Jump to content
Sign in to follow this  
McColtan

Butelkowanie piwa

Recommended Posts

Witam, dziś po 15 dniach fermentacji zabutelkowałem swoje piwo z brewkitu od 6 dni miało cały czas 4 blg, blg nic nie spadał piwo w butelce jest mętne i teraz pytanko.
-Jak wyklarować je w butelce
- czy jest możliwość powstania granatu? Dodam że gdy piwo było robione miało 11 blg po 15 dniach 4 od 6 się utrzymywało
piwo mangrove jack pale ale

- teraz to już tylko przy pomocy grawitacji i niskiej temperatury (jak się nagazuje), jak nie było satysfakcjonująco klarowne to po co butelkowałeś?

- możliwość jest zawsze

Witam, ja po 17 dniach fermentacji burzliwej zacząłem zlewac piwo do butelek. Od dwóch brzeczka stała cicho więc uznałem że już czas. Robię to tak, że do każdej butelki wsypuję 4g glukozy krystalicznej i wlewam piwo, następnie jak szum opadnie kapsluję. Teraz pytanie w jaka temperaturę postawić te piwo w butelkach, mam do wyboru 12C na strychu, 16C w piwnicy, 19C w gabinecie lub 21C w sypialni.

47 minut temu, Eprom napisał:

w jaka temperaturę postawić te piwo w butelkach, mam do wyboru 12C na strychu, 16C w piwnicy, 19C w gabinecie lub 21C w sypialni.

Potrzymaj tydzień / dwa w sypialni a potem zanieś na strych. 

A następnym razem użyj kalkulatora do obliczenia ilości cukru --> https://www.brewersfriend.com/beer-priming-calculator/

Podajesz ilość piwa, które masz do zabutelkowania, ilość CO2 które chcesz mieć w piwie ( ja standardowo robię na 2,3) oraz maksymalną temperaturę w jakiej stało piwo przed butelkowaniem. Wtedy tą ilość cukru rozpuszczasz w ok 300ml wody, doprowadzasz do wrzenia i gotujesz 3 minuty. Taki syrop cukrowy wlewasz do fermentora, do niego wlewasz piwo, zamieszasz i w butelki. Moim zdaniem sposób lepszy niż sypanie cukru do butelek, a po zakapslowaniu wstrząsanie żeby go rozpuścić...

Ja po butelkowaniu wstawiam do piwnicy gdzie mam ok 22 stopnie i tam sobie stoi cały czas.

38 minut temu, sobieslaw napisał:

Czekasz, aż taki roztwór ostygnie, czy zlewasz piwo na taki gorący?

Na gorący. Masz 0,5l wrzątku vs. 20l chłodnej brzeczki. Nie ma obawy.

Zostało mi jeszcze 10 litrów piwa do zlania, czy na tą resztę przygotować ten roztwór czy resztę tak samo butelkowac jak to tej pory. Trochę mnie martwi te mieszanie roztworu z brzeczką, gdyż na dnie są martwe drożdże i  mieszajac je zrusze

2 minuty temu, Eprom napisał:

Nie, zlewam  prosto do butelek 

W takim razie zostań przy swojej metodzie nalewania 😉 chcąc dodać syrop do całości musisz dekantowač brzeczkę do drugiego fermentora i całość zamieszać, w twojej sytuacji zamieszanie drożdży osiadłych na dnie nie będzie dobrym rozwiązaniem 😉

10 minut temu, Eprom napisał:

Nie, zlewam  prosto do butelek

No to roztwór się nie sprawdzi. A nie wlatuje Ci "syf" do butelek przy tej metodzie?

Godzinę temu, Jancewicz napisał:

No to roztwór się nie sprawdzi

Możesz dodawać też roztwór do butelek np strzykawką, będzie dokładniej, a surowiec będzie bezpieczniejszy po przegotowaniu.