo: znalazłeś jakąś recepturę gdzie ktoś użył na goryczkę 20 g chmielu o wartości 10%alfa. Kupiłeś ten sam chmiel ale rocznik bieżący ma 12% (miał więcej słońca, wody itp). Wg starego przepisu masz 200 GPH (20 x 10), dzielisz te 200 przez 12 (bo tyle ma nowy) i wychodzi Ci 16,(6). Wrzucasz właśnie tyle i uzyskasz taką samą goryczkę :)

Taki dodatkowy przelicznik ułatwiający życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nike21 dzieki za linka!:)

 

Henx dzieki za przelicznik, fajnie mi to wytlumaczyles :)

 

Mam jeszcze jedno pytanie a mianowicie zamierzam ten przepis na tego Carlsberga w sobote uwarzyc i wlasnie mam zamiar zamawiac skladniki, tylko czego nie rozumiem to w przepisie sa podane 2 rodzaje chmieli ale jeszcze jest wzmianka o chmielu aromatycznym na koniec.

Jak moge rozpoznac czy chmiel jest goryczkowy czy aromatyczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Hanys93 napisał:

Jak moge rozpoznac czy chmiel jest goryczkowy czy aromatyczny?

Teoretycznie chmiele o wyższej zawartości alfakwasów są uważane za goryczkowe a te o mniejszej - za aromatyczne. Ale tylko umownie. To jednak TY decydujesz, który wrzucisz na goryczkę (dłuższe gotowanie) a które na aromat (czyli pod koniec gotowania czy też na zimno). Niektóre typowo goryczkowe chmiele dają też fajne aromaty i odwrotnie... 

 

Edit: pamiętaj aby za każdym razem wyliczyć oczekiwane IBU w kalkulatorze. 

Np. https://www.brewersfriend.com/ibu-calculator/

Edytowane przez Jancewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie byc moze polecicie mi co zamowic w jakich ilosciach tzw. "must have" bo na stronie niemieckiej nie warto zamawiac tylko na jedno warzenie bo przesylka kosztuje tyle samo niezaleznie od wagi.

Jak narazie mam zestaw na Carlsberga czyli :

Magnum ca. 14,1% Alpha - 100 g Pellets TYP 90

Lubelski, ca. 4,3 % Alpha - 100 g Pellets TYP 90

Pilsner Malz (3 - 5 EBC) - geschrotet - 3 kilogramy

Safale S-04, obergärige Trockenhefe 11,5 g

 

Co warto do tego domowic aby na przyszle warzenie skladniki byly juz w "w domu"??

 

A jesli chodzi o chmiele aromatyczne na niemieckiej stronie znalazlem 3 rodzaje czyli : Tettnanger 4,2 % Perle 7,5% oraz Mittlefrüh 4%

Z tego co widze te chmiele nie sa w postaci pelletu tylko tak jakby "naturalnej" czyli chyba te szyszki.


 

Edytowane przez Hanys93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowujac po przerobieniu przepisu Carlsberga na moje 4 litry brzeczki wychodzi :

0,8 kg slodu pils

Magnum 14,1% pellets  - 3 g - (Wzialem pod uwage wieksza ilosc % Alpha oraz 10% przewagi pelletu nad szyszkami)

Lubelski 4,3% - 7 g ( Rowniez przeliczone)

Mam problem jesli chodzi o ilosc drozdzy - z tego co rozumiem paczka 11,5 gr. jest na brzeczke 20 l wiec ja musze to wartosc podzielic przez 5 a wiec wychodzi ze musze uzyc ok. 2,5 gr tych drozdzy.

Jeszcze jakby ktos mi doradzil z tym chmielem aromatycznym oraz objasnil nieco te chmielenie na zimno chmielem aromatycznym - tzn. kiedy sie to wykonuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Hanys93 napisał:

objasnil nieco te chmielenie na zimno chmielem aromatycznym - tzn. kiedy sie to wykonuje.

Po zakończeniu fermentacji, przed rozlewem wrzucamy chmiel bezpośrednio do piwa na ok. 3-7 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.