Skocz do zawartości

Rdzeń magnetyczny wypada przy niskich obrotach w kolbie (a w słoiku jest ok)


eltomek

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

Mam pewien problem z mieszadłem/rdzeniem/kolbą. Otóż, wykonałem sobie mieszadło, które początkowo testowałem na rdzeniu 6x30mm i litrowym słoiku. Działało bardzo stabilnie, rdzeń nie wypadał nawet przy dość wysokich obrotach.

Jednak w 2-litrowej kolbie stożkowej rdzeń wypada bardzo szybko, obroty muszą być naprawdę niskie, żeby rdzeń stabilnie trzymał się w polu magnetycznym. Testuję również na innych naczyniach z grubszym dnem i również jest stabilnie.

 

Czy ktoś z Was spotkał się z takim problemem i znalazł sposób na rozwiązanie tego problemu? Większy rdzeń?

 

Tak w ogóle to zauważyłem, że ten rdzeń sam w sobie ma dość słaby magnes, porównywalny z jakimś marnym ferrytowym magnesem do lodówki. Jednak, gdyby to miało być problemem to w słoiku i innych naczyniach też miałbym podobne zachowanie, co w kolbie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie było już dokładnie takiego tematu? Już gdzieś kiedyś coś o tym pisałem.

Jeśli Twoje mieszadło jest samoróbką to możliwe że masz problem z niecentrycznie ustawionym magnesem.

To by miało sens w Twoim przypadku bo przy zwiększaniu odległości między magnesem a rdzeniem efekt "szarpania" będzie słabszy i tu bym szukał w pierwszej kolejności

Druga kwestia to dno w słoiku i w kolbie. To w słoiku jest wypukłe przy ściankach ale na środku dosyć płaskie. Jeśli twoja kolba ma wypukłe dno to musisz ją ustawiać bardzo precyzyjnie na osi obrotu

Edytowane przez xcynix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza opcja jest kombinowanie z rdzeniami na docelowej kolbie. W moim przypadku dogadalem sie w sklepie laboratoryjnym, czy moge zwrocic im czesc zakupionych rdzeni. Kupilem 4 sztuki w roznych rozmiarach, w domu przetestowalem, a reszte zwrocilem na paragon. W przypadku skleconych samemu mieszadel (a sam tez takie mam) ciezko o powtarzalnosc, wiec i z rdzeniami bedzie loteria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.