Skocz do zawartości

Budowa Kegeratora w Browarze Escarabojo


vettis

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

W tym wątku będę opisywał swoje zmagania z budową kegeratora. Na początku roku zamierzyłem sobie, że w tym roku muszę zbudować kegerator. Zaczęło się od czytania i kompletowania sprzętu.

Zrobiłem sobie listę co mniej więcej będę potrzebował i tak:

 

lodówka - ok. (darmo)

szybkozłączki - ok. (80zł z przesyłką)

węże piwny/CO2 - ok. (3 zł z 1 mb)

reduktor - ok. (60zł z przesyłką)

kompletna kolumna ? ok. (120zł z przesyłką)

butla - ok. (160 zł)

kegi - ok (4 szt. 320zł z przesyłką)

termoregulator - ok ( RT-2CO 76 zł z przesyłką)

 

W sumie ze sprzętu, pozostała mi tylko butla, termostat elektroniczny, przewody do piwa i CO2 załatwić+ parę drobiazgów. Chcę żeby kegerator nie wyglądał jak stara lodówka, ale wszystko z czasem.

Zamówiłem kolumnę, cena dość okazyjna. Za 100 zł stałem się posiadaczem kolumny z ociekaczem.

 

k2heyo.jpg

 

Jest w dość dobrym stanie jak i uszczelki, trzeba ją tylko wyczyścić trochę. Po zużyciu widać że piwo było lane głównie jednym tylko kranem.

 

m8pq95.jpg

 

 

Zamówiłem również reduktor, a raczej dwa, bo jeden nigdy nie doszedł do mnie, zaginął po drodze ;)

Jak i również komplet szybko złączek z końcówkami na węża.

 

Cały czas poszukiwałem w między czasie lodówki, którą mógłbym wykorzystać na budowę kegeratora. Nie dużą i działającą.

Trafiłem na okazję, trafiła się za darmo lodówka polara na chodzie, super chłodzi. Tylko miała jeden minus miała zamrażalnik? Chcę zbudować kegerator z kolumną, nawet jeśli chciałbym z kranem w drzwiach to i tak musiałbym rozwiązać problem zamrażalnika, bo i tak kegi by się nie zmieściły. Lub szukać nowej innej lodówki.

Wpadłem na pomysł, że spróbuję go wymontować i go obrócić.

 

k1ovi9.jpg

 

2ho8k2d.jpg

 

65z8dg.jpg

 

Odkręciłem 6 śrub. Cztery po bokach i dwie z tyłu.

 

Wyciągłem go delikatnie rozszerzyłem aby go nie uszkodzić i nie rozszczelnić układu chłodzenia. I przykręciłem go na ścianach lodówki. W ten sposób zyskałem przestrzeń i dostęp do górnej płyty lodówki.

 

123qoau.jpg

 

28tjp6h.jpg

 

2it0fsz.jpg

 

apebyv.jpg

 

Zająłem się również blatem w między czasie, który pójdzie na górę lodówki.

 

34rau88.jpg

 

Wymontowałem cały plastik z drzwi, aby zyskać większą przestrzeń wewnątrz lodówki.

Na drzwi od środka zostanie przyklejona folia aluminiowa, lub mata ekranująca, taka jaką przykleja się na ściany przy grzejnikach. Zobaczę jaki koszt. Jeśli będzie duży użyję zwykłej foli. Zamontuję potem z powrotem uszczelke na drzwi

 

359k5yw.jpg

 

Dzisiaj wybieram się na poszukiwanie otwornicy, potrzebna mi będzie do zrobienia otworu na kolumnę o średnicy 32 mm

 

W sumie to tyle na razie, będę opisywał na bieżąco moje postępy w budowie :) Może kogoś zainteresują :)

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie tylko pasowało by abyś wedytował te linki jak należy ;)

A co się dzieje? U mnie normalnie je wyświetla. Całe naturalnej wielkości zdjęcia w poście.

hmmm... u mnie na firefoxsie portable ani na operze portable zdjęć nie widać, tylko adresy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm... u mnie na firefoxsie portable ani na operze portable zdjęć nie widać, tylko adresy...

U nie na ff też jest w porządku. Może masz gdzieś blokadę dla tinypic??

Zobacz czy Ci się otworzy taki adres: http://i40.tinypic.com/k2heyo.jpg - to bezpośredni link do jednego z w/w zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm... u mnie na firefoxsie portable ani na operze portable zdjęć nie widać' date=' tylko adresy...[/quote']

U nie na ff też jest w porządku. Może masz gdzieś blokadę dla tinypic??

Zobacz czy Ci się otworzy taki adres: http://i40.tinypic.com/k2heyo.jpg - to bezpośredni link do jednego z w/w zdjęć.

Przepraszam za zamieszanie, mamy faktycznie blokadę na tinypic (z allegro sobie poradziliśmy teraz tinypic weźmiemy na warsztat ;) )

Wieczorem oblukam zdjęcia z domowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zamontowałem blat na stałe i kolumnę. Udało mi się kupić otwornice na 32mm, więc zabrałem się do dalszej pracy.

 

1zq3hn6.jpg

 

Wywierciłem otwór poszło bez problemu, gorzej było z otworem w lodówce, okazało się że w środku jest blacha. Ja miałem otwornice typowo do drzewa i plastiku. Trochę się namęczyłem z lodówką ale poszło. Resztę wyszlifowałem pilnikiem.

 

 

24b4t3d.jpg

 

Blat zamontowałem na kleju montażowym, rozprowadziłem go szczególnie dokładnie dookoła otworu na kolumnę, żeby uszczelnić otwór, ale nie do środka otworu, żeby zawsze w razie czego można było kolumnę zdemontować i przerzucić się na większą lodówkę gdyby zaszła taka potrzeba :)

 

o85r7n.jpg

 

Przykręciłem kolumnę tymczasowo żeby docisnąć blat i na drugą stronę dałem coś ciężkiego.

