Skocz do zawartości

1 piwo - infekcja czy wysoka temperatura fermentacji


Karlos00

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,


Zrobiłem pierwsze piwo z BrewKita. W zapachu (w smaku lekko też), ma winną woń.

 

Proszę pomóżcie mi jak mogę ocenić czy przyczyną jest:

   - infekcja 

   - zbyt wysoka temperatura fermentacji

 

Raczej dezynfekowałem wszystko dobrze, co do temperatury to niestety nie wychłodziłem brzeczki :/

Warzyłem z filmikami Kopyra i przez nieuwagę użyłem 3l zagotowanych ekstraktów plus reszta wody z temperatury pokojowej no i nie wpadłem na to że temperatura całości znacznie wzrośnie.

Po naklejeniu termometru na fermentor nic nie wskazywało co może oznaczać że temperatura była powyżej skali (28 stopni C), a zeszła do prawidłowych widełek (20-25 stopni) dopiero jakoś po nocy (a możecie sobie wyobrazić jak burzliwie fermentowało).

 

Więc wg. mnie to ta temperatura, natomiast czy jestem w stanie to odróżnić aby uniknąć błędów w przyszłości bo może dezynfekuje też za słabo?

 

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontrola temperatury brzeczki w chwili zadawania drożdży, kontrola temperatury fermentacji, kontrola temperatury uwadnianych drożdży to zadania do opanowania jeśli chcesz, żeby Twoje piwo było coraz lepsze.

Następnym razem ogarniesz to lepiej i tyle.

Dla otuchy dodam, że gdybyś dodał nie 3 ekstrakty a 2 ekstrakty i cukier biały, byłoby bardziej winnie-bimbrowo niż będzie teraz.

 

A co do sterylności procesu to tez bardzo ważne, ale nie do skontrolowania przez trzy kliki na forum. Zakładam, że wątek przerobiony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zadawać drożdże w docelowej temperaturze fermentacji i spać spokojnie.
Kiedyś mi się nie chciało czekać i sypalem drożdże w temperaturze 25-28stopni i dopiero zanosilem do piwnicy do 17stopni. I o ile przy drożdżach suchych wszystko było ok, to jak pierwszy raz dodałem gestwy fermentacja ruszyła zbyt szybko. Temperatura nie zdążyła spaść i było czuć bimbrowe posmaki w piwie.



Wysłane z mojego SM-G901F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale nikt Ci tu nie odpowie co się stało w 100%

Bazując na doświadczeniu i wiedzy większość piwowarów zwróci Ci uwagę na zbyt wysoką temperature fermentacji.

Przygotowanie brzeczki to połowa sukcesu dobrego piwa. Ogromny wpływ na efekt końcowy ma odpowiednie poprowadzenie fermentacji.

 

Z tego co piszesz to obstawiał bym zdecydowanie za wysoką temperaturę fermentacji, pytanie jeszcze jakie drożdże i w jakiej kondycji ...

Czy mimo tego piwo czasami nie jest za młode? :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem tak samo z pierwszą Warką. Też brewkit - Finlandia Lager. Zadałem drożdże do brzeczki o temp 27st.

Przez noc temperatura spadła ale fermentowało blisko 21-22st.

 

Po zabutelkowaniu trochę się w smaku ułożyło, posmaki bimbrowe i kwaśne się lekko zredukowały... ale niestety nie licz na cuda.

Warkę wypiłem sam :). Ostatnią butelkę piłem po przeszło 3 miesiącach od butelkowania - nie dałem rady wypić całej - wylałem. 

Z każdą kolejną warką będzie lepiej. Nie zniechęcaj się :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Dzięki za odpowiedzi :)

 

Odpowiadając na pytania które się pojawiły:

 

Drożdże suche dodane do brewkita - Mangrove Jacks Blonde Lager.

Ekstrakt płynny słodowy jasny 1,5kg

Co do młodości piwa to 1 tydzień burzliwej, 1 tydzień cichej i około 2,5 tygodnia po zabutelkowaniu.

Dezynfekcja OXI.

 

Piwo na szczęscie jest pijalne, ale psuje moje samopouczie pierwsze sztachnięcie się i ten winny zapach :),

w smaku lekkie, mało gazu (dodałem glukozy wg. kalkulatorów ale celowałem w dolny zakres aby było mniej gazowane - około 130g glukozy na 22l)

w smaku też lekko czuć drożdze. Co nieco się może ułoży jeszcze.


Coż zbliżają się święta to 1 partia pójdzie szybko po rodzinie :) mam ekstrakty na kolejnego lagera i chyba wypadałoby poprawić technike i zobaczyć jak smakuje.
Dopiero będę poznawał inne style ale już mnie ciągnie do IPA :)

 

Dzięki wszystkim za odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz zacząć smakować piwo to zacznij zacierać. To nie takie straszne a różnica jest duża. Nie ma co się też oszukiwać brewkitami lagerowymi które z lagerem nie mają nic wspólnego.

Polecam na początek prosty zasyp
100% słód pale ale (ewentualnie 5% karmelu 150 dla lepszej barwy)
Zacieranie godzina w 67 stopniach.
Chmiele Zeus, Cascade, Citra
Drożdże standardowe us-05
(Albo moje ulubione do AIPA APA m44 mangrove jacks)

Fermentacja nie tak jak podaje producent w zakresie 18-24 tylko 16-18 stopni (temperatura otoczenia) i będzie Pan zadowolony.



Wysłane z mojego SM-G901F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.