Skocz do zawartości

Osad drożdżowy na powierzchni piwa


McColtan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, warzę piwo Mangrove Jack's - Pale Ale (brewkit) Do przelania do butelek zostało 3 dni (do 10) dziś otworzyłem fermentor i zobaczyłem co się dzieje na powierzchni jest pełno kawałków drożdży pytanie teraz czy zbierać to łyżką czy przelać znad osadu i zostawić z litr by to wylać

25463925_1764640446928748_934289149_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej podstawie uważasz ,że zostało jeszcze 3 dni ( nie czytaj instrukcji na brewkicie ) . Aby butelkować musi być zakończona fermentacja  , można sprawdzić czy nie spada balling przez kilka dni. Na zdjęciu fermentacja raczej jeszcze trwa , a po zakończeniu cały osad powinien opaść na dno , jeżeli nie to wynieś fermentator na balkon , a na rano będziesz miał klarowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, rob7320 napisał:

Na jakiej podstawie uważasz ,że zostało jeszcze 3 dni ( nie czytaj instrukcji na brewkicie ) . Aby butelkować musi być zakończona fermentacja  , można sprawdzić czy nie spada balling przez kilka dni. Na zdjęciu fermentacja raczej jeszcze trwa , a po zakończeniu cały osad powinien opaść na dno , jeżeli nie to wynieś fermentator na balkon , a na rano będziesz miał klarowne.

No na kartce pisało że fermentacja odbywa się do 10 dni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wyrzuć instrukcję do kosza. Zakup sobie balingometr  i na podstawie pomiarów możesz sprawdzić czy fermentacja jest zakończona . Mierząc przez kolejne 3 dni i jeżeli baling nie spada można zaryzykować ,że fermentacja się zakończyła, jeżeli baling spada trzeba zostawić piwo na kilka kolejnych dni . Zabutelkowanie piwa niedofermentowanego grozi przegazowaniem w nallepszym wypadku ,albo granatami w najgorszym . Zaczekaj jeszcze kilka dni i idź do sklepu po balingometr.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, rob7320 napisał:

Tak jak pisałem wyrzuć instrukcję do kosza. Zakup sobie balingometr  i na podstawie pomiarów możesz sprawdzić czy fermentacja jest zakończona . Mierząc przez kolejne 3 dni i jeżeli baling nie spada można zaryzykować ,że fermentacja się zakończyła, jeżeli baling spada trzeba zostawić piwo na kilka kolejnych dni . Zabutelkowanie piwa niedofermentowanego grozi przegazowaniem w nallepszym wypadku ,albo granatami w najgorszym . Zaczekaj jeszcze kilka dni i idź do sklepu po balingometr.

 

Balingometr mam, ile powinno być blg by brać się za butelkowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, McColtan napisał:

Balingometr mam, ile powinno być blg by brać się za butelkowanie?

Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi , to zależy jak było zacierane i jakie są drożdże . Ja jak robiłem na brewkitach to miałem w okolicy 2 -3 blg ,ale tu nie ma reguły . Mierz przez kilka dni i jak będzie utrzymywał się ten sam wynik to fermentacja powinna być zakończona .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, rob7320 napisał:

Na jakiej podstawie uważasz ,że zostało jeszcze 3 dni ( nie czytaj instrukcji na brewkicie ) . Aby butelkować musi być zakończona fermentacja  , można sprawdzić czy nie spada balling przez kilka dni. Na zdjęciu fermentacja raczej jeszcze trwa , a po zakończeniu cały osad powinien opaść na dno , jeżeli nie to wynieś fermentator na balkon , a na rano będziesz miał klarowne.

A Komasz Tomyra mówił że wystarczy 7 dni fermentacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, McColtan napisał:

A nie lepiej będzie jak się jeszcze trochę poczeka i będzie na balingometrze 1 blg ? zamiast co chwile to sprawdzać

1 blg to się może nie doczekać. Nie wszystkie drożdże są tak żarłoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"marzenie ściętej głowy". Podejrzewam, że musisz potrzymać to piwo przez 14 dni (średnia 10 lub 7+7 :D jak Kto woli) dla świętego spokoju, pewności, że drożdże zakończą fermentację i będziesz mógł spokojnie butelkować.

BTW: nie wiem co wam się tak śpieszy z tym piwem?? z całego tego forum można wyczytać, że tak na spokojnie: dla piw do 13 blg, fermentowanych w temp. ~20'C można założyć 14 dni fermentacji w zbiorniku. Później butelkowanie i refermentacja 2tyg przy założeniu "normalnych" piw o bardzo przeciętnej charakterystyce. Każdy inny przypadek będzie indywidualnym zbiegiem różnych zależności, gdzie finał może nastąpić po roku. Czyli należy założyć, że minimum to 4 tygodnie.

Edytowane przez Tombatold
bo życie jest bardziej skomplikowane ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja kiedyś piłem pszenice po 7 dniach fermentacji i 1 gazowania w kegu i żyje co nie oznacza że schemat 7+7 jest dobry Ja normalne piwa (górnej fermentacji)  fermentuję 14+7 autolizy nie wyczuwam ,chyba że robię pszenicę to wtedy siedzi w wiadrze do 14 dni

Edytowane przez morfitru75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże to żywe organizmy a tempo ich pracy zależy od wielu czynników.

U mnie piwa 15blg fermentują koło 10-14dni bo w piwnicy mam 15-16stopni cały rok.
W domu mam koło 23stopni wiec fermentacja trwała by 3 dni ale w smaku bardziej przypominało by to bimber a nie piwo.
Wiec cierpliwość przede wszystkim jak będzie stać kilka dni dłużej nic się nie stanie. Jak kilka dni krócej to może być problem.

Wysłane z mojego SM-G901F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.