 

8z3crb.jpg

 

Zabrałem się za drzwi, dodatkowo zaizolowałem je folią srebrną Folie również położyłem na kleju montażowym.

 

2pz9sp3.jpg

 

Na koniec przykleiłem uszczelkę i zamknąłem drzwi żeby dobrze uszczelka się przykleiła.

 

1dk42.jpg

 

Na dzisiaj koniec pracy z kegeratorem. I mam pytanie , czy do CO2 może być taki wąż jak do kuchenek gazowych (propan-butan)? Czy lepiej kupić typowy pod CO2? W mojej okolicy ciężko dorwać, jednie internet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzisiaj koniec pracy z kegeratorem. I mam pytanie , czy do CO2 może być taki wąż jak do kuchenek gazowych (propan-butan)? Czy lepiej kupić typowy pod CO2? W mojej okolicy ciężko dorwać, jednie internet.

Taki sam jak do piwa. Wytrzymuje bodaj 6 barów, a mój reduktor ma zawór bezpieczeństwa ustawiony na 4 bary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te rurki od zamrażalnika nie popękały albo nie pozaginały się?

Nie, lodówka chłodzi dalej bez żadnych strat, albo nawet i lepiej teraz, przez ułożenie części chłodzącej. Rurki od zamrażalnika było wpuszczone do środka dość dużo, to ułatwiło mi sprawę z manewrowaniem i ułożeniem końcowym.

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile planujesz przeznaczyć pieniędzy na wszystko? Obydwa kegi się zmieszczą do środka lodówki?

Pieniędzy? Nie wiem ile, robię tak żeby było w miarę tanio, ale przede wszystkim chcę być zadowolony. Co do keg to jest właśnie minus tej lodówki, raczej nie wejdą dwie, ale nie jest to jakiś duży problem dla mnie. Kolumnę zamontowałem nie na stałe, więc zawsze mogę się przenieść do większej jeśli na trafi się okazja. Pewnie to nie będzie mój ostatni kegerator jaki zbuduję :) Przecieram sobie szlak :/

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj pomalowaliśmy (naszym zdaniem) na ładny kolorek kegerator. Zakupiłem farbę i przy okazji kable i wtyczki do podłączenia instalacji elektrycznej przez sterownik ( mam zamiar fermentować lagery przy okazji w kegeratorze). Kolorek myślimy poprawić jeśli wyjdą smugi ;)

 

e61s8z.jpg

 

2gwuy37.jpg

 

25rfr6h.jpg

 

ws2r93.jpg

 

Jak już wszystko wyschnie, biorę się za podłączanie wszystkiego na stałe :) Umieszczę oczywiście fotki i opiszę. Pozdrawiamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zająłem się podłączeniem sterowania i zasilania.

 

Zasilanie jest podłączone do sterownika. Do sterownika podpiąłem listwę, a do listwy dopiero agregat z chłodziarki. Chciałem właśnie podpiąć w ten sposób, aby zostawić sobie w razie czego możliwość podłączenia jeszcze jakiegoś urządzenia (np: zasilaczy do wiatraków do chłodzenia kolumny, gdyby zaistniała taka potrzeba albo drugiej lodówki :) )

 

ibf0n5.jpg

 

2a5jgra.jpg

 

 

Sondę zamocowałem orientacyjnie, jeszcze będę sprawdzał dokładniej pomiary i dokładność temperatury przy jakiej chłodziarka się wyłącza i włącza. W miarę jest to chyba optymalne miejsce dla sondy.

 

2j1lst5.jpg

 

 

Postanowiłem zamontować na przednich drzwiach sterownik. Nie wiem do końca gdzie będzie stał kegerator i po której stronie miałbym zamontować sterownik żeby było dojście do niego i nie przeszkadzał, więc zamontowałem go na drzwiach. Mi się podoba :D

 

33wwi91.jpg

 

Sprawdzałem, wszystko działa :) Jutro biorę się za czyszczenie kranów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w końcu mam już butlę pełną i mogłem się zająć podłączaniem wszystkiego.

Butla 2 kg. Wąż zbrojony śr. wew. 8 mm

 

2mfwwhf.jpg

 

 

Założyłem węże do piwa śr. wew. 8 mm. Mam też 6 mm, tylko igielit. Zobaczymy jak pójdzie na tych, najwyżej wymienię.

 

119tao9.jpg

 

34nfsdk.jpg

 

Tak wogóle to kegerator mam już w pokoju ;)

 

xmu8fb.jpg

 

Teraz tylko czekam na zapełnienie kega. Brown Ale jest już na cichej i czuję, że to będzie krótka cicha. W sumie jest już ładnie sklarowane. Dam mu parę dni jeszcze i pójdzie do kega. Na razie to leci tylko woda z kranu na próbę. Zobaczymy jak się będzie lało. Jeśli będzie potrzeba to dorobię tylko chłodzenie kolumny jeszcze, ale to czas pokaże.

 

2je8hfd.jpg

 

Efekt końcowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę obok na zdjęciu coś w rodzaju routera/switcha

nie masz jakiegoś interfejsu do połączenia z kegeratorem coby po sieci kilka łyczków przesłać? :)

Pracuję nad tym :);)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podoba mi się efekt końcowy :) a czy dasz radę wcisnąć tam dwa kegi ?

Raczej się nie da, braknie 3 cm. Tak jak pisałem lodówka była za free, więc mam jaką mam. To że jeden keg mam w środku to mi to jakoś nie przeszkadza. Kiedyś można pomyśleć o czymś większym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.