Jump to content
McColtan

Chłodzenie butelek

Recommended Posts

Wyczytałem z książki Tomasza Kopyry o tym że po butelkowaniu należy pierwszą butelkę schłodzić i teraz pytanie czemu pierwszą a nie wszystkie jaki to ma sens?

IMG_3665.JPG

Edited by McColtan

Nie po zabutelkowaniu tylko około 2 tygodnie później czyli po refermentacji. 

Chodzi o czas. Pierwsza butelka może nie mieć czasu na rozpuszczenie gazu z szyjki w piwie i trzeba jej pomóc schładzając ją, bo przyspiesza to rozpuszczanie gazu w piwie. Zazwyczaj pierwsze sprawdzenie ludzie robią już po tygodniu (ja też) i wtedy jest to potrzebne. Jeśli po butelkowaniu zostawisz piwo w pokoju na ponad 2-3 tygodnie (i więcej) to gaz z szyjki i tak powinien się rozpuścić bez konieczności schładzania i pierwszego piwa nie musisz schładzać. Polecam jedno piwo wlać do plastikowej butelki. Wtedy wystarczy sprawdzić czy twardnieje i wiemy czy refermentacja zachodzi czy nie.

Chodzi o czas. Pierwsza butelka może nie mieć czasu na rozpuszczenie gazu z szyjki w piwie i trzeba jej pomóc schładzając ją, bo przyspiesza to rozpuszczanie gazu w piwie. Zazwyczaj pierwsze sprawdzenie ludzie robią już po tygodniu (ja też) i wtedy jest to potrzebne. Jeśli po butelkowaniu zostawisz piwo w pokoju na ponad 2-3 tygodnie (i więcej) to gaz z szyjki i tak powinien się rozpuścić bez konieczności schładzania i pierwszego piwa nie musisz schładzać. Polecam jedno piwo wlać do plastikowej butelki. Wtedy wystarczy sprawdzić czy twardnieje i wiemy czy refermentacja zachodzi czy nie.
Pamiętam jak rozpoczynam przygodę piwowarską na kontrakcie w Libii. Tam nie było butelek od piwa bo prohibicja i samego Piwa też nie było. Wszystko było butelkowane w plastiki po wodzie mineralnej. Pierwszego dnia butelki stały, później leżały, pod wpływem ciśnienia przyjmowały dziwne ksztalty. Ale przynajmniej było widać że piwko się robi

Wysłane z Xperia XA1 przy użyciu Tapatalka

Nie żeby przez wzgląd na sztukę piwowarską ale schładzam, po prostu przed podaniem komuś/sobie butelkę z piwem. Weizeny gazuję mocno i co zauwazyłem (jak ktoś wyżej wspomniał) na ciepło piwo trzeba otwierać na zlewem bo 1/3 ląduje poza butelką. Na zimno jest elegancko i całość w kuflu